Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Haberler arrow Son Haberler arrow "SU HAYATTIR SATILAMAZ" MİTİNGİNDE ÇİFTÇİ-SEN
"SU HAYATTIR SATILAMAZ" MİTİNGİNDE ÇİFTÇİ-SEN PDF Yazdır E-posta

ImageÇiftçi Sendikaları Konfederasyonu’nun da kurucusu olduğu Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu İstanbul Kadıköy’de “Su Hayattır Satılamaz!.” mitingi yaptı.15 Mart’a yapılan mitingde  Çiftçi-Sen pankartının arkasında çiftçiler ve Çiftçi-Sen’e destek veren kurum ve kişiler yer aldı. İstanbul’da yapılan 5.Dünya Su Formunu Protesto’ amacıyla yapılan mitingde sık sık  "Su Haktır Satılamaz!, Susma Sustukça Susuz Kalırsın!,v.b" gibi Suyun canlıların yaşam hakkı olduğuna ve meta haline getirilip ticarileştirilemeyeceğine vurgu yapan  sloganlar atıldı.

Mitingin konuşmacılarından birisi de  Çifçi-Sen Genel Başkanı Abdullah Aysu’ydu. Aysu  konuşmasında suyun insan ve tüm canlılar için önemini vurgulayarak “Su Hakkı” için mücadele edenlerin sadece insanların hakları için değil, tüm canlıların hakları için mücadele ettiklerini, çiftçilerin tarların başına su vanası koymak isteyen şirketlere müsaade etmeyeceklerini ve bu konuda sonuna kadar mücadele etmekte kararlı olduklarını ifade etti. Miting’de en fazla ilgiyi Çiftçi-Sen korteji ve Aysu’nun konuşması çekti.
KESK, DİSK, TMMOB, TTB adına da yapılan konuşmalarda mücadelenin önemi vurgulandı.    Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu 16 Mart’a başlayan 5.Dünya Su Formu’na karşı etkinliklerini hafta boyunca devam ettirdi. Su Formunun yapılacağı Sütlüce’deki Kongre ve Kültür Merkezi’ne giden yol üzerinde 16 Mart’a Çiftçi-Sen yöneticilerinin ve platformun diğer üyelerinin birlikte  yaptıkları basın açıklaması polisin jop,biber gazı ve tazyikli  su  saldırısıyla karşılaştı.”Su Hakkı” için mücadele edenler den 26 kişi gözaltına alındı.Daha sonra bırakıldı.


 

 
< Önceki   Sonraki >