Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Çeviriler arrow İsrail Gazze'nin tarım arazilerini yok ediyor...
İsrail Gazze'nin tarım arazilerini yok ediyor... PDF Yazdır E-posta

27 May 2009 
Eva Bartlett, The Electronic Intifada, 22 Mayıs 2009

4 Mayıs 2009 sabahı, İsrail askeri birlikleri, Gazze şeridinin doğu sınırlarındaki Filistinlilerin ürünlerini ateşe verdi. Filistin İnsan Hakları Birliği (PCHR) raporuna göre, 200,000 metre kare alanda bulunan biçilmeye hazır haldeki arpa ve buğday, yanısıra sebzeler, nar ve zeytin ağacı tahrip edildi.

Bölge çiftçilerinden alınan bilgilere göre alevler Filistin bölgesinin doğu sınırı boyunca 4km lik bir alanı kaplıyordu. Ürünleri alevler altında tahrip olan çiftçilerden biri 49 yaşındaki İbrahim Haassan Safadi, yangın söndürme ekiplerinin çabalarına rağmen alevlerin için için yanarak akşam saatlerine kadar sürdüğünü anlatıyor.

İsrail askerlerinin bombalarını ateşlemelerinin akabinde alevler içinde kalan tarlasında bulunduğunu söyleyen Safadi olayı şöyle anlatıyor: "İsrail askerleri bölgede çıkan yangına sebebiyet veren saldırılarını jiplerinden ateş ederek gerçekleştirdiler. Buğdayları yaktılar, nar ağaçlarını yaktılar... Yangın vadi boyunca yayıldı. Biz yangın ekiplerini aradık. Onlar bölgeye geldiler ve yangını söndürdüler. Fakat bazı yerlerde yangın yeniden başladı." Safadi, 300 nar ağacı, 150 zeytin ağacı ve buğdayının bulunduğu 30,000 metre karelik alandaki ürününü yangında kaybetti.

Uzun zamandan beri sınır bölgelerinde, İsrail askerlerinin neredeyse rutinleşen günlük saldırılarından dolayı tarlalarda çalışmak adeta imkansız bir hale gelmeye başladı. 4 Mayıs günü  yanan ekinler, yeterince kurumuş ve biçilmeye hazır hale gelmişlerdi, başka bir deyişle son derece kolaylıkla tutuşup yanabilecek haldeydiler.

"Yangının 65,000 metre karelik bir alanı talan etmesi sadece 3 dakika aldı," diyor Nahed Jaber Abu Said, tarlası Safadi'den birkaç km uzakta bulunan bir başka çiftçi. Ve ekliyor " Sabah saat 9 civarıydı. İsrail jipleri geldiğinde ben buradaydım. Sınır çitlerine yaklaşan bir İsrail askeri bizim buğday tarlamıza doğru patlayıcıyı ateşledi. Hemen ardından şiddetli alevler parlamaya başladı. "

Safadi, İsrail saldırılarının kundaklamalar şeklinde daha öncede  yaşandığını ve bunun tarlalarını etkileyen üçüncü büyük saldırı olduğunu söylüyor. Son on yıllık süreçte yaşanan önceki saldırılarda İsrail askerlerinin buldozerlerle ekili arazilerin üzerinden geçtiklerini, limonları yerlebir ettiklerini, zeytin ve mandalina ağaçlarının yanı sıra seraları da yıktıklarını anlatıyor.

"Büyük kayıplara maruz bırakıldık. İsrail askerleri arazilerimizi, ağaçlarımızı ve araç-gereçlerimizi çok fazla tahrip ediyorlar. Tüm bunlar bize çok fazla paraya mal oluyor," yoğun istilanın başladığı 2000 yılından beri birikerek artan 330,000$'lık zaiyata atıfta bulunarak söylüyor bunları. Safadi, bu son saldırıda 130,000$ değerindeki mahsüllerin, ağaçların ve sulama borularının tahrip edildiğini dile getiriyor.

Tahribat konusunda, değiştirilmesi mümkün olmayan ve harap olan sulama hortumları gibi konularda yakınıyor. Gübrelerin ve makine yenileme için gerekli olan parçaları Gazze’ye girmesi İsrail yönetimi tarafından yasaklanmış durumda. Ve bu diğer bölge ülkeleri de bu yasağa arka çıkıyor.

Abu Said kendine ait arazisinin yalnızca bir bölümünde uğradığı zararın 2,000$ olduğunu söylüyor. "Burası sınır çitlerine en yakın bir alanda bulunuyor. Çok üzgünüm. Ben şimdi ne yapacağım?" diyor Abu Said.

Başından geçenler 4 Mayıs saldırından ve arazi kayıplarından daha öncelere uzanıyor. 2008'de İsrail askerleri 11 koyununu vurarak öldürmüşler ve bu sırada 15 yaşında olan kuzeni Jaber de ağzından vurularak ağır şekilde yaralanmış.

Gazze'nin İsrail sınırı boyunca hemen hemen günlük hale gelen ve İsrail askeri tarafından gerçekleştirilen saldırılar vuku buluyor. Yaklaşık bir 10 yıl once İsrail paylaştıkları sınırın bu tarafında tek taraflı olarak girilmesi yasak tampon bir bölfe yarattı. Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Filistin Tarım Yardım Komitesi'ne göre, ilk 100  metrelik "yasak bölge" şuan Gazze'nin doğu sınırına doğru 1 km'ye ve şeridin kuzey sınırında 2km'ye uzatılmış durumda. FAO'nün son raporunda yaklaşık olarak Gazze'nin tarım arazilerinin üçte biri "tampon bölge" sınırları içinde kalıyor.

18 Ocak ateşkesinden beri, "tampon bölgede" biri çocuk üç Filistinli sivil, İsrail güçlerince silah ve bombalarla ateş edilerek öldürüldü. Bunun dışında sınır boyunca İsrail silahları tarafından 3'ü çocuk, 2'si kadın 12 Filistinli yaralandı.

Fiziksel tehdit, tarım arazilerinin ve ekipmanlarının tahrip edilmesinin yanı sıra, bu yıl başında yaşanan İsrail'in Gazze işgali nedeniyle yüzlerce su kuyusunun ve su kaynağının ve tarım arazisinin zehirlenerek kirletildiğine inanılıyor ve bu Gazze'nin tarım sektörünü ayrıca yıkıma uğratıyor. Şubat 2009 da The Guardian gazetesinin raporuna göre, bu saldırılardan sonra Gazze'nin tarım arazilerinin sadece %60'ı kullanılabilir durumda.

Gazze tarım sektörüne yönelen etkili imha saldırılarının sonuçları, ateşkesten beri İsrail'in Gazze'ye dönük kuşatma altında olan ve hiçbir üretimi ve gelişmesi olmayan bir bölge yaratma bağlamındaki çabalarını güçlendiriyor. Sadece yardım damlalarının sınırlardan içeri girebildiği, açlık ve yetersiz beslenme oranlarının hergün daha da yükseldiği Gazze'de, Filistinliler'in tarımsal üretim yapabilmeleri ve yiyeceklerini yetiştirmeleri hayati önem taşıyor.

Eva Bartlett, Kanadalı insan hakları savunucusu ve bağımsız yazar. Kasım 2008 de 3. Özgür Gazze Hareketi teknesi ile  Gazze'ye geldi. Uluslararası Dayanışma Hareketi gönüllüsü ve İsrail'in Gazzeli Filistinlilere karşı süregelen saldırılarını belgelendiriyor. İsrail'İn Gazze'ye son saldırısı sırasında, Eva ve diğer UDH gönüllüleri ambulanslara refakat ettiler ve Gazze Şeridi'nde yaşanan İsrail saldırılarını belgelendirdiler.

Türkçeleştiren: Solun Doğusu


Kaynak: www.solundogusu.net


 

 
< Önceki   Sonraki >