Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Çeviriler arrow Süt kotalarını düşürün ve etkin arz kontrol mekanizmalarını hayata geçirin
Süt kotalarını düşürün ve etkin arz kontrol mekanizmalarını hayata geçirin PDF Yazdır E-posta

Çeviri: Nejat Dinç

Ortak Basın açıklaması ECVC – EMB
AB Tarım politikaları dengeli piyasalar için çerçeve oluşturmalıdır
Acil önlem: Süt kotalarını düşürün ve etkin arz kontrol mekanizmalarını hayata geçirin

Strasbourg: 14.7.2009: Yeni AB parlamento başkanının seçileceği bugün, binlerce çiftçi sorumlu bir tarım politikası ihtiyacına dikkat çekmek amacıyla Strasbourg’a geldi. Süt ürünleri piyasasının feci durumuyla karşı karşıya kalan özellikle süt ürünleri üreticileri uzun yolculuklardan sonra buraya ulaştılar. Üreticilere ödenen ücretler –litreye 20 ila 22 cent- üretim maliyetlerinin çok altında kalmakta ve artik birçok çiftliğin varlığını tehlikeye atmaktadır. AB Ortak Tarım Politikası (OTP) tarafından devreye sokulan süt piyasalarının deregülasyonu şimdiden başarısız olmuştur.
Avrupa Süt Kurulu [European Milk Board / EMB] ve Via Campesina Avrupa Koordinasyonu [European Coordination Via Campesina / ECVC] üreticileri süt pazarında yeniden dengenin sağlanması ve böylece süt üreticilerine ödenen fiyatların artmasını sağlayacak önlemlerin alınması talebiyle birleştiler. EMB Başkanı Romuald Schaber: “ Acil önlem olarak süt kotasının en az %5inin dondurulmasını talep ediyoruz.” Üretilen süt miktarındaki düşüş arzın talebe göre ayarlanması anlamına gelir ve böylece adil üretici fiyatlarının yavaş yavaş gerçekleşmesini sağlar. Schaber “Ancak bir adım daha öteye giderek gelecekte arzın da talebe göre ayarlanmasını garanti altına almalıyız” diye ekledi. Sistemin bu şekilde değiştirilmesi zorunludur.
“Halen  mevcut olan Avrupa’daki üretim miktarının kontrolüne, arzın her sene ayarlanacağı bir mekanizmanın eklenmesi gerekmektedir. Piyasanın talebi doğrultusunda süt miktarının azaltılıp arttırılması mümkün kılınmalıdır. Burada kıstas üreticilere maliyetlerini karşılayan bir fiyat ödemesinin sağlanması olmalıdır.” Bu, süt üreticilerinin yeterli bir gelire kavuşmasının, dolayısıyla ayni zamanda Avrupa çapında sürdürülebilir süt üretiminin olmazsa olmazıdır.
Avrupa’nın iki şemsiye örgütüne üye çiftçiler Avrupa ürünlerinin AB dışı ülkelere satışının ancak adil koşullarda gerçekleşmesi gerektiğinin bilincindedir. ECVC yönetim kurulu üyesi Rene Louail: “Öte yandan AB ihracat teşvikleri başta güney yarımküre olmak üzere hem süt piyasalarını hem de ticareti tahrip etmektedir. Ayrıca bu teşvikler, sorunun temelini teşkil eden gerçek piyasa koşullarından bağımsız sabitlenmiş üretim miktarları konusunda hiçbir değişiklik yaratmamaktadır.”
AB’nin tarım politikası bağımsız ve kaynakları idareli kullanan bir süt üretimine odaklanmalıdır. Rene Louail: “Gıda egemenliği prensibi mevcut krizin yarattığı zorluklarla mücadelenin ana eksenini oluşturmalıdır.” Avrupa çapındaki tarımın, maliyetleri karşılayacak üretici fiyatları ekseninde teminat altına alınması,  Avrupa halklarına taze ve yüksek kaliteli gıda akış güvencesinin temelini oluşturmaktadır.
Gösteride yer alan konuşmacılar, Bir gün önce Brüksel’de toplanan AB Tarım Bakanlarına çağrıda bulunarak tarımsal pazarların uygun temel koşullarının oluşturulması hususundaki sorumluluklarını üstlenmelerini istediler.
Gösteri sonrasında iki örgütün temsilcilerinden oluşan bir delegasyon Avrupa Parlamentosundaki görüşmeler için AB’li politikacılarla bir araya geldi.

 

 
< Önceki   Sonraki >