Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Çeviriler arrow Via Campesina Avrupa Koordinasyonu, Çiftçi-Sen’i destekliyor
Via Campesina Avrupa Koordinasyonu, Çiftçi-Sen’i destekliyor PDF Yazdır E-posta

Çeviri: Ekin Kurtiç

Via Campesina Avrupa Koordinasyonu, Çiftçi-Sen’i destekliyor ve Türkiye’deki sendikalaşma hakkının engellenmesini kınıyor.

Via Campesina Avrupa Koordinasyonu üyesi olan Çiftçi-Sen’e karşı açılan ve konfederasyonun yasallığını tehlikeye atan dava 2 Aralık’ta başlıyor.

Ankara Valiliği, iç hukukta çiftçilerin sendika kurmasına izin veren bir yasal düzenleme olmaması iddiasıyla Konfederasyonun kapatılmasını talep ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti, örgütlenme hakkı özgürlüğüyle yakından ilişkili Uluslararası İnsan Hakları Beyannamesi ve Uluslararası Çalışma Örgütü Sözleşmesi gibi taraf olduğu uluslararası düzenlemeler doğrultusunda iç hukukunda gerekli değişiklikleri yapmakta başarısız oldu. Ama uluslararası anlaşmalar iç hukukun üstündedir ve bu yüzden açılan bu davanın yasal bir gerekçesi meşru yoktur.

Avrupa’daki 20’den fazla çiftçi ve tarım işçisi sendikasından oluşan Via Campesina Avrupa Koordinasyonu, Türkiyeli çiftçi ve vatandaşların temel haklarına saygı konusuyla yakından ilgilenmektedir. Sendikaların suçlaştırılması kınıyoruz ve sendika örgütlenmesi özgürlüğünü talep ediyoruz.

İnsan haklarına saygı, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği için temel koşuldur.

Çiftçi-Sen, ulusötesi şirketlerin ve devlet kurumlarının tahakkümü dolayısıyla çoğu zaman çok zor durumlarla yüzleşmek zorunda kalan Türkiye’deki küçük aile tarımcılığı yapan milyonlarca erkek ve kadın çiftçinin emeğini ve haklarını savunuyor ve böylece bu ülkede gıda egemenliğinin sağlanabilmesi için büyük katkıda bulunuyor.

Biz, Ankara Valiliği’ni acilen örgütlenme özgürlüğü hakkına saygı duymaya ve dava istemini geri çekmeye çağırıyoruz. Türkiye’deki kurumlar/organizasyonlar, bütün Türk toplumuna faydalı olacak olan çiftçi organizasyonunu aktif olarak desteklemelidir.

Bütün sosyal hareketleri, çiftçilerin sendika temsiliyeti mücadelesinde Çiftçi-Sen’e destek vermeye çağırıyoruz

Kaynak:Via Campesina

 
< Önceki   Sonraki >