Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Çeviriler arrow İklimi değil, gıda sistemini değiştirin!
İklimi değil, gıda sistemini değiştirin! PDF Yazdır E-posta

Via Campesina Kopenhag’da yapılacak olan  uluslararası iklim eylemine katılıyor. Mevcut tarım sisteminin küresel ısınmanın nedenlerinden birisi olduğuna dikkat çeken Via Campesina insanlığı endüstriyel tarımdan vazgeçmeye çağırdı. Basın açıklaması şöyle
                                                                          Çeviri: Ekin KURTİÇ
Basın Duyurusu – La Via Campesina
Köylü hareketleri Kopenhag’da  
(Brüksel, 2 Aralık 2009)
          Endüstriyel tarım, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Anlaşması’nın(UNFCCC)  hücresinin iskeletini oluşturuyor. Üretimi, işlemeyi ve nakliyeyi de göz önüne aldığımızda, tüm gıda zinciri bütün küresel sera gazı emisyonlarının yarısına yakınından sorumlu olabilir (1). Fakat müzakereciler, günümüz gıda ve tarım sisteminin etkilerini ve gıda politikalarımızı radikal olarak değiştirmemiz gerektiğini tanımaya hazır gibi görünmüyorlar.

           Dünyanın her tarafından yüz milyonlarca küçük çiftçiyi bir araya getiren Uluslararası Çiftçi Hareketi La Via Campesina , sürdürülebilir küçük aile tarımının günümüzde yaşanan krizden çıkış yolu olduğunu savunmak için Kopenhag’ta olacak.
Şimdi, gıda üretiminin yeniden yerelleşmesi, fosil yakıt tüketen şirket tarımına son verilmesi, toprakların köylülere verilmesi ve gıda egemenliğinin uygulanmasının zamanıdır. Böyle bir hareket, şu anki küresel emisyonu  ½ ile 2/3 civarında azaltabilir. Şu anda UNFCCC’de tartışılan ve şirket tarımına yönelik sunulan karbon ticareti ve teknik çözümler gibi yanlış çözüm önerilerinin tam tersine, tüketimde de gerçekleşecek bir azalmayla beraber böyle bir çözüm, etkili bir sera gazı emisyonu azalmasına neden olur.
            Dünya tarımında böyle bir dönüşüm, iklim krizinin çözümüne büyük bir katkıda bulunmasının yanı sıra, herkes için sağlıklı gıda ve milyonlarca kadın ve erkek için geçim kaynağı sağlar.
Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarından Via Campesina üyesi kadın ve erkek yaklaşık 100 çiftçi, 10-18 Aralık tarihleri arasında Kopenhag’ta birçok sosyal hareketle beraber, gösterilere, tartışmalara ve protestolara katılacak.
Via Campesina’dan basının dikkatine:
         10 Aralık: Gammeltorv-Nytorv’da (şehir merkezi), iklim değişikliği, karbon ticareti, toprak tahliyeleri, REDD uygulamaları (Ormansızlaşma ve Kirlenmeden Ortaya Çıkan Emisyonları Azaltma), iklim değişikliğine adapte olan genetiği değiştirilmiş tohumlar ve diğer yanlış çözümlerin kurbanı olmuş olan köylülerle dayanışma için mum ışığı nöbeti
         11 Aralık: İklim forumunda 12:00-12:300 arasında basın konferansı: “Daha soğuk bir dünya için çiftçi mücadeleleri”
         13 Aralık. Axelborg binasının önünde saat 12:00’de eylem ve sokakta basın toplantı: “Endüstriyel tarım dünyayı haşlıyor/kızartıyor”
         15 Aralık: Bella Center’da saat 09:00’da basın açıklaması: “Tarım ve İklim: küçük aile tarımının çözümleri” 
         15 Aralık: Havne Parken’da 12:00 da başlayan kitle gösterisi “İklimi değil, gıda sistemini değiştirin!”
(Eylemlerin yerleri daha sonra duyurulacak)

Çiftçi liderleriyle ropörtaj ve bilgi almak için:
Boaventura Monjane: Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
Isabelle Delforge: Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
Cep telefonu: +32 498522163 (5 Aralıktan önce) and +45 5059 8325 (5 Aralıktan sonra)
Ya da bizi Klimaforum’da (İklim Forum) Via Campesina standında bulabilirsiniz.
Daha fazla bilgi için: www.viacampesina.org

(1) http://viacampesina.net/downloads/PAPER5/Sustainable-farmers2.pdf

 
< Önceki   Sonraki >