Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün368
Bu ay12287
Toplam907526
ÇİFTÇİ SENDİKASI ÜZÜM-SEN, DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNDE 7. YAŞINI KUTLUYOR. PDF Yazdır E-posta

(8 Mart 2011 tarihinde BirGün gazetesinde Üzüm-Sen Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ile yapılmış bir röportaj yayınlandı.BirGün’deki röportajı aşağıda yayınlıyoruz.)

 08.03.2011  Birgün Gazetesi
Gülsen CANDEMİR  İZMİR


ÇİFTÇİ SENDİKASI ÜZÜM-SEN:Neoliberalizm çiftçiyi bitirdi.

       8 Mart 2004 yılında kurulan Üzüm-Sen 12 Eylül’den sonra ürün bazında kurulmuş ilk sendika olma özelliğini taşıyor.Sendika,tarımdaki kadın emeğine de özel bir önem gösteriyor.Üzüm-Sen Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ile sendikanın 7.kuruluş yıldönümünde sektörü konuştuk.

                    TAMAMEN MÜCADELENİN İÇİNDEN
           2001’de başlayan ve değişik bölgelerdeki üreticilerle ürün bazında yapılan “üretici kurultayları”ndan seçilen delegelerle    2003 yılında Ankara’da ilk çiftçi kurultayı gerçekleşti. Bu kurultayda Neoliberal politikalar ile mücadele etmek için sendikalaşmak konusunda hemfikir olundu.Böylelikle de ilk olarak Üzüm Üreticileri Sendikası ÜZÜM-SEN kuruldu.Daha sonra Tütün-Sen,Fındık-Sen kuruldu.3yıl içinde de kurulan diğer sendikalarla birlikte (Hububat-Sen,Ayçiçek-Sen, Hay-Yet-Sen(Hayvan Yetiştiricileri Sendikası),Çay-Sen,Zeytin-Sen ile birlikte 8 sendikaya ulaştılar.Daha sonrada faaliyeti devam eden  7 sendika bir araya gelerek (Hay-Yet-Sen’i mahkeme kapatmıştı,davası şu anda AHİM’de) 21 Mayıs 2008 de Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu (ÇİFTÇİ-SEN)    çatısı altında toplandı.

       12 Eylül darbesi nedeni ile 5.5 yıl cezaevinde yatan Adnan Çobanoğlu, liseyi dışarıdan bitirir ve Üniversitede   Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne kayıt yaptırır.Ama okula bir süre gider.   Ardından on yıla yakın bir süre halk evlerinin örgütlenmesinde yer alıp, yaklaşık on yıl 5. bölge temsilciliği yardımcılığı yapar. Üzüm üreticilerini örgütlemeye başladıktan  sonra da Tarım Yüksek Okulunda okuyup Ziraat Teknikeri diplomasını alır.Üzüm-Sen Genel Başkanı Adana Çobanoğlu ile sendikanın kuruluş yıl dönümünde tarım sektörünü, çiftçinin son durumunu ve Türkiye’de yıllardır uygulanan, son yıllarda AKP hükümeti ile hız kazanan neoliberal politikaları konuştuk.
                          ÖZELLİKLE 8 MART SEÇİLDİ
             >8 Mart dünya kadınlarının kazanımları ile elde edilmiş bir gün. Üzüm-Sen’in kuruluş tarihinin 8 Mart olması bir tesadüf müdür?
Üzüm-Sen 8 Mart 2004’te kuruldu çünkü tarımda kadının yeri apayrıdır. Tarımda en çok kadın emeği vardır. Ama örgütlenmelerine bakarsak neredeyse yok denecek kadar azdır. Emeği kadınlar üretirken maalesef paranın tasarruf hakkı çoğunlukla erkeklerdedir. Biz tarımda kadın emeğinin önemini vurgulamak amacıyla da   8 Mart tarihini bilerek seçtik.
            >Çiftçilerin sendikalaşması örgütlü mücadele etmesi, mitinglerde taleplerini dillendirmesi Türk halkının çok da alışkın olduğu durumlar değil. Nasıl başladı sendikalaşma süreci, siz bu sürecin içinde nasıl bir yer aldınız?
           Bir çiftçi ailenin çocuğuyum, Alaşehir’de doğup büyüdüm, tarım alanlarının en verimli olduğu bölgelerde yaşadım. Tarımdaki ilk değişimi fark eden arkadaşlarım vardı, o dönem Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin üreticilerin kendi sorunlarını tartıştığı “Üretici Kurultayları” başladı.”Üzüm Üreticileri Kurultayı”da Alaşehir’de yapılacaktı. Arkadaşlar o kurultayın örgütlenmesine yardımcı olmam için çağırdılar, kurultayı örgütledik,üzüm üreticilerinin sorunlarını tartıştık ve orada delege seçildim.Ve böylelikle de sürece dahil olmuş oldum. Sorunu daha iyi fark edince sendika kurmaya karar verdik. Tabii hayata geçirmek kolay olmadı. Örgütlenme deneyimi olmayan bir kesimi mücadelenin içine çekmeye çalışıyoruz, tahmin edebileceğinizi gibi sabır isteyen bir alan. Mevcut düzenlemeler eksik, sendikalarımızın bir kısmı ve konfederasyonumuz mahkemelik, ‘siz sendika kuramazsınız, yasalar buna uygun değil’ diyorlar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işveren sendikası kurabileceğimizi söylüyor ancak biz üretici sendikası olduğumuzu söylüyoruz. Uluslar arası hukuk da sendika kurmamıza uygun. Tüm Köy-Sen’e açılan kapatma davası Yargıtay tarafından reddedildi,  o nedenle umutluyuz. Mahkemelerin bir kısmı bizi kapatmaya çalışırken Anayasa Mahkemesi  tohumculuk yasası için konfederasyonumuzdan görüş istedi.Devletin değişik kurumlarının desteklediği sempozyumlara, toplantılara katılımcı ve     konuşmacı olarak davet ediliyoruz, ortada büyük bir çelişki var. Sorunu aşacağımızı umuyorum. Geleceğe bakınca eğer mücadele su, gıda ve enerji üzerinden yürütülecekse bu çiftçi sendikaları üzerinden yürüyecektir.
                         ’20 BİN AİLE BİZİM ÜYEMİZ’
                  >Kuruluştan bugüne geçen yedi yıllık bir süre var. Neleri sığdırdınız geçen süreye?
             Manisa Alaşehir’de iki miting yaptık, iki binin üstünde çiftçiyi alanlara getirdik.Tütün-Sen’in,Hububat-Sen’in,Fındık-Sen’in yaptığı mitinler var.Çay-Sen geçen yıl OF’ta “Suyuna,Toprağına Sahip Çık” mitingi yaptı  Çiftçilere hukuki destek sağlıyoruz, ne zaman basın açıklaması gerçekleştirsek TARİŞ hemen üyelerine ödeme yapıyor. Üzüm-Sen’in şu an kayıtlı 4 bin üyesi var. Konfederasyonumuzun ise 20 bine yakın üyesi var, Yani 20 bin aile bizim üyemiz.
                 ‘NEYE EVET DEDİKLERİNİ BİLEMEDİLER’
             >12 Eylül’de halkoyuna sunulan yeni anayasa maddelerinin tarıma, çiftçiye nasıl bir yansıması oldu? Çiftçilerin büyük bölümünün ‘Evet’ oyu kullandığı tespitlerinden yola çıkarsak.
         Yeni Anayasa  ile yerindelik denetimi mahkemelerin elinden  alındı. Önemli bir yetkiydi, çiftçilerin lehineydi. Bakanlık bu denetim yüzünden özelleştirmeler de binlerce dolar para kaybettiklerini, yeni düzenleme ile bunun önüne geçeceklerini söylemişti. Hükümetin düzenlemesi HES şirketlerinin önünü açan, arazileri tamamen şirketlerin eline veren bir düzenleme. Ben 12 Eylül’de yapılan referandumda ‘Hayır’ dedim fakat Çiftçi-Sen direkt buna şu şekilde oy kullanın diyemedi, çiftçiler de neye ‘Evet’ dediğini bilmeden oy kullandı. 
                         ‘Enerji,su ve gıda savaşları çıkacak’
         > Neoliberal politikalar ülkemizde büyük bir hızla genişliyor. Hemen hemen her alanda tekelleşmeyi, yabancı ortaklı şirketleri görmek mümkün oldu. Bu politikaların tarım sektörüne etkileri nasıl oldu.
21. yüzyılda savaşların enerji, su ve gıda üzerinden çıkacağını düşünüyorum. Süreç 80’lerden sonra tarımsal KİT’lerin gözden çıkarılması ile başladı. Et ve Balık Kurumu v.b kuruluşlar özelleştirildi. Şimdi küçük üreticinin bittiğini, büyük şirketlerin sadece iş yapabildiğini görüyoruz. Sadece 2008-2009 yılı içinde 3.5 milyon çiftçi üretimden vazgeçti ve bakan bunu daha da çoğalması gerektiğini söylüyor. Tarımda çalışan nüfus AB standartlarına ulaşmalı yani %5 lere düşmeliymiş,Şu an çalışan nüfus içinde çiftçilerin payı %22 civarında.Ancak son kriz çiftçiyi yeniden toprağa yönlendirdi ve oran düşüş eğiliminden yukarı çıktı. Neoliberal politikalar ile tarımı değil ama çiftçiyi bitirdiler. Büyük hayvan çiftlikleri kuruldu, ilaçtan, tohuma, gübreden üretime kadar her şey sayıları onu geçmeyen uluslar arası şirketin elinde.

 

 

 
< Önceki   Sonraki >
Üzüm-Sen "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri Raporu"nu TBMMye sundu ÜZÜM-SEN 11 Nisan'da TBMM inde Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ile birlikte Basın Toplantısı yaptı.Üzüm-Sen 4 üzüm bölgesinde üreticilerin katılımıyla "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği Forumları" örgütlemiş ve TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu üyeleriyle Bölge milletvekillerini de bu forumlara davet etmişti. Hazırladığı raporu forumların  yapıldığı bölgelerden gelen Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği Forumları temsilcileriyle birlikte, Araştırma Komisyonuna, Partilerin Gurup Başkan Vekilleri'ne sunmak üzere Ankara’ya gitti. Manisa CHP Milletvekili Tur Yıldız Biçer’le birlikte TBMM'nde bir "Basın Toplantısı" düzenleyerek "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri Raporu"nu Basınla ve kamuoyuyla paylaştı.  Manisa Milletvekili  Tur Yıldız Biçer, üzüm üreticilerinin sorunlarına ilişkin bir sunuş yaptı, Üzüm-Sen Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu, sendika olarak yaptıkları faaliyetleri , üzüm üreticilerinin sorunlarını, çözüm önerilerini ve taleplerini dile getirdi.  Üzüm üreticileri;  Hüseyin Zengin, Hüseyin Yıldırım, Niyazi Zengin ve Funda Akçura sırayla söz alarak sorunlarını ve taleplerini ilettiler.

Üzüm üreticilerinin sorunları ve Gıda Egemenliği Forumları’nın ilki Yeleğen ‘de yapıldı “Üzüm üreticilerinin sorunları ve Gıda Egemenliği Forumları”nın ilki 17 Mart’ta Yeleğen Kasabası-Eşme’de gerçekleşti.TBMM de “ Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu” kuruldu. Üreticiler için çözüm üretmesi gereken Bakanlığın, Tarımsal devlet kurumlarının ve siyasilerin sorumluluklarını göz ardı eden, üstün körü bir rapor hazırlamasını yol vermemek “Araştırma Komisyonu”nun gerçekçi ve doğru bir rapor hazırlayabilmesine yardımcı olmak için Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) üzüm üreticilerinin katılıp konuşacağı bir dizi “Üzüm üreticilerinin sorunları ve Gıda Egemenliği Forumları” düzenliyor. ÜZÜM-SEN üzüm üreticilerinin bir araya geleceği bu Forumlara TBMM “Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu” üyesi Milletvekilleri’ ni ve Forumların yapılacağı illerdeki milletvekillerini davet ederek gelip üzüm üreticilerinin sorunlarını aracısız bir şekilde doğrudan doğruya kendilerinden dinlemelerini ve üreticilerin önerilerini dikkate almalarını istedi. ÜZÜM-SEN Forumlardan ilkini Eşme’nin Yeleğen Kasabası’nda gerçekleştirdi. Forumun kolaylaştırıcı heyeti öncelikli konuşma hakkının üzüm üreticilerinde olduğunu, sendika yöneticilerine ve gelen misafirlere de üreticilerin konuşmalarından sonra yer vereceklerini söyleyerek forumun açılışını yaptılar.Forumda ilk sözü kadın üreticilerden Yurdagül Kaya aldı. Kaya “üzüm maliyetlerinin çok yüksek olduğunu, bağlarda kullanılan kimyasal zehrin, gübrenin ve mazotun fiyatlarının sürekli arttığını üzüm fiyatlarının ise düşük olduğunu bu fiyatlarla üretimlerini sürdürmelerinin mümkün olmadığını belirtti.Üreticilerden Ercan Aksoy ise kullandıkları tarım ilaçlarının (zehirlerinin) çok pahalı olduğunu, bağlarındaki üzümlerini korumak için kullanılan örtülerin fiyatlarının yüksekliği yüzünden ürünlerini örtü altına alamadıklarını, dört dörtlük para kazanmayı bırak maliyetlerini bile kurtaramadıklarını bu nedenle üretimi terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi, ve TBMM den çözüm istedi.Üretici Mehmet Erik konuşmasında , “Üzüm para etmiyor. Pazar sorunumuz çözülemiyor, birde bazı tüccarlar aldıkları malın parasını ödemeden kaçıyorlar, dolandırılıyoruz. Çoluk çocuk bizim elimize bakıyor. Tarımsal üretimde kullandığımız elektrik fiyatları da pahalı,bunun düşürülmesi gerekir. Başarılı olmak, kazanmak istiyorsak sendikaya üye olmamız, örgütlenmemiz de şarttır” dedi.Eşi ile birlikte bağcılık yaparken şimdi de borçlarını ödemek için aynı zamanda eşi ile birlikte tavuk işletmelerinde çalışmak zorunda kalan Gülümser Kılıç da konuşmasında “ eşimle birlikte geçinmek, çocuklarımızı büyütmek için bağcılık yapıyorduk, üzüm para etmeyip kazancımız yetmeyince hem üzüm üretmek hem de acaba sorunumuza çare olur mu? diyerek devlet desteğinden de yararlanarak ve borçlanarak koyun yetiştiriciliğine de başladık. Ancak yem fiyatlarının pahalılığı yüzünden koyun besiciliğinden de para kazanamadık. Borçlarımız çoğaldı bunun üzerine eşimde bende işletmelerde çalışmak zorunda kaldık.Bir yandan işletmelerde çalışıyoruz diğer yandan çiftçilik yapmaya çalışıyoruz. Ürünümüz para etse neden başka yerde çalışalım? Köyde kadınlar şirketlerin üzüm işletmelerinde v.b asgari ücretle çalışmak için sıraya giriyor. Çünkü üreticilikten kazandıkları gelirle geçinemiyorlar” dedi.Üreticilerin konuşmalarından sonra söz alan ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: “TBMM sinde Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu kuruldu, Tariş temsilcisini dinlediler,Ziraat Odaları temsilcisini dinlediler, İhracatcı Birliklerinin temsilcisini dinlediler, Şarap Fabrikalarının temsilcilerini dinlediler, Toprak Mahsulleri Ofisinin temsilcisini dinlediler peki TMO temsilcisi üreticiden 3,85 TL aldığı üzümü dışarıda yeni Pazar aramadığını 4,18 TL den Tariş’e devrettiğini yani Tüccarlık yaptığını söyledi mi? Tariş üreticiden üzüm alma yerine TMO dan üzüm aldığından dolayı alımı kapatmak zorunda kaldığını söyledi mi? Araştırma komisyonu üyesi bütün milletvekillerini düzenlediğimiz forumlara çağırdık, ’gelin üzüm üreticilerinin sorunlarını kendi ağızlarından dinleyin’ dedik.Evet üreticilerin pazar sorunu var, üzüm ihracatçılarının da pazar sorunu var, Irak, Suriye ve Ortadoğu daki karışıklıklar nedeniyle Tırlarımız Arap ülkelerine gidemiyor biz üzümlerimizi bu ülkelere ihraç ediyorduk, sonra Rusya önemli bir ihracat bölgesi oldu ama yaşanan uçak krizi bu kapıyı da kapattı, fiyatlar düştü demek ki komşularla iyi geçinilmesi üreticilerin yararına, savaşa karşı olmamız bizim için elzem. Üzümlerin korunması için örtü masrafından bahsedildi. Eskiden örtüye ihtiyaç yoktu, ama 2006 dan bu yana Haziran ayından itibaren Sarıgöl ovasında bağlar örtü altına alınıyor. Kışladağ altın madeni faaliyete geçtiği andan itibaren siyanür havuzlarından ortaya çıkan gazlar ilk yağmurlarla birlikte bağları bozuyor,insanlar ürünlerini koruyabilmek için örtü altına almak zorunda kalıyorlar bu aşırı bir maliyete yol açıyor.O zaman çözüm bu tür maden faaliyetlerinin durdurulmasıdır. Dolandırıcı tüccarlara karşı TBMM’nin yasa çıkartması gerekir, biz bunun için yıllardır talepte bulunuyoruz, sözleşmeler üreticilerin örgütleriyle yapılmalı ki üreticilerin hakları korunabilsin,dolandırıcılığa ağır cezalar verilsin diyoruz. Bu forumlarda sizlerin dile getirdiği öneri ve talepleri meclisteki araştırma komisyonuna iletmek için elimizden geleni yapacağız, bu talepleri komisyonda savunan milletvekillerine de elimizden gelen desteği sunacağız, yeter ki onlar dik dursunlar biz onlara güç vermeye hazırız. Şirketler Gıda Egemenliğimizi elimizden almaya gıdayı tekellerine almaya çalışıyorlar.Biz gıda egemenliğinin sadece üreticilerle sahip çıkılamayacağını biliyoruz.Üreticisiyle tüketicisiyle birlikte dayanışarak mücadele yürütmek için çaba sarf ediyoruz.” dedi.ÇİFTÇİ-SEN Genel Sekreteri aynı zamanda TÜTÜN-SEN Genel Başkanı olan Ali Bülent ERDEM’ de söz alarak çıkartılan Tütün yasası ile tütün üreticilerini yok ettiklerini, bir çok üreticinin üretimi bırakarak başka arayışlara girdiğinden söz ederek “Eşme önemli bir tütün üretim bölgesi ancak bir çok üretici üretimi bırakmak zorunda kaldı, bazı üreticiler tütün diktikleri tarlalarında üzüm bağları yetiştirdiler, ama şimdi duyuyorum üzüm para etmediğinden dolayı bağlarını söküp yerine ceviz dikiyorlarmış, yarın ckeviz para etmediğinde de bu sefer ceviz ağaçlarını kesmez zorunda kalacaklar.Bu duruma dur demek lazım.Tarım politikalarının değişmesi gerekiyor. Soma da ölen 301 madencinin çoğunun ailesi tütün üretiyordu.Tütün para etmiş ve bu aileler tütün üretmeye devam etmiş olsaydı bu insanlar üretici olacaklar, madende çalışmak zorunda kalmayacaklardı. Tekelin özelleştirilmesi de tütün üreticilerine büyük darbeler vurdu.Şimdi de şeker fabrikalarını özelleştirmeye çalışıyorlar bu fabrikaların özelleştirilmesi demek şeker pancarı üretmeye devam eden üreticilerin büyük bir kısmının daha iflas etmesi demektir. Kamusal KİT’ler özelleştirilmemeli aksine yeniden inşa edilmelidir.” dedi.Forumlara davetli olan Araştırma Komisyonu üyesi milletvekillerinden CHP Milletvekili Orhan Sarıbal aynı tarihte Hopa Çay kooperatifinin düzenlediği çay çalıştayında olacağından dolayı, CHP Milletvekili Kamil Okyay Sındır Tarım Komisyonu toplantısına önergeler hazırlamak zorunda olduğundan dolayı, AKP İzmir Milletvekili Necip Kalkan AKP’nin İzmir kongreleri devam ettiğinden dolayı Yeleğen’deki ÜZÜM-SEN’in örgütlediği Forum’a katılamayacakları bilgisini vererek katılamamaktan dolayı üzüm üreticilerinden özür dilediler. Diğer 12 milletvekili ise “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği Forumu’ na neden katılmadıkları konusunda suskun kalmayı yeğlediler.Yeleğen’deki Forum’a CHP Uşak milletvekili Özkan Yalım, CHP Eşme ilçe Başkanı,ADD Başkanı, İYİ parti ilçe başkanı, ÖDP Uşak il başkanı da katılarak üreticilerin taleplerini dinlediler, desteklerini sundular.ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: 'Milli ve yerli' tarım IMF güdümünde.          16 Şubat 2018 tarihinde BirGün gazetesi Ekonomi sayfasında ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ile yapılmış bir röportaj yayınlandı. BirGün  sayfa editörü büyük bir ihtimalle röportajın uzun olması v.b nedenler yüzünden bazı bölümlerini yayınlamamış halbuki yayınlanmayan bölümler üzüm üreticilerinin ÜZÜM-SEN'in politikaları ve yapmak istedikleri açısından önemliydi, örneğin aşağıdaki son paragraf "Tarımda Adalet" arayışında olanlara doğrudan bir çağrıydı. Yayınlanan yazının tüm eksikliklerine rağmen BirGün'e teşekkür ederiz. Biz gazeteci değiliz, biz iş yapmak, örgütlenmek ve yukarıdan dayatılan tarım politikalarına aşağıdan yukarıya doğru müdahale etmek istiyoruz. Yöneticilerimizde yazı yazarken, röportaj verirken bu anlayışla hareket eder. Bu nedenle röportajın BirGün'de yayınlanmayan bölümlerini de ilave ederek internet sitemizde yayınlama ihtiyacı hissettik, bu bölümler italikle yazılmıştır.    www.uzumsen.org   ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: ‘Milli ve yerli’ tarım IMF güdümünde.                                                                                                                                                                                                         16.02.2018 BirGün – Ekonomi        MUSTAFA MERT BİLDİRCİN m.mertbildircin@gmail.com “Uluslararası emperyalist kurumlar ve şirketler, gıda egemenliğimizi elimizden almak için  yıllardır her türlü dayatmayı yapmakta,AKP de buna uygun tarım politikası izlemektedir.” AKP’nin seçim bildirgesinde, “Büyük hayalleri vardı, bu hayaller iktidarımız sayesinde gerçek oldu” dediği tarım üreticilerinin yaşadığı sorunlar her geçen yıl katlanarak arttı. AKP hükümetleri döneminde çiftçilere verilen destek oldukça yetersiz kalırken, üreticilerin ürünlerine sürekli maliyetlerin altında fiyatlar belirlendi. Üreticiler, girdi temin eden yabancı şirketlerin egemenliğine bırakılarak tarımda sömürü sürdürüldü. Tüketiciler ise tüccarlar eliyle yüksek fiyatlı ürünlere mahkûm edildi.

Anketler

Kimler Sitede