Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Çeviriler arrow Avrupa'da gıda egemenliği için ilk adım
Avrupa'da gıda egemenliği için ilk adım PDF Yazdır E-posta

Çiftçi-Sen’in ve La Via Campesina Avrupa Koordinasyonu’nun da içinde bulunduğu bir çok Avrupa ülkesinden demokratik kitle ve sivil toplum örgütleri “sağlıklı, sürdürülebilir, adil ve karşılıklı destekleyici bir Ortak Tarım Politikası” talebiyle bir deklerasyon yayınladı. “Avrupa Gıda Deklerasyonu” adı verilen metinde “Bu deklarasyon, Avrupa’da -AB politika ve pratikleri dahil olmak üzere- gıda egemenliğine doğru bir değişim için geniş bir hareket yaratma çabalarımızın ilk adımıdır.” ifadelerine yer verildi. Deklerasyon ilk elde 9 büyük sivil toplum örgütü tarafından imzalandı. Metinden AB’nin “Ortak Tarım Politikası”na karşı vurgu dikkat çekti.

Deklerasyon şu şekilde;

BASIN AÇIKLAMASI,                             

                                                                                                                16 Mart 2010
Avrupa sivil toplumu “Avrupa Gıda Deklarasyonu”nu açıklıyor.
Sağlıklı, sürdürülebilir, adil ve karşılıklı destekleyici bir Ortak Tarım Politikası’na Doğru:
Brüksel, 16 Mart 2010 –  Avrupa Parlamentosu’nun, Avrupa’nın tarım politikalarını  tartışacağı oturumundan hemen önce, Avrupa’daki tarımın ve gıdanın geleceğiyle yakından ilgilenen birçok Avrupalı, ulusal ve yerel sivil toplum örgütünün oluşturduğu geniş bir ittifak, Avrupalı vatandaşları ve yetkilileri Ortak Tarım Politikası’nı (OTP) yeniden şekillendirmek üzere harekete geçirmek için “Avrupa Gıda Deklarasyonu”nu açıklıyor [1].
Yarın, Avrupa Parlamentosu Tarım Komitesi’nin oturumunda OTP’nin 2013 yılından sonraki geleceği tartışılacak. Şu ana kadar 24 ülkeden yaklaşık 200 örgüt deklarasyonu imzaladı ve sadece AB karar alıcılarını değil aynı zamanda kendi ülkelerinizdeki karar alıcıları da etkileyecek güçlü bir mesaja ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. Deklarasyon, şu anki sistemin tamamen gözden geçirilmesi için çağrıda bulunuyor ve Ortak Tarım ve Gıda Politikası’nın önümüzdeki yıllardaki politika amaçlarının neler olması gerektiğini belirtiyor.
Son 48 senedir OTP, çok büyük ölçüde fosil yakıta ve doğal kaynakların sürdürülemez şekilde tüketilmesine dayalı sanayileşmiş gıda sistemine yol açmakta ve aynı zamanda iklim emisyonlarına ve biyoçeşitliliğin kaybolmasına katkıda bulunmakta. OTP ayrıca Avrupa’da sağlıksız beslenmeye yol açtı ve gelişmekte olan ülkelerin gıda sistemlerine zarar vermeye devam ediyor. Yeni OTP, adil, kapsayıcı, şeffaf ve sürdürülebilir bir gıda sisteminin gelişmesine katkıda bulunarak Avrupa’nın yaşadığı sorunlara cevap sağlamalıdır.
Deklarasyon diyor ki: “Avrupa Birliği, halkların gıda arzında sürdürülebilir aile tarımının çok önemli rolünü tanımalı ve desteklemelidir. Bütün insanların, sağlıklı, güvenli ve besleyici gıdaya ulaşımı olmalıdır. Gıdayı yetiştirme, dağıtma, hazırlama ve yeme şekillerimiz Avrupa’nın kültürel çeşitliliğini eşit ve sürdürülebilir bir geçim sağlayarak kutlamalıdır.”
Sürdürülebilir aile tarımı  hem istihdam sağlar hem de daha kapsayıcı kırsal topluluklara katkı sağlar.
On yıllardır, gıda ve tarım politikalarının belirlenmesinde ulusötesi şirketlerin ve Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) hâkimiyeti devam ediyor. Bu deklarasyon, Avrupa’daki halkı tarım ve gıda politikalarına yeniden sahip çıkmaya çağırıyor. Yeni Ortak Tarım ve Gıda Politikası’nın, vatandaşların kendi üretim, dağıtım ve tüketim modellerini belirleme ve değerli doğal kaynakları daha etkili şekilde idare etme ve biyoçeşitliliği garanti etme hakları ve gücünü korumasını ve garanti altına almasını talep ediyor.
Bu deklarasyon, Avrupa’da -AB politika ve pratikleri dahil olmak üzere gıda egemenliğine doğru bir değişim için geniş bir hareket yaratma çabalarımızın ilk adımıdır.
Koalisyon diyor ki : “Gıdanın ve tarımın geleceği ile yakından ilgilenen, önem veren örgüt, grup ve bireyleri bu deklarasyonu internet üzerinden www.europeanfooddeclaration.org sitesinden imzalamaya ve bunu, nasıl bir gıda ve tarım politikasına ihtiyacımız olduğuna dair tartışmaları başlatmak için bir araç olarak kullanmaya davet ediyoruz. ”

[1] Avrupa ülkelerden ilk 187 imzanın listesi için bakınız: www.europeanfooddeclaration.org/who-are-we


Kaynak: www.karasaban.net

 

 
< Önceki   Sonraki >