Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Haberler arrow Son Haberler arrow "Tarıma destek artarsa, açlık azalır"
"Tarıma destek artarsa, açlık azalır" PDF Yazdır E-posta

ImageBM Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun verilerine göre, dünya genelinde yaklaşık bir milyar kişi açlık çekiyor. G8 tarım bakanları zirvesinde de açlıkla mücadelede belirlenen BM hedeflerinin tutturulamayacağı belirtildi.
İtalya’da gelişmiş sekiz sanayi ülkesinin (G8) tarım bakanlarını bir araya getiren zirvede BM’nin 2015 yılına kadar açlık çekenlerin sayısını yarıya indirme hedefinin ancak tarımın rölünün artırılmasıyla mümkün olabileceği kaydedildi.

Gelişmiş sekiz sanayi ülkesinin tarım bakanları İtalya’nın Treviso kentinde iki gün süreyle biraraya geldi ve “Küresel Sorunlar: Acil Gıda İhtiyacını Azaltma” adlı Dünya Tarım Raporu’nu ele aldı. Yıllardır tartışılan rapor, 2008′de kabul edilmişti. Farklı uzmanlık alanlarından 580 bilim adamının dört yıl boyunca dünya tarımını analiz ederek hazırladığı  Dünya Tarım Raporu’na katkıda bulunan bir sivil toplum örgütünün temsilcisi olan Benedikt Haerlin, raporda dünyadaki gıda maddesi paylaşımının yanlış olduğu sonucuna varıldığı görüşünde. Haerlin, “Dünyada herkese yetecek kadar gıda maddesi var mı? Sorusu artık geride kaldı. Yeterince üretiyoruz. Gelecek nesiller için gereğinden fazla gıda üretiliyor ve hala tüketilmeyen besin kaynakları var. Sorun; ‘yeterli miktarda gıda üretebiliyor muyuz’ değil,  ‘açlık çekilen yerde sofraya yeterli miktarda yemek geliyor mu?’ sorusunda düğümleniyor.“ diyor.

Modern tarım küresel ısınmayı artırıyor

Zirvenin sonuç bildirisinde yer alan en önemli konuysa „Açlıkla mücadelede tarım rolü artırılmalı“ oldu. Ancak üretilen yeterli miktardaki gıdanın adil paylaşılmamasını dünyayı tehdit eden küresel ısınma da körüklüyor. Afrika ve Asya’da küçük üreticiler, şimdiden iklim değişikliklerinden etkileniyor. Su sıkıntısı, kuraklık, sel baskınları sonucu meydana gelen toprak kaymaları ürüne zarar veriyor. Modern tarım ise küresel ısınmayı arttırıyor. Her yıl aynı ürünün ekilmesi ile ortaya çıkan tek yönlü tarım doğaya zarar veriyor. Ayrıca tarımlık arazi açmak için ormanların yok edilmesi de atmosferdeki karbondioksit miktarını artırıyor.

Bir milyar insan açlık çekiyor

BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun verilerine göre, dünya genelinde yaklaşık bir milyar kişi açlık çekiyor. Gelişmiş sekiz sanayi ülkesiyle Rusya’nın tarım bakanının katıldığı zirvede, „gelecek için en önemli hedeflerden birinin gıda ve içme suyunun kalite ve miktarının garanti edilmesidir“ denildi.

Tarım sektöründe değişiklik zorunlu

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP)’in Başkanı Achim Steiner’e göre, 2050 yılında dünya nüfusu 9 milyara ulaşacak ve buyüzden tarımda küresel değişiklik zorunlu. Steiner, “Bu dokuz milyar insanın gıda ihtiyacını karşılamanın mümkün olduğu kanaatindeyim. Ancak, bugünün tarım yöntemlerini sürdürürsek, şüphesiz problemler yaşanacak. Çünkü dünyanın pek çok ülkesinde şimdiden su sıkıntısı çekiliyor. Araziler giderek daha kötü bir kalitede işleniyor. Modern tarım alanlarında sıklıkla doğaya zarar veriliyor. Modern tarımcılık, dokuz milyar insanın gıda ihtiyacını karşılayacak kaynakları yok ediyor. Bu da sürdürülebilir organik tarımın giderek önem kazandığı anlamına geliyor.” diyor.

İsraf önlenmeli

Bir yıl önce açıklanan Dünya Tarım Raporu’nda da doğaya zarar veren değil, doğayla uyumlu  tarımcılığın gerekliliği vurgulanıyordu. Raporda, ayrıca gıda maddelerinin adil dağıtılması ve daha iyi değerlendirilmesi gerektiği de belirtiliyor. Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) Başkanı Achim Steiner, iki önemli noktadan birinin de sağlıklı gıdalar üretilmesi olduğunu dile getiriyor. Steiner’e göre ikinci önemli konu ise eldekinin iyi değerlendirilmesi. BM Çevre Programı’nin, birkaç hafta önce ‘Çevresel Gıda Krizi’ adlı bir rapor yayınladığını belirten Steiner rapora göre üretilen gıda maddelerinin yüzde 30 ila 40′ının ziyan edildiğini söyledi.

DE/MK, DW (DPA)

Editör: Ahmet GünaltayKaynak:20 Nisan 2oo9- www.dw-world.de  / www.karabasan.net
 
< Önceki   Sonraki >