Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Bildiriler arrow Bildiriler arrow SEVGİLİ ÜZÜM ÜRETİCİSİ DOSTLAR !
SEVGİLİ ÜZÜM ÜRETİCİSİ DOSTLAR ! PDF Yazdır E-posta

              Sendikamız ÜZÜM-SEN 2008 yılı hasat döneminde yaşanan sıkıntıları ve çözüm önerilerini üzüm üreticileriyle paylaşmak üzere bir bildiri kaleme aldı.Bildiriden 15000 adet bastırarak üreticilere dağıtmaya başladı.Bildiri metnimiz aşağıdadır. 

                                           Image

                              SEVGİLİ ÜZÜM ÜRETİCİSİ DOSTLAR !
           Yirmi yıldır iktidar olan her parti IMF ve Dünya Bankasının direktiflerini uyguluyor.Tıpkı bugünkü  AKP iktidarının da yaptığı gibi biz çiftçilere seçim meydanlarında yerine getiremeyecekleri vaatlerde bulunuyorlar.İktıdar olduklarında yabancı büyük tarım şirketlerinin istekleri doğrultusunda tarımı yeniden şekillendiriyorlar. Çiftçiler yoksullaştırılıyor, küçük ve orta üreticiler tasfiye ediliyor. Sadece Son iki yılda 3,5 milyon çiftçi üretimden koparıldı. Tarım ve Köyişleri Bakanı “bu yetmez daha fazla çiftçi üretimi bırakmalı ki, Avrupa Birliği’nin standartlarına ulaşabilelim” diyor. Bu nedenle kuru üzüme ve üzüm üreticilerine de gerekli önem ve destek verilmiyor. Çeşitli oyunlarla üreticilere ürünlerini maliyetinin altında sattırılıyorlar. Mayıs ayında kg mı 3,5 YTL’ye yükselen çekirdeksiz kuru üzüm fiyatları 2008-2009 sezonu başlarken 0.90 YTL ile 1 YTL’ye kadar düştü. Üreticilerin tepkisi yüzünden Tariş avans fiyatını 1.3 YTL olarak açıklayınca tüccar 1,4 YTL- 1.5 YTL arası üzüm almaya başladı. Halbuki bu yıl kuru üzümün üreticilere kg maliyeti  (tahmini rekolte artışını da göz önünde bulundurulduğunda) 1.55-1.60YTL civarında. Şu an Tariş’in ve tüccarın alım fiyatı ise maliyet fiyatının altında. Üretici kuru üzümünü maliyet+ %25 kar payı+insanca yaşam payı hesaplaması ile kilogramı en az 2.30-2.40 YTL den satmalı ki ayakta kalabilsin. ve üretmeye devam edebilsin.

 Gerek sofralık yaş üzüm fiyatları gerekse de şaraplık üzüm fiyatları da içler acısı. Tüccar ve ihracatçıların “serbest piyasa”larında oluşturdukları fiyat, çiftçinin maliyet fiyatı. İMF ve Dünya Bankasının dayattığı Tarım Politikaları nedeniyle artık “taban fiyatı” uygulamasının olmaması ihracatçılar ve tüccarları rahatlatıyor üreticilerin hiçbir söz hakkının bulunmadığı ticaret borsalarında fiyatları belirlemelerine neden oluyor, adını da“serbestpiyasa”diyorlar.
 Hâlbuki devletin çiftçiyi desteklemesi, tüccarlara ve bankalara yem etmemesi gerekiyor. hükümetin alacağı iki temel önlem bile ilk başlangıç için yeterlidir.
1.Üzümümüzü en düşük olarak  açıkladığımız “referans fiyat”ı üzerinden Tariş’e aldırarak, piyasanın üretici lehine dengelemesini sağlayabilir.
2.Çıkartacağı bir yasa ile Tariş’in ve devletin  depolarını üreticilerin ürün depolama alanı olmasını ve bu depolara yatırdığı ürün oranında düşük faizli kredi kullandırılmasını sağlayabilir. Böylelikle de üreticiler fiyatlar yükseldiği zaman ürünlerini pazara sunabilir.
 
AKP hükümeti ise çiftçi lehine önlemler almaya yanaşmadığı gibi derdine çare aramaya çalışan üreticilere de söylemediği lafı bırakmıyor.
Kredi borçlarını ödeyemediği için birçok arkadaşımıza haciz geldi/ geliyor. Yakında ellerimizdeki tarlaları/bağları da icra yoluyla satmak zorunda kalacağız. Kısacası bizleri iflas ettirmek için ellerinden ne gelirse yapıyorlar. Tüccarın vurgunculuğunu ve dolandırıcılığını engelleyecek yasalar  olmadığından yine yüzlerce üretici arkadaşımız  dolandırılıyor, dolandırılacak.Bir araya gelerek sorunlarımıza ortak çözümler bulamazsak, durumumuz daha da kötüleşecek.
Yan yana gelir ve örgütlenirsek bütün bu belaların altından kalkabiliriz. Bütün bu sorunlarla mücadele edebiliriz. Gelin, Üzüm-Sen’de bir araya gelelim. Gelin bizleri iflas ettirmek isteyenlere karşı mücadele etmek için sendikamızla birlikte karşı çıkalım.   
ÜRETEN BİZİZ YÖNETENDE BİZ OLACAĞIZ.                                        
ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI
            (ÜZÜM-SEN
)

 
< Önceki   Sonraki >