Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Haberler arrow Son Haberler arrow MARDİNLİ ÜZÜM ÜRETİCİLERİYLE BULUŞTUK
MARDİNLİ ÜZÜM ÜRETİCİLERİYLE BULUŞTUK PDF Yazdır E-posta

Üzüm-Sen Başkanı Adnan ÇOBANOĞLU Mardin'in Sultanbeyli köyünde yaşayan üzüm üreticileriyle sorunları hakkında bir söyleşi yaptı.

ÜZÜM-SEN MARDİN'DEYDİ (*)

Image                 Viranşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak “Yerel Yönetimlere Ekolojik Yaklaşımlar, Katılımcı Demokrasi ve Alternatif Politikalar” adlı sempozyuma gittiğimde o bölgedeki üzüm üreticileriyle de görüşmek, onları da Çiftçi Sendikaları ile tanıştırmak istedim.Bu nedenle Sempozyum için gönüllü çalışan ve asıl mesleği Viranşehir’de doktorluk  olan Mehmet Ali bey’den rica ettik, gazeteci dostumuz Metin Yeğin ile beni üzüm üretiminin yapıldığı bir köye götürmesini istedik.Mardin Süryani Şaraplarıyla bilinmesine rağmen o bölgede Ege bölgesinde olduğu gibi yoğun bağ alanları yok.Viranşehir’den yola çıktıktan 40-50 km sonra Mardin’in Sultan Beyli köyüne ulaştık.Köy küçük bir dağ köyü.Köyde eskiden kalma üzüm bağları var.Ana yol üzerinde küçük bir köy bakkalı var.Bakkal aynı zamanda sohbet etmek isteyen üç-beş köylünün de uğrayıp buluştuğu bir mekan.Bizde köylülerle bu mekanda buluşup sorunları hakkında sohbet ettik.

A.Çobanoğlu: Köydeki üzüm bağlarının büyüklüğü ne kadar?

Abdul Gavur Tokan: Bizim bağlarımız fazla büyük değildir.En büyük bağı olanın 7-8 dönüm kadar bağı vardır.Bunla geçinmeye çalışır.

A.Çobanoğlu: Bağlarda kaç çeşit üzümünüz var?

Ali Düz: Aşağı yukarı 4-5 çeşit üzümümüz var.Bunlardan bağlarda en çok olanı da Şıra üzümüdür.Bu çok tatlı bir üzümdür,yemesi güzeldir.

A.Çobanoğlu: Üzümleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mehmet Demircan: Ya pazara götürüp yaş satarız ya da sofrada yemek için kurutur veya pekmez yaparız.
A.Çobanoğlu: Kurutma işlemini nasıl yapıyorsunuz?
 
Mehmet Demircan. İlaçlı suyla bandırıp güneşe seriyoruz.

A.Çobanoğlu: İlaç dediğiniz podasa mı?Biraz daha ayrıntılı anlatırmısınız.

Mehmet Demircan : Evet podasa, su ve az bir yağ ile karıştırıyoruz.Üzümleri ona bandırıyoruz.Eğer üzümün renginin koyu olmasını istiyorsak bu karışımı kaynatıyoruz.Daha sonra soğutup bandırıyoruz.
A.Çobanoğlu : Bağlarınız çok üzüm veriyor mu? Ürününüzü istediğiniz fiyata satabiliyor musunuz?

Abdul Gavur Tokan : Nerde, bizim bağlar çok verimli değil, bu nedenle çocuklarımız çiftçilik yapmıyor artık, hep göçüyorlar,büyük şehirlerde iş arıyorlar .Ben ürünümü bu yıl pazara götürüp sattım.Pazarda 1 YTL den verdim.Ama pazara götüremeyenler daha ucuza sattı

A.Çobanoğlu: Hasadı ne zaman yapıyorsunuz?

Ali Düz: Ağustos –Eylül aylarında burada hasat yapılır.Ürünümüzü bir sefer de kesmeyiz.Parça parça olgunlaşıyor bizde aralıklarla kesiyoruz.

A.Çobanoğlu: Peki üzümlerden şarap yapıyor musunuz?

Mehmet Demircan: Bizim buralarda şarap yapılmaz.Eskiden yapılırmış,ancak biz yapmıyoruz. Buralar da Süryani yok onlar daha çok Mardin’de o nedenle oralarda  şarap yapan var.Mardin’e giderseniz onları görebilirsiniz.

A.Çobanoğlu: Sohbet için sağolun, kalın sağlıcakla


(*)Bu yazı Çiftçinin Sesi gazetesinin 5. sayısında yayınlanmıştır.

 
< Önceki   Sonraki >