Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün154
Bu ay8380
Toplam850143
ÜZÜM-SEN'in 2011 yılı rekolte ve "Referans Fiyatı" Açıklaması PDF Yazdır E-posta

Basına ve Kamuoyuna          

       Image Bu yıl yaz geç geldi. Bağların olgunlaşma süreci gecikti, bu nedenle   Kuru üzüm üretiminde hasat da geç başladı.Ama artık yeni sezon kuru üzümler üreticiler tarafından pazara sunulmaya başladı. Tahmini rekolte konusunda her yıl olduğu gibi bu yılda Ticaret Borsa’ları farklı, üretici örgütleri farklı açıklamalar yapmakta. Ticaret Borsalarının rekolte tahminleri hiçbir zaman tutmadı, bu yıl da tutmayacak, çünkü hep abartılı rakamlar ortaya koyarak kuru üzümün piyasa fiyatını düşürmeye çalışıyorlar. 2009 ve 2010 yıllarında gerçekleşen rekolte sonuçları Ticaret Borsalarının rekolte tahminlerinin değil, üretici örgütlerinin rekolte tahminlerinin daha gerçekçi olduğunu göstermiştir.

 

                          2010 sonbaharı ve 2011 ilkbaharında yaşanan iklimsel değişiklikler bir çok yörede sofralık ve şaraplık üzüm bağlarının hastalanmasına neden oldu. Bu hastalıklar üzüm rekoltesini olumsuz etkiledi.Özellikle Denizli bölgesindeki şaraplık üzüm bağlarında ciddi hastalıklar oluştu. Üreticiler artık  bu yılın mahsulünü kurtarmaktan vazgeçtiler gelecek yıllarda bağlarını ve mahsullerini nasıl kurtaracaklarını kara kara düşünür hale geldiler. 
                Yıllardır Hükümete ve tarımla  ilgili devlet kuruluşlarına uyarıda bulunuyoruz, küresel ilkim değişikliği, bağlar da kullanılan ilaçların yan etkileri, siyanürle maden ayrıştırma havuzlarının çevreye olumsuz etkileri v.b  araştırılmalı diyoruz, ve bu konuda sayısız talebimiz oldu,ancak yetkililerden çıt çıkmadı, şimdi bütün üzüm üreticileri bağlarında hastalıklarla v.b karşılaşmaya başladı hala yetkililerden ses yok.
               Önemli şarap üretimi kapasitesine sahip Fransa da  üzüm üreticileri ve şarap üreticileri, küresel iklim değişikliğinden dolayı aşırı buharlaşma nedeniyle üzümlerin su kaybettiğini ve bu nedenle de şarap kalitesinin bozulduğunu 2010 yılında hükümetlerine uyardığında Fransa Hükümeti hemen harekete geçerek “Fransa Tarım Araştırmaları Enstitüsü (Inra)” nın, 4 yıl sürecek olan bir çalışma başlatmasını ,üzümün yetiştirilmesinden şişelenmesine kadar şarabın tüm üretim aşamalarını mercek altına” almasını sağlamış ve bu proje içinde özel bütçe ayırmıştır.Türkiye sofralık üzüm üretiminde Dünya birincisi olan bir ülkedir.Ama bu konuda harekete geçmesi gerekenler üç maymunu, “Görmem, Duymam, Konuşmam”ı  oynamaktadırlar.Halbuki Türkiye’de birisi Tekirdağ’da diğeri Manisa’da olmak üzere  iki  Bağcılık Araştırma Enstitüsü vardır ama bunları araştırmaya sevk edecek olan yetkililerden “ÇIT” çıkmamaktadır.
              Üretici kendi çözümünü kendisi aramakta.Ama nereye kadar?…  Sarıgöl ovasındaki bağların %60-70 inin üzeri naylon örtüyle kaplı.Üretici ürününü korumak için Haziran ayından başlayarak bağlarını örtü altına alıyor. Her yıl örtü altına alınan bağ alanları artmakta. Denizli çevresindeki bağlar da örtü altına girmeye başladı. Bağları örtü altına almanın sadece Sarıgöl’deki üreticilere maliyeti yıllık 500 milyon dolar. Peki bu para nereye gidiyor? Tabiî ki son tahlilde  uluslar arası  şirketlerin cebine akmakta.      
              Sendikamız Üzüm-SEN her yıl olduğu gibi bu yılda gerekli araştırmaları yaparak oluşabilecek rekolteyi hesaplamıştır. Ve bu hesaplamalara göre 2011 yılı  rekoltesi 200 bin ton civarında seyredecektir.Bu rekolte geçmiş yıllara göre oldukça düşüktür,ancak dünya genelinde de rekoltelerde ciddi düşüşler söz konusudur. Bu nedenle sofralık yaş üzüm ihracatımız geçmiş yıllardan çok daha fazla olacaktır. Sofralık yaş üzüm İhracatın geçmişe göre fazla olması memnuniyet vericidir.Bu durumun kuru üzüm fiyatlarına da olumlu yansımaları olacaktır. Sendikamız  çekirdeksiz kuru üzümde olması gereken “referans fiyatını” rekolte hesaplamaları ışığında kuru üzüm maliyetini de çıkartarak belirlemiştir.Çekirdeksiz kuru üzümün bu yılki kg maliyeti 3.37-3,39 TL arasındadır. Bu maliyete göre üretici üzümünü en az 4,56-4,65 TL arası satabilirse %25 kar etmiş ve enflasyona göre kendini korumuş olur.
 
Sonuç olarak
                Kullanılan ilaçların yan etkileri, siyanürlü linç yöntemiyle ayrıştırma yapılan maden sahaları ,küresel iklim değişikliğinin çevreye ve ürünlere etkileri  araştırılmalı üzümlerin bozulma nedeni bulunmalı, çevresel nedenler varsa (maden üretiminde kullanılan kimyasalların atmosfere karışması v.b. gibi) acil önlemler alınmalı,üzüm bağlarının göz göre göre yok olmasının önüne geçilmelidir.
                   TARSİM’de (Tarım Sigortaları Havuzu) yeni düzenlemelere gidilerek primleri düşürülmeli, kapsamı genişletilmeli,bağ hastalıkları,sel baskını v.b de kapsam içine alınmalıdır.Zarar,ziyan tespiti sigorta eksperlerinin keyfiyetine bırakılmamalıdır.
                    Kuru üzümün 2010-2011 sezonundaki kg maliyeti 3,37-3.39  TL arasındadır,maliyet+ %25 kar payı+insanca yaşam payı (%8) hesaplaması ile üretici 1kg çekirdeksiz kuru üzümünü en az  4,56-4,65  TL'ye satabilirse ayakta kalabilme, üretimini devam ettirebilme şansına sahip olacaktır. Bu nedenle hükümet; çekirdeksiz kuru üzüm fiyatlarını referans fiyatın altına düşürtmeyecek önlemleri almalıdır.
                  Bağcılık Araştırma Enstitülerine bütçe ayrılarak araştırma konuları genişletilmeli,faaliyetlerinde devamlılık sağlanmalı.Üreticilerin bu araştırmalardan yararlanabilmesinin kanalları açılmalıdır.                                                 
                 Hükümet, Üzümümüzü en az açıklamış olduğumuz “referans fiyat”  üzerinden Tariş'e aldırmalı ve piyasanın üretici lehine dengelenmesini sağlamalıdır.
                   Üreticilerin Tariş ve Ziraat Odaları’nın depolarından yararlanabilmesinin koşulları yaratılmalıdır. Bu depolarda depolama yapan üreticiye depoladığı ürün oranında faizsiz veya düşük faizli kredi olanakları yaratılmalıdır; üretici fiyatlar yükseldiğinde, ürününü istediği zaman ve istediği miktarda pazara sunabilmelidir. Hükümet çiftçilerin bu taleplerine duyarsız kalmamalıdır.
          Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak üzüm üreticilerinin ve diğer küçük üreticilerin hakları için mücadele etmeye taleplerimizin takipçisi olmaya devam edeceğiz.                        
           
7 EYLÜL  2011

Adnan ÇOBANOĞLU
ÜZÜM-SEN Gen.Baş.


Aşağıda 2011 yılı çekirdeksiz kuru üzüm maliyet hesabı çizelgesi vardır.

 
  EGE BÖLGESİ  2011 YILI ORTALAMA ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜM MALİYETİ  
Toplam işletme arazisi : 20 (dekar)                                          Ürünün ekili olduğu arazi: 20  (dekar)Bağın omcalı değeri (da/TL) : 8000                                          Bağın çıplak arazi değeri (da/TL): 3000Bağdaki omca sayısı: 3.500                                                        Bağın yaşı: 20
2011 yılı amele (Tarım işçileri) yevmiye fiyatları :Kesici : 25 TL,  Kelterci: 35 TL, Bandırma: 40TL,Serici: 30 TL  Budama:35 TL, Çubuk bağlama : 22 TL   
  
Masraf UnsurlarıDışarıya parayla yaptırılan Emekİşlem sayısıKullanılan ekipman ve materyel adıKullanılan materyalinMasaraflar Toplamı  TL/da
Fiyatı TL/kgMiktarıKg/da.
A)GÜBRELEME(Not. Hesaplama yapılırken yoğun bir şekilde kullanılan kimyasal gübreler üzerinden hesap yapılmıştır.Organik gübre kullanıldığında genelde 2 yılda bir  1 dekara 1 traktör gübre atılır ) 3(Üç)Traktör,   
P.SülfatO,94036
A.Nitrat0,62515
Üre11515
( 1 traktör hayvan gübresi 100 TL 2 yılda bir atıldığında Dekar başına masraf  50 TL )
B)İLAÇLAMA 8 (Sekiz)Traktör ve Değişik ilaçlarİlaç bedelleri ve ilaçlama İşçiliği toplu gideri140
C)SULAMA 3 (Üç)Elle    36 
D) BAKIM   (Çapalama,Budama,Ot temizliği,Ot toplama v.b)Budama2Elle  55
Çubuk bağlama1Elle  22
Sürme2Traktör  40
Diskaro1Traktör  15
Çapalama 1Traktör  15
E) HASAT VE PAZARLAMAKesme ve sergi yerine taşıma1El ve traktör  40 
Bandırma işçiliği1Elle  15
Serme,kurutma işçiliği 1Elle  11
Savurma,çöp ayıklama1Makine  5
Ambara taşıma1Traktör  8
Taşıma ve pazarlama1Traktör  6 
Podasa    11
Zeytinyağı    4
F) DİĞER DEĞİŞEN MASRAFLARAlet ve Makine tamiri v.b    ------
Diğer.     
G)DEĞİŞEN MASRAFLAR TOPLAMI(A+B+C+D+E+F)   559
     G.1) Sermaye Faizi (%9 )   50,30
H) TOPLAM DEĞİŞEN  MASRAFLAR (G+G.1)   609,30
I)TOPLAM SABİT MASRAFLAR (1.1+1.2+1.3+1.4)   1418,25
1.1 Genel idari Giderler (H x 0,03)   18,25
1.2 Çıplak Arazi Değerinin %5 den Faizi (BÇAD x 0,05)   150
1.3 Tesis Masrafları Amortisman Payı (BÇAD/ EÖ)   1250
1.4 Ürün Sigortası   -------
J) TOPLAM ÜRETİM MASRAFLARI  (H+I)   2027,55
K)Verim (Alınan kuru üzüm miktarı kg/da)   600
L) ORTALAMA KURU ÜZÜM MALİYETİ (TL/KG)   3,379
M)OLMASI GEREKEN TABAN REFERANS  FİYATIMIZ (Maliyet +%25 kar payı + insanca yaşam payı(%8)4,560


 

 
< Önceki   Sonraki >
Üzüm-Sen "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri Raporu"nu TBMMye sundu ÜZÜM-SEN 11 Nisan'da TBMM inde Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ile birlikte Basın Toplantısı yaptı.Üzüm-Sen 4 üzüm bölgesinde üreticilerin katılımıyla "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği Forumları" örgütlemiş ve TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu üyeleriyle Bölge milletvekillerini de bu forumlara davet etmişti. Hazırladığı raporu forumların  yapıldığı bölgelerden gelen Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği Forumları temsilcileriyle birlikte, Araştırma Komisyonuna, Partilerin Gurup Başkan Vekilleri'ne sunmak üzere Ankara’ya gitti. Manisa CHP Milletvekili Tur Yıldız Biçer’le birlikte TBMM'nde bir "Basın Toplantısı" düzenleyerek "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri Raporu"nu Basınla ve kamuoyuyla paylaştı.  Manisa Milletvekili  Tur Yıldız Biçer, üzüm üreticilerinin sorunlarına ilişkin bir sunuş yaptı, Üzüm-Sen Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu, sendika olarak yaptıkları faaliyetleri , üzüm üreticilerinin sorunlarını, çözüm önerilerini ve taleplerini dile getirdi.  Üzüm üreticileri;  Hüseyin Zengin, Hüseyin Yıldırım, Niyazi Zengin ve Funda Akçura sırayla söz alarak sorunlarını ve taleplerini ilettiler.

Üzüm üreticilerinin sorunları ve Gıda Egemenliği Forumları’nın ilki Yeleğen ‘de yapıldı “Üzüm üreticilerinin sorunları ve Gıda Egemenliği Forumları”nın ilki 17 Mart’ta Yeleğen Kasabası-Eşme’de gerçekleşti.TBMM de “ Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu” kuruldu. Üreticiler için çözüm üretmesi gereken Bakanlığın, Tarımsal devlet kurumlarının ve siyasilerin sorumluluklarını göz ardı eden, üstün körü bir rapor hazırlamasını yol vermemek “Araştırma Komisyonu”nun gerçekçi ve doğru bir rapor hazırlayabilmesine yardımcı olmak için Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) üzüm üreticilerinin katılıp konuşacağı bir dizi “Üzüm üreticilerinin sorunları ve Gıda Egemenliği Forumları” düzenliyor. ÜZÜM-SEN üzüm üreticilerinin bir araya geleceği bu Forumlara TBMM “Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu” üyesi Milletvekilleri’ ni ve Forumların yapılacağı illerdeki milletvekillerini davet ederek gelip üzüm üreticilerinin sorunlarını aracısız bir şekilde doğrudan doğruya kendilerinden dinlemelerini ve üreticilerin önerilerini dikkate almalarını istedi. ÜZÜM-SEN Forumlardan ilkini Eşme’nin Yeleğen Kasabası’nda gerçekleştirdi. Forumun kolaylaştırıcı heyeti öncelikli konuşma hakkının üzüm üreticilerinde olduğunu, sendika yöneticilerine ve gelen misafirlere de üreticilerin konuşmalarından sonra yer vereceklerini söyleyerek forumun açılışını yaptılar.Forumda ilk sözü kadın üreticilerden Yurdagül Kaya aldı. Kaya “üzüm maliyetlerinin çok yüksek olduğunu, bağlarda kullanılan kimyasal zehrin, gübrenin ve mazotun fiyatlarının sürekli arttığını üzüm fiyatlarının ise düşük olduğunu bu fiyatlarla üretimlerini sürdürmelerinin mümkün olmadığını belirtti.Üreticilerden Ercan Aksoy ise kullandıkları tarım ilaçlarının (zehirlerinin) çok pahalı olduğunu, bağlarındaki üzümlerini korumak için kullanılan örtülerin fiyatlarının yüksekliği yüzünden ürünlerini örtü altına alamadıklarını, dört dörtlük para kazanmayı bırak maliyetlerini bile kurtaramadıklarını bu nedenle üretimi terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi, ve TBMM den çözüm istedi.Üretici Mehmet Erik konuşmasında , “Üzüm para etmiyor. Pazar sorunumuz çözülemiyor, birde bazı tüccarlar aldıkları malın parasını ödemeden kaçıyorlar, dolandırılıyoruz. Çoluk çocuk bizim elimize bakıyor. Tarımsal üretimde kullandığımız elektrik fiyatları da pahalı,bunun düşürülmesi gerekir. Başarılı olmak, kazanmak istiyorsak sendikaya üye olmamız, örgütlenmemiz de şarttır” dedi.Eşi ile birlikte bağcılık yaparken şimdi de borçlarını ödemek için aynı zamanda eşi ile birlikte tavuk işletmelerinde çalışmak zorunda kalan Gülümser Kılıç da konuşmasında “ eşimle birlikte geçinmek, çocuklarımızı büyütmek için bağcılık yapıyorduk, üzüm para etmeyip kazancımız yetmeyince hem üzüm üretmek hem de acaba sorunumuza çare olur mu? diyerek devlet desteğinden de yararlanarak ve borçlanarak koyun yetiştiriciliğine de başladık. Ancak yem fiyatlarının pahalılığı yüzünden koyun besiciliğinden de para kazanamadık. Borçlarımız çoğaldı bunun üzerine eşimde bende işletmelerde çalışmak zorunda kaldık.Bir yandan işletmelerde çalışıyoruz diğer yandan çiftçilik yapmaya çalışıyoruz. Ürünümüz para etse neden başka yerde çalışalım? Köyde kadınlar şirketlerin üzüm işletmelerinde v.b asgari ücretle çalışmak için sıraya giriyor. Çünkü üreticilikten kazandıkları gelirle geçinemiyorlar” dedi.Üreticilerin konuşmalarından sonra söz alan ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: “TBMM sinde Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu kuruldu, Tariş temsilcisini dinlediler,Ziraat Odaları temsilcisini dinlediler, İhracatcı Birliklerinin temsilcisini dinlediler, Şarap Fabrikalarının temsilcilerini dinlediler, Toprak Mahsulleri Ofisinin temsilcisini dinlediler peki TMO temsilcisi üreticiden 3,85 TL aldığı üzümü dışarıda yeni Pazar aramadığını 4,18 TL den Tariş’e devrettiğini yani Tüccarlık yaptığını söyledi mi? Tariş üreticiden üzüm alma yerine TMO dan üzüm aldığından dolayı alımı kapatmak zorunda kaldığını söyledi mi? Araştırma komisyonu üyesi bütün milletvekillerini düzenlediğimiz forumlara çağırdık, ’gelin üzüm üreticilerinin sorunlarını kendi ağızlarından dinleyin’ dedik.Evet üreticilerin pazar sorunu var, üzüm ihracatçılarının da pazar sorunu var, Irak, Suriye ve Ortadoğu daki karışıklıklar nedeniyle Tırlarımız Arap ülkelerine gidemiyor biz üzümlerimizi bu ülkelere ihraç ediyorduk, sonra Rusya önemli bir ihracat bölgesi oldu ama yaşanan uçak krizi bu kapıyı da kapattı, fiyatlar düştü demek ki komşularla iyi geçinilmesi üreticilerin yararına, savaşa karşı olmamız bizim için elzem. Üzümlerin korunması için örtü masrafından bahsedildi. Eskiden örtüye ihtiyaç yoktu, ama 2006 dan bu yana Haziran ayından itibaren Sarıgöl ovasında bağlar örtü altına alınıyor. Kışladağ altın madeni faaliyete geçtiği andan itibaren siyanür havuzlarından ortaya çıkan gazlar ilk yağmurlarla birlikte bağları bozuyor,insanlar ürünlerini koruyabilmek için örtü altına almak zorunda kalıyorlar bu aşırı bir maliyete yol açıyor.O zaman çözüm bu tür maden faaliyetlerinin durdurulmasıdır. Dolandırıcı tüccarlara karşı TBMM’nin yasa çıkartması gerekir, biz bunun için yıllardır talepte bulunuyoruz, sözleşmeler üreticilerin örgütleriyle yapılmalı ki üreticilerin hakları korunabilsin,dolandırıcılığa ağır cezalar verilsin diyoruz. Bu forumlarda sizlerin dile getirdiği öneri ve talepleri meclisteki araştırma komisyonuna iletmek için elimizden geleni yapacağız, bu talepleri komisyonda savunan milletvekillerine de elimizden gelen desteği sunacağız, yeter ki onlar dik dursunlar biz onlara güç vermeye hazırız. Şirketler Gıda Egemenliğimizi elimizden almaya gıdayı tekellerine almaya çalışıyorlar.Biz gıda egemenliğinin sadece üreticilerle sahip çıkılamayacağını biliyoruz.Üreticisiyle tüketicisiyle birlikte dayanışarak mücadele yürütmek için çaba sarf ediyoruz.” dedi.ÇİFTÇİ-SEN Genel Sekreteri aynı zamanda TÜTÜN-SEN Genel Başkanı olan Ali Bülent ERDEM’ de söz alarak çıkartılan Tütün yasası ile tütün üreticilerini yok ettiklerini, bir çok üreticinin üretimi bırakarak başka arayışlara girdiğinden söz ederek “Eşme önemli bir tütün üretim bölgesi ancak bir çok üretici üretimi bırakmak zorunda kaldı, bazı üreticiler tütün diktikleri tarlalarında üzüm bağları yetiştirdiler, ama şimdi duyuyorum üzüm para etmediğinden dolayı bağlarını söküp yerine ceviz dikiyorlarmış, yarın ckeviz para etmediğinde de bu sefer ceviz ağaçlarını kesmez zorunda kalacaklar.Bu duruma dur demek lazım.Tarım politikalarının değişmesi gerekiyor. Soma da ölen 301 madencinin çoğunun ailesi tütün üretiyordu.Tütün para etmiş ve bu aileler tütün üretmeye devam etmiş olsaydı bu insanlar üretici olacaklar, madende çalışmak zorunda kalmayacaklardı. Tekelin özelleştirilmesi de tütün üreticilerine büyük darbeler vurdu.Şimdi de şeker fabrikalarını özelleştirmeye çalışıyorlar bu fabrikaların özelleştirilmesi demek şeker pancarı üretmeye devam eden üreticilerin büyük bir kısmının daha iflas etmesi demektir. Kamusal KİT’ler özelleştirilmemeli aksine yeniden inşa edilmelidir.” dedi.Forumlara davetli olan Araştırma Komisyonu üyesi milletvekillerinden CHP Milletvekili Orhan Sarıbal aynı tarihte Hopa Çay kooperatifinin düzenlediği çay çalıştayında olacağından dolayı, CHP Milletvekili Kamil Okyay Sındır Tarım Komisyonu toplantısına önergeler hazırlamak zorunda olduğundan dolayı, AKP İzmir Milletvekili Necip Kalkan AKP’nin İzmir kongreleri devam ettiğinden dolayı Yeleğen’deki ÜZÜM-SEN’in örgütlediği Forum’a katılamayacakları bilgisini vererek katılamamaktan dolayı üzüm üreticilerinden özür dilediler. Diğer 12 milletvekili ise “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği Forumu’ na neden katılmadıkları konusunda suskun kalmayı yeğlediler.Yeleğen’deki Forum’a CHP Uşak milletvekili Özkan Yalım, CHP Eşme ilçe Başkanı,ADD Başkanı, İYİ parti ilçe başkanı, ÖDP Uşak il başkanı da katılarak üreticilerin taleplerini dinlediler, desteklerini sundular.ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: 'Milli ve yerli' tarım IMF güdümünde.          16 Şubat 2018 tarihinde BirGün gazetesi Ekonomi sayfasında ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ile yapılmış bir röportaj yayınlandı. BirGün  sayfa editörü büyük bir ihtimalle röportajın uzun olması v.b nedenler yüzünden bazı bölümlerini yayınlamamış halbuki yayınlanmayan bölümler üzüm üreticilerinin ÜZÜM-SEN'in politikaları ve yapmak istedikleri açısından önemliydi, örneğin aşağıdaki son paragraf "Tarımda Adalet" arayışında olanlara doğrudan bir çağrıydı. Yayınlanan yazının tüm eksikliklerine rağmen BirGün'e teşekkür ederiz. Biz gazeteci değiliz, biz iş yapmak, örgütlenmek ve yukarıdan dayatılan tarım politikalarına aşağıdan yukarıya doğru müdahale etmek istiyoruz. Yöneticilerimizde yazı yazarken, röportaj verirken bu anlayışla hareket eder. Bu nedenle röportajın BirGün'de yayınlanmayan bölümlerini de ilave ederek internet sitemizde yayınlama ihtiyacı hissettik, bu bölümler italikle yazılmıştır.    www.uzumsen.org   ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: ‘Milli ve yerli’ tarım IMF güdümünde.                                                                                                                                                                                                         16.02.2018 BirGün – Ekonomi        MUSTAFA MERT BİLDİRCİN m.mertbildircin@gmail.com “Uluslararası emperyalist kurumlar ve şirketler, gıda egemenliğimizi elimizden almak için  yıllardır her türlü dayatmayı yapmakta,AKP de buna uygun tarım politikası izlemektedir.” AKP’nin seçim bildirgesinde, “Büyük hayalleri vardı, bu hayaller iktidarımız sayesinde gerçek oldu” dediği tarım üreticilerinin yaşadığı sorunlar her geçen yıl katlanarak arttı. AKP hükümetleri döneminde çiftçilere verilen destek oldukça yetersiz kalırken, üreticilerin ürünlerine sürekli maliyetlerin altında fiyatlar belirlendi. Üreticiler, girdi temin eden yabancı şirketlerin egemenliğine bırakılarak tarımda sömürü sürdürüldü. Tüketiciler ise tüccarlar eliyle yüksek fiyatlı ürünlere mahkûm edildi.

Anketler

Kimler Sitede