Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Çeviriler arrow Çiftçi Direnişi Büyüyor- Tüm dünyada 100 eylem gerçekleştiriliyor
Çiftçi Direnişi Büyüyor- Tüm dünyada 100 eylem gerçekleştiriliyor PDF Yazdır E-posta


Çeviri: Ekin Kurtiç


17 Nisan, Uluslararası Çiftçi Mücadelesi Günü

(Cakarta, 16 Nisan 2009) Çiftçi ve köylü organizasyonları, topraksız işçiler, kırsal bölgelerdeki kadınlarImage ve gençler 17 Nisan Uluslararası Çiftçi Mücadelesi Günü için harekete geçiyor. Bu sene Via Campesina uluslararası çiftçi hareketi tarafından, protestolar, sokak tiyatroları, film gösterimleri, doğrudan eylemler, konferanslar, sanat şovları, yerel gıda marketleri, yayınlar ve değiş-tokuşlar gibi 100 eylem düzenleniyor.

Brezilya’da, 8 ayrı eyalette 100.000 aile için yerleşim talebi ile ve endüstriyel tarım ve ekonomik kriz sonucunda büyüyen işsizliğe vurgu yapmak için MST tarafından toprak işgalleri gerçekleştirildi. Ispanya Devleti’nde, GDO karşıtı birçok protesto ve Zaragoza’da bir kitle gösterisinin de dahil olduğu yaklaşık 20 aktivite düzenleniyor.

13. Uluslararası Çiftçi Mücadelesi Günü, gıda ve tarımı, çevreyi ve finans ve ekonomi hayatını etkileyen küresel bir çoklu kriz ile sallanan bir dünyada gerçekleşiyor.

Bu esnada, çiftçilerin ve halkların mücadelesi heryerde büyüyerek devam ediyor ve gıda egemenliği hareketi siyasi ve sosyal arenada tanınır hale geliyor. Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, bu küresel hareket birçok önemli zafer elde etti. 20 Mart’ta Nikaragua’nın, Via Campesina gibi sosyal hareketlerden gelen baskı ile, müzakere masasını terk etmesiyle beraber Orta Amerika ve Avrupa Birliği arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması görüşmeleri düştü.  Eğer anlaşma imzalansaydı, bir yandan yaşanan kriz tüccarların dünyayı yönetmesinin tehlikelerini ortaya çıkarırken, daha fazla ticaret serbestleşmesine yol açacaktı.

6 Nisan’da Via Campesina, küresel gıda krizi ve gıda hakkı ile ilgili olarak New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Meclisi’ne seslendi. Via Campesina Çiftçi Hareketi’nin Genel Koordinatörü Henry Saragih, Köylü Hakları Deklarasyonu’nun BM organları tarafından kabul edilmesini talep etti.

14 Nisan’da, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ve 2000 destekçi , yeni seçim yasasında Kongre’nin ülkedeki yerli halkların önemini tanıyacak şekilde oy kullanmasını talep ettikleri açlık grevlerinden başarılı sonuç aldılar.

Aynı gün, Alman Tarım Bakanı Ilse Aigner Monsanto’nun genetiği değiştirilmiş mısırının (MON 810) ülkede ekimi ve satışının yasağını duyurdu. Dünya her tarafındaki halkların örgütleri on yıllardır sadece ulusötesi şirketlerin çıkarına hizmet ederken çiftçilerin geçimlerini, kırsal halkı, insan sağlığı ve çevreyi yok eden transgenetik tohumlara karşı mücadele ediyor.

Henry Saragih, “Bu yeni zaferler, rüzgarın yönünün değiştiğini ve gıda politikalarını yerel gıda üretimi ve sürdürülebilir tarım için yeniden düzenlemenin zamanının geldiğini işaret ediyor” dedi. Uluslararası Çiftçi Mücadelesi Günü’nde Via Campesina, düzenli gıda arzının, tüm dünyada istihdamı, herkes için sağlıklı gıda ve çevre korumasını garanti edebilmek için ihracat temelli sanayi tarımının yerini köylü tarımının alması gerektiğini tekrar beyan ediyor.

Daha fazla bilgi için:
La Via Campesina-Uluslararası Operasyonel Sekreteryası, Cakarta
Email:
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır         Web: www.viacampesina.org

Not: Bu yazı La Via Campesina sitesinden karasaban.net için Ekin Kurtiç tarafından çevrilmiştir.

 
< Önceki   Sonraki >