Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Çeviriler arrow 17 Nisan: Uluslararası çiftçi mücadeleleri günü. Çiftçi hakları için birleşelim!
17 Nisan: Uluslararası çiftçi mücadeleleri günü. Çiftçi hakları için birleşelim! PDF Yazdır E-posta

Çeviri: Deniz Duruiz
Image1996’da, 17 Nisan La Via Campesina tarafından “Uluslararası Çiftçi Mücadeleleri Günü” ilan edilmiştir. Bu gün, “topraksızlar” hareketi çerçevesinde toprağa erişim için örgütlenmiş olan 19 çiftçinin Brezilya polisi tarafından katledilmesini anma günüdür. Bugün, bu katliamın 13’üncü yılında, çiftçi haklarının tanınması için verilen mücadele La Via Campesina’nın öncelikli gündem konusu olmaya devam etmektedir.

Bugün yaşamakta olduğumuz (finans, iklim, enerji, gıda ve biyo-çeşitlilik) krizi liberal ekonomik düzenin kırılganlığının, mantıksızlığının ve bu krizden sorumlu olduğunun altını çizmektedir. Mantık, hükümetlerin bu tür krizlere sebep olan politikalarına bir son vermelerini ve krizi önlemek için gerekli önlemleri almalarını gerektirir. Fakat yapılan bunun tam aksidir: DTÖ’nün Doha Müzakere Turu’nu tamamlamak için yeni girişimler, karşılıklı serbest ticaret anlaşmalarının sayısının katlanarak artması, Afrika’da yeni biyoteknoloji temelli yeşil devrimin uygulamaya geçirilmesi…vb. Avrupa Birliği (AB) İktisadi Ortaklık Antlaşmaları’nın 2009’un Haziran ayında imzalanmasını amaçlayarak Afrika ülkelerine saldırıya geçmiştir.

İktisadi Ortaklık Antlaşmaları ve neo-liberal politikalar Afrika ve tüm dünya için çok ciddi tehlike teşkil eder! Çokuluslu şirketlerin kârlarını arttırmak uğruna kadın, erkek tüm insanların haklarının pervasızca hiçe sayılmasını görmekten usandığımızı göstermek için, haydi harekete geçelim. Haydi kendi tercihlerimizi yeniden ortaya koyalım: gıda egemenliğini ve bunu destekleyen Amerika İçin Bolivarcı Seçenek (Bolivarian Alternative for The Americas- ALBA) gibi iktisadi uyum programlarını ileri sürelim.

La Via Campesina tüm üye örgütlerini, arkadaşlarını ve yandaşlarını toprağa erişim hakkı, tohuma erişim hakkı, suya erişim hakkı gibi çiftçi haklarını savunmak için 17 Nisan’da birlik olmaya davet ediyor. Bir miting veya açık oturum örgütleyebilir, bir film gösterimi, yerel gıda fuarı veya panayır düzenleyebilir, doğrudan eylem veya şarkı söyleme yarışması organize edebilirsiniz…

Çiftçi hareketinin Ekim 2008’de Maputo’da gerçekleşen 5’inci Genel Toplantısı’nda karar verildiği üzere Birleşmiş Milletler’in bir Uluslararası Çiftçi Hakları Antlaşması oluşturması için mücadele veren Küresel Via Campesina Kampanyası’nı destekleyin. Bu hepimizin gıda güvenliğiyle çelişen neoliberal politikalara karşı çıkmamız için bir araçtır.

Harekete katılmak için, aşağıdaki internet sayfasına girip e-posta adresinizi göndereker 17 Nisan iletişim listesine üye olun: http://viacampesina.net/mailman/listinfo/via.17april_viacampesina.net.
Gerçekleştirmeyi düşündüğünüz eylemleri bu listeye yazın.
Daha detaylı bilgi için: www.viacampesina.org

*Bu yazı La Via Campesina sitesinden Deniz Duruiz tarafından karasaban.net için çevrilmiştir.

http://www.viacampesina.org/main_en/index.php?option=com_content&task=view&id=690&Itemid=1

 
< Önceki   Sonraki >