Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün170
Bu ay5481
Toplam654721
SEVGİLİ ÜZÜM ÜRETİCİSİ DOSTLAR ! PDF Yazdır E-posta

              Sendikamız ÜZÜM-SEN 2008 yılı hasat döneminde yaşanan sıkıntıları ve çözüm önerilerini üzüm üreticileriyle paylaşmak üzere bir bildiri kaleme aldı.Bildiriden 15000 adet bastırarak üreticilere dağıtmaya başladı.Bildiri metnimiz aşağıdadır. 

                                           Image

                              SEVGİLİ ÜZÜM ÜRETİCİSİ DOSTLAR !
           Yirmi yıldır iktidar olan her parti IMF ve Dünya Bankasının direktiflerini uyguluyor.Tıpkı bugünkü  AKP iktidarının da yaptığı gibi biz çiftçilere seçim meydanlarında yerine getiremeyecekleri vaatlerde bulunuyorlar.İktıdar olduklarında yabancı büyük tarım şirketlerinin istekleri doğrultusunda tarımı yeniden şekillendiriyorlar. Çiftçiler yoksullaştırılıyor, küçük ve orta üreticiler tasfiye ediliyor. Sadece Son iki yılda 3,5 milyon çiftçi üretimden koparıldı. Tarım ve Köyişleri Bakanı “bu yetmez daha fazla çiftçi üretimi bırakmalı ki, Avrupa Birliği’nin standartlarına ulaşabilelim” diyor. Bu nedenle kuru üzüme ve üzüm üreticilerine de gerekli önem ve destek verilmiyor. Çeşitli oyunlarla üreticilere ürünlerini maliyetinin altında sattırılıyorlar. Mayıs ayında kg mı 3,5 YTL’ye yükselen çekirdeksiz kuru üzüm fiyatları 2008-2009 sezonu başlarken 0.90 YTL ile 1 YTL’ye kadar düştü. Üreticilerin tepkisi yüzünden Tariş avans fiyatını 1.3 YTL olarak açıklayınca tüccar 1,4 YTL- 1.5 YTL arası üzüm almaya başladı. Halbuki bu yıl kuru üzümün üreticilere kg maliyeti  (tahmini rekolte artışını da göz önünde bulundurulduğunda) 1.55-1.60YTL civarında. Şu an Tariş’in ve tüccarın alım fiyatı ise maliyet fiyatının altında. Üretici kuru üzümünü maliyet+ %25 kar payı+insanca yaşam payı hesaplaması ile kilogramı en az 2.30-2.40 YTL den satmalı ki ayakta kalabilsin. ve üretmeye devam edebilsin.

 Gerek sofralık yaş üzüm fiyatları gerekse de şaraplık üzüm fiyatları da içler acısı. Tüccar ve ihracatçıların “serbest piyasa”larında oluşturdukları fiyat, çiftçinin maliyet fiyatı. İMF ve Dünya Bankasının dayattığı Tarım Politikaları nedeniyle artık “taban fiyatı” uygulamasının olmaması ihracatçılar ve tüccarları rahatlatıyor üreticilerin hiçbir söz hakkının bulunmadığı ticaret borsalarında fiyatları belirlemelerine neden oluyor, adını da“serbestpiyasa”diyorlar.
 Hâlbuki devletin çiftçiyi desteklemesi, tüccarlara ve bankalara yem etmemesi gerekiyor. hükümetin alacağı iki temel önlem bile ilk başlangıç için yeterlidir.
1.Üzümümüzü en düşük olarak  açıkladığımız “referans fiyat”ı üzerinden Tariş’e aldırarak, piyasanın üretici lehine dengelemesini sağlayabilir.
2.Çıkartacağı bir yasa ile Tariş’in ve devletin  depolarını üreticilerin ürün depolama alanı olmasını ve bu depolara yatırdığı ürün oranında düşük faizli kredi kullandırılmasını sağlayabilir. Böylelikle de üreticiler fiyatlar yükseldiği zaman ürünlerini pazara sunabilir.
 
AKP hükümeti ise çiftçi lehine önlemler almaya yanaşmadığı gibi derdine çare aramaya çalışan üreticilere de söylemediği lafı bırakmıyor.
Kredi borçlarını ödeyemediği için birçok arkadaşımıza haciz geldi/ geliyor. Yakında ellerimizdeki tarlaları/bağları da icra yoluyla satmak zorunda kalacağız. Kısacası bizleri iflas ettirmek için ellerinden ne gelirse yapıyorlar. Tüccarın vurgunculuğunu ve dolandırıcılığını engelleyecek yasalar  olmadığından yine yüzlerce üretici arkadaşımız  dolandırılıyor, dolandırılacak.Bir araya gelerek sorunlarımıza ortak çözümler bulamazsak, durumumuz daha da kötüleşecek.
Yan yana gelir ve örgütlenirsek bütün bu belaların altından kalkabiliriz. Bütün bu sorunlarla mücadele edebiliriz. Gelin, Üzüm-Sen’de bir araya gelelim. Gelin bizleri iflas ettirmek isteyenlere karşı mücadele etmek için sendikamızla birlikte karşı çıkalım.   
ÜRETEN BİZİZ YÖNETENDE BİZ OLACAĞIZ.                                        
ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI
            (ÜZÜM-SEN
)

 
< Önceki   Sonraki >
ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: 'Milli ve yerli' tarım IMF güdümünde.          16 Şubat 2018 tarihinde BirGün gazetesi Ekonomi sayfasında ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ile yapılmış bir röportaj yayınlandı. BirGün  sayfa editörü büyük bir ihtimalle röportajın uzun olması v.b nedenler yüzünden bazı bölümlerini yayınlamamış halbuki yayınlanmayan bölümler üzüm üreticilerinin ÜZÜM-SEN'in politikaları ve yapmak istedikleri açısından önemliydi, örneğin aşağıdaki son paragraf "Tarımda Adalet" arayışında olanlara doğrudan bir çağrıydı. Yayınlanan yazının tüm eksikliklerine rağmen BirGün'e teşekkür ederiz. Biz gazeteci değiliz, biz iş yapmak, örgütlenmek ve yukarıdan dayatılan tarım politikalarına aşağıdan yukarıya doğru müdahale etmek istiyoruz. Yöneticilerimizde yazı yazarken, röportaj verirken bu anlayışla hareket eder. Bu nedenle röportajın BirGün'de yayınlanmayan bölümlerini de ilave ederek internet sitemizde yayınlama ihtiyacı hissettik, bu bölümler italikle yazılmıştır.    www.uzumsen.org   ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: ‘Milli ve yerli’ tarım IMF güdümünde.                                                                                                                                                                                                         16.02.2018 BirGün – Ekonomi        MUSTAFA MERT BİLDİRCİN m.mertbildircin@gmail.com “Uluslararası emperyalist kurumlar ve şirketler, gıda egemenliğimizi elimizden almak için  yıllardır her türlü dayatmayı yapmakta,AKP de buna uygun tarım politikası izlemektedir.” AKP’nin seçim bildirgesinde, “Büyük hayalleri vardı, bu hayaller iktidarımız sayesinde gerçek oldu” dediği tarım üreticilerinin yaşadığı sorunlar her geçen yıl katlanarak arttı. AKP hükümetleri döneminde çiftçilere verilen destek oldukça yetersiz kalırken, üreticilerin ürünlerine sürekli maliyetlerin altında fiyatlar belirlendi. Üreticiler, girdi temin eden yabancı şirketlerin egemenliğine bırakılarak tarımda sömürü sürdürüldü. Tüketiciler ise tüccarlar eliyle yüksek fiyatlı ürünlere mahkûm edildi.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar."Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR 

Anketler

Kimler Sitede