Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Çeviriler arrow Via Campesina'dan çağrı:16 Ekim 2009, ilk uluslar arası eylem günü
Via Campesina'dan çağrı:16 Ekim 2009, ilk uluslar arası eylem günü PDF Yazdır E-posta

Via Campesina 16 Ekim 2009 tarihini ilk uluslararası eylem günü ilan etti gıda egemenliği için uluslararası tekellere ve özellikle Cargill, Monsanto, Nestle, Syngenta, ve  Wal Mart’a karşı mücadele çağrısında bulundu çağırıyı aşağıda yayınlıyoruz:

                                                                  Çeviri:Ekin KURTİÇ

La Via Campesina
Uluslar arası Köylü Hareketi

KÖYLÜ VE YERLİ AİLELER VE İNSANLIK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR TEHDİT OLAN
ÇOKULUSLU ŞİRKETLERE KARŞI MÜCADELE ÇAĞRISI

16 Ekim 2009, ilk uluslar arası eylem günü
Ulus ötesi şirketler bizim ortak düşmanımızdır; onlar, ekonomilerimiz üzerinde kontrol sahibi olan sermayenin günümüzdeki biçimidir. 
Kırsal bölgelerde, ulus ötesi şirketlerin tarım ve doğal kaynaklar üzerindeki vahşi saldırılarına tanık oluyoruz. Bu, köylüler ve yerli halka karşı başlatılmış bir talan ve özelleştirme savaşıdır. Bu, toprağın, biyoçeşitliliğin, suyun, tohumun, üretimin ve tarım ticaretinin özelleştirilmiş soygunudur.
Biz sadece endüstriyel tarım şirketlerinden bahsetmiyoruz, aynı zamanda maden şirketleri, monokültür ağaç plantasyonları, büyük barajlar, dağıtım piyasalarını kontrol edenler ve genel olarak kirletici sanayilerin yayılması ve toprak, su ve arazileri üstlerine geçirme gibi işlerin içinde olanları da kastediyoruz.
İnsanlar haklarını savundukları ve yayılmacı talana karşı direndikleri ya da göç akımlarına katılmak zorunda kaldıklarında karşılarında suçlulaştırma, baskı, siyasi tutukluluk, ölüm, utanç duvarları ya da daha fazla askeri üst gibi cevaplar buluyorlar.
İşte bu yüzden Via Campesina, genel olarak çok uluslu şirketlere ve özellikle de direk olarak köylü halkları ve yerlileri tehdit eden Cargill, Monsanto, Nestle, Syngenta, Wal Mart’a karşı mücadele çağrısında bulunuyor. Gelecek yıllardaki mücadelemizin bir parçası olarak ulus ötesi şirketlere karşı savaş ilan ediyoruz.
Bu yüzden uluslar arası köyle hareketi Via Campesina’yı oluşturan bütün örgütlere, dostlarımız ve yandaşlarımza, şehir işçilerine ve tüm vatandaşlara, 16 Ekim’de MONSANTO ve GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALARA (GDO) karşı hareketimize katılmaları çağrısında bulunuyoruz.

Sahip olduğumuz tüm mücadele yaratıcılığımızla beraber, tüm dünyaya haykırışlarımızı duyuralım:
MONSANTO DEFOL, GDO’YA HAYIR!
GIDA EGEMENLİĞİ, HEMEN ŞİMDİ!
MÜCADELEYİ KÜRESELLEŞTİR, UMUDU KÜRESELLEŞTİR!

 
< Önceki   Sonraki >