Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Haberler arrow Son Haberler arrow Kilis'te bağlar sökülüyor
Kilis'te bağlar sökülüyor PDF Yazdır E-posta

Yüzyıllılardan beri Kilis’in en önemli geçim kaynağı olan,bir çoğumuzun elleri ile ekip yetiştirdiği güzelim bağlarımız yok ediliyor.Üzüm ve üzümden üretilen pekmez yapan pekmez hanelerimizde birer birer kapanıyor.
Ne oldu birden bağlar sökülmeye başladı. Son beş senede sökülen bağ tiyeği sayısı ortalama beş milyon tiyek civarında.Sökümlerin bu rakamla da sınırlı kalmayacağını hepimiz bilmekteyiz.Yanılıyor olmayı istememe ve çok arzu etmeme rağmen 2015 yılında sökülen bağ tiyeği sayısı 12 milyonu bulacağını tahmin etmekteyim.
Şu anda uygulanmakta olan ekonomik politikalar ve tarım politikaları çiftçiyi bağları sökmeye mecbur etmektedir. Hazineden en az pay çiftçiye verilmiştir. TEKELİN özelleştirilmesi ile bu süreç başlamıştır. Üretici üzümünü güvenle ve değerinden vereceği TEKEL SUMA FABRİKASININ elinden çıkıp özel sektörün eline geçmesi ile üzüm üretiminden para kazanamamaya ve zarar etmeye başlamıştır.Üzümün kilo başına üretim maliyeti 35 kuruş olup,piyasa 25 kuruştan zararına pazarlanmaktadır.Devlet bir çok ürüne destekleme verirken üzüme üvey evlat muamelesi yapmış ve destekleme kapsamı dışında bırakmıştır.TEKEL SUMA FABRİKALARININ özelleştirmeden sonra TEKELİ satan alan ticari kurumlar sadece kendi karlılıklarını düşünmeyi ön plana çıkartmışlardır.Şu anda TPG isimli bir Amerikan sermaye kuruluşunun içerisinde yer alan KİLİS TEKEL SUMA FABRİKASI,artık eski devletin himayesinde olan ve üreticileri koruyan ve kollayan bir kurum değildir.Soruyorum sizlere binlerce kilometre öteden Amerika’dan gelip KİLİS TEKEL SUMA FABRİKASINI satın alanların çiftçinin çıkar ve menfaatlerini kollayıp koruyacaklarını düşünmek en azından saflıktır.Sermaye gurupları ucuza bulup satın aldıkları bir çok müesseseyi karlılıklarını bilanço üzerinde gözle görülecek şekilde revize ettikten sonra çok daha yüksek fiyatlarla başka guruplara satmaktadırlar.Bunu neden böyle düşündüğüme gelince,burada uzun yıllar boyunca TEKEL SUMA FABRİKASINI elinde tutup,üzümü hammadde olarak kullanıp suma üretmeyi düşünen bir MEY A.Ş. asla bağların sökülmesine ilgisiz kalamaz.
2009 yılı yaş üzüm sezonunu bitirmiş bulunmaktayız.Sezon gerek üzüm rekoltesinin çok düşük olması,gerekse üzümün MEY A.Ş. tarafından 25 kuruştan alınmasından dolayı hüzünlü geçmiştir..Üzümün para etmemesinden,üretim maliyetlerini karşılamaktan uzak olan fiyatlarla TEKELİN üzümümüzü almasından dolayı,üreticiler bağlarını sökmeye hız vermişlerdir.MEY A.Ş.TEKEL SUMA FABRİKASINA yaptığımız bir çok ziyaretimizde,üzüm alımında uyguladıkları fiyat politikalarının sonucunda Kilis merkez ve köylerinde bağcılığın bitme noktasına geldiğini ifade ettik.Üzüm üreticileri ve ürettiğimiz üzüm olmadan fabrikanızın bir anlam ifade etmediğini bir çok kereler anlatmaya çalıştık.Sanayici ve üreticinin ortak bir zeminde bir araya gelmesinin önemini gözler önüne sermeye çalıştık.Üzülerek görmekteyiz ki bizim anlattıklarımız MEY A.Ş. tarafından dikkate alınmamıştır.Bu sene olduğu gibi,bundan sonraki senelerde de fabrikaya gelecek olan üzüm miktarında büyük düşüşler yaşayacaklarını ifade ettik.İlimizde bir çok üzüm üreticisinin uygulamakta olan üzüm alımındaki fiyat politikaları ve bunların sonucunda ortaya çıkan ürün fiyatından dolayı bağları sökerek alternatif ürünlere yöneldiğini açıkça dile getirdik. Kilis Üzüm Üreticileri Tarımsal Birliği olarak bütün gayretlerimize rağmen sanayici ve üretici diyalogu olumlu yönde gerçekleşmemiştir. Kilis Üzüm Üreticileri Tarımsal Birliği olarak MEY A.Ş. ile diyalog kurma ,üzüm üretiminin geleceği ile ilgili beraber çalışma arzularımız hep ret edilmiştir..MEY A.Ş. üzüm üreticisinin çaresizliğini para kazanmak için bir fırsat olarak değerlendirmiştir.Bu sitem dolu,gerçekleri haykıran yazılarımız asla KİLİS TEKEL SUMA FABRİKASI çalışanları ve yöneticilerini hedef almamaktadır.Zira onlar CEO Galip YORGANCIOĞLU ve Ürün satın alımından sorumlu Direktör Neşat MEŞE’den gelen talimatları uygulayan TEKEL çalışanlarıdır ve bizler gibi üreten ter akıtan emekçilerdir.. KİLİS TEKEL SUMA FABRİKASI çalışan ve yöneticilerinin üzüm alım fiyatı ve fabrikanın Master planları ile ilgili hiçbir tasarrufları yoktur.Sadece özel sektör mantığı ile kendilerine İstanbul’dan gelen talimatları uygulamaktadırlar.MEY A.Ş.‘nin başında yöneticilik yapan CEO Galip YORGANCIOĞLU ve Ürün satın alımından sorumlu Direktör Neşat MEŞE eski TEKEL kökenli yöneticiler olmamaları ve üzümü bilmemelerinden dolayı ilimizde üzüm ile ilgili yanlış yönetim uygulamalarına sebebiyet vermektedirler..Sadece para kazanılsın,ciro ve karlılık oranları artsın.Her şey firmanın kazanmasını hedeflemektedir.
Bir diğer husus ise MEY A.Ş. TARSUS TEKEL SUMA FABRİKASINA Kilis’ten Ziraat Mühendisi Osman KÖLEMEN birlikteliği ve işbirliği ile üzüm alımı yapmalarıdır..Kilis üzüm üreticilerine vermekten kaçındıkları,üreticinin emeğinin karşılığı olan parayı bu aracılara vermektedirler..Üzüm Kilis’ten Ziraat Mühendisi Osman KÖLEMEN aracılığı ile 22,5 kuruştan toplanmış,bu rakamdan % 2 fire payı düşülmüştür.Bu kişinin TARSUS Fabrikasına getirip teslim ettiği üzümler baş fiyattan alınmış ve Kilis Tarsus arası kamyon taşıma ücreti MEY A.Ş. tarafından karşılanmıştır.Üreticiler olarak bizlere vermekten kaçındıkları bizim hakkımız olan emeğimizin karşılığı olan parayı aracılara kazandırmışlardır. MEY A.Ş. TARSUS TEKEL SUMA FABRİKASINA KİLİS ‘ten üzüm toplanmasının alt yapısı gene en yukarıdan belirlenmiştir. Üzümün bugünkü durumu ve yaşadıklarımız biz üreticileri üzmüştür. Kilis Üzüm Üreticileri Tarımsal Birliği olarak üzümün birlik aracılığı ile toplanarak MEY A.Ş. ye pazarlaması talebimizi red eden MEY A.Ş. kendi belirledikleri aracılar tarafından üreticinin elinden nerede ise bedavaya toplanan üzümlere en üst fiyatı vermiş, eksradan nakliye ücretini ödemiş ve aracılara imkânlar yaratmıştır.
Bizlerle Kilis Üzüm Üreticileri Tarımsal Birliği ile gerçekleştirmekten kaçındığınız, işbirliğini aracılar ile gerçekleştirmeniz yanlış bir uygulamadır. MEY A.Ş Tekel Suma Fabrikasının uyguladığı yanlış alım politikaları sonucunda ilimizde bağcılık bitme noktasına gelmiştir.Önümüzdeki yıllarda fabrikanıza alımların Üzüm Üreticileri Tarımsal Birliği aracılığı ile yapılması son derece zaruridir.Aracılara tanımış olduğunuz ayrıcalıkların şahıslara değil Üzüm Üreticileri Tarımsal Birliğine aktarılması bölge bağcılığı için önemlidir.. Üzüm Üreticileri Tarımsal Birliği olarak üzümün bitmemesi ve bağların sökülmesini önlemek için faaliyetlerimiz devam etmekteyiz.Bölgeye üzüm alımı için gelen diğer aktivistler Kilis Üzüm Üreticileri Tarımsal Birliğinin çabaları sonucudur.Bu ülke bizim ,bu üzümde bizim.Bir gün yaptıklarınızdan,üzümü ve Kilis bağcılığını bitirmek için gösterdiğiniz gayretlerden dolayı pişman olacaksınız.Çünkü suma yapmaya değil,ilaç olsun diye gözünüze sıkmaya bir habbe üzüm bulamayacaksınız.
Kilis’li üzüm üreticileri sizlere sesleniyorum,sabredin,bu kara günler geçecek,dişinizi sıkın,yakında bir çok gelişme olacak,biraz daha sabredin,hem bu güne kadar neler geçmediki!
MEY A.Ş. TEKEL SUMA FABRİKASI SANA BAKAR BAKAR VE AĞLARIM.SEN ARTIK BENIM DEĞILSIN.SEN ELLERIN OLDUN.SENI KADIR VE KIYMET BILMEYENLERE,ELLERE VERDILER.BAKARRR BAKARRRR AĞLARIM.
Ecz.Kahraman ÜNLER
BİR KİLİS SEVDALISI


Kaynak : Kilis Postası
 
< Önceki   Sonraki >