Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün171
Bu ay5482
Toplam654722
ÜZÜM-SEN'İN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ PDF Yazdır E-posta

Image10 yıl önce sendikamızı kuruluşunu bir "Basın Toplantısı" ile kamuoyuna duyurmuştuk.O günden bu yana çiftçi dostlarımızın yardımıyla özelde üzüm üreticilerinin genelde de tüm üreticilerin sorunları için mücadele ettik mücadele etmeye de devam ediyoruz. Bize mücadelemizde destek veren tüm dostlarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.
Yaşasın Çiftçilerin Örgütlü Mücadelesi...
Kuruluş yıl dönümümüz de Kuruluşumuzu duyuran ilk Basın Açıklamamızı sizlerle tekrar paylaşmak istedik..

"BASINA VE KAMUOYUNA
Değerli Basın Mensupları;
Yabancı büyük tarım şirketlerinin istekleri doğrultusunda tarım yeniden şekillendiriliyor. Bu yapılırken çiftçiler yoksullaştırılıyor, küçük ve orta üreticiler tasfiye ediliyor.
Türkiye tarımı büyük tarım şirketlerinin hizmetine sunulurken, birçok ürünün üretilmesinden de vazgeçiliyor. Türkiye tarımı tahrip ediliyor, bağcılar da bu politikalardan nasibini alıyor. Yanlış tarım politikaları sonucu mevcut tarımsal üretiminden vazgeçen çiftçinin üzüm üretimine yönelişi ise zaten arz fazlası olan üzüm üreticilerinin sorunlarını daha da arttırıyor. Bu yetmiyormuş gibi gözlerini para hırsı bürümüş tüccarlar İran üzümünü Türk üzümü adı altında ihraç ederek hem Pazar payımızı hem de kalite imajımıza zarar veriyor, hükümet ise olup bitenlere seyirci kalıyor.
• IMF ve Dünya Bankası’nın dayatmaları ile taban fiyatları maliyetlerin altında belirleniyor. Kredi desteğinin azlığı, faizlerin yüksekliği mağduriyetimizi daha da arttırıyor.
• Tarım Satış kooperatifleri/Birlikleri üzerindeki devlet vesayeti kaldırıldı, ama bu kez kurul denetimi getirildi. IMF ve Dünya Bankası, Yeniden Yapılandırma Kurulları aracılığıyla bizleri daha da yoksullaştıracak yaptırımlar dayatıyor. Bu kurullar aracılığıyla, kooperatiflerin sanayi tesisleri AŞ.’ye dönüştürülerek satılmaya zorlanıyor.
• Tüccarın vurgunculuğunu ve dolandırıcılığını engelleyecek yasalar da olmadığından her hasat döneminde üreticilerimizden bir çoğu dolandırılıyor.
Biz örgütsüz üreticiler bütün bu gelişmeler karşısında her geçen gün daha büyük zorluklarla karşı karşıya kalıyoruz.
Bunun için 2 Nisan 2002’de bir araya gelerek Üzüm Üreticileri Kurultayı’nı yaptık, sorunlarımızı tartıştık, belirledik. Çözümlerimizde ortaklaştık.
Sorunlarımızı ve çözümlerimizi her platformda savunmak için Üzüm Üreticileri Heyeti’ mizi oluşturduk.
13-14 Aralık 2003 ‘de diğer ürünler de kurultaylarını yapan ve heyetlerini seçen 118 delegenin katılımıyla Ankara’da Türkiye Tarım ve Hayvancılık Kurultayı’nı gerçekleştirdik. Bu kurultayda ürün bazında sendikalarımızı kurmak için karar aldık.
Ankara’dan döndükten sonra sendikalaşmayı tartışacak, üreticilere anlatacak ve kurucularını tespit edecek Üzüm Üreticileri Sendikası Girişim Kurulu’nu seçtik.
İşte şimdi çiftçiler olarak bir araya geldik, artık sendikalarımızı kuruyoruz.
İlk olarak da 300’e yakın üzüm üreticisi ile 8 Mart 2004 tarihinde Üzüm Üreticileri Sendikası “ÜZÜM-SEN” i kurmak için Manisa Valiliğine başvuruda bulunacağız.
9 Mart 2004 Salı günü Alaşehir’de KESK Genel Başkanı Sami Evren, Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın, Tarım-Orkam-Sen Genel Başkanı, Sezai Kaya, Köy-Koop Genel Başkanı Cevdet Kocaman ve Dev Maden-Sen Genel Başkanı Çetin Uygur’un katılımlarıyla sendikamız ÜZÜM-SEN’nin kuruluş şenliğini yapacağız. Kuruluş şenliğimiz Umuda Ezgi’nin vereceği müzik dinletisiyle tamamlanacaktır.

Üzüm Üreticileri Sendikası
Girişim Sözcüsü
Adnan ÇOBANOĞLU "
(Sendikamız ÜZÜM-SEN'in Kurulacağını Kamuoyuna Açıklayan İlk Basın Açıklamamız.)

 
< Önceki   Sonraki >
ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: 'Milli ve yerli' tarım IMF güdümünde.          16 Şubat 2018 tarihinde BirGün gazetesi Ekonomi sayfasında ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ile yapılmış bir röportaj yayınlandı. BirGün  sayfa editörü büyük bir ihtimalle röportajın uzun olması v.b nedenler yüzünden bazı bölümlerini yayınlamamış halbuki yayınlanmayan bölümler üzüm üreticilerinin ÜZÜM-SEN'in politikaları ve yapmak istedikleri açısından önemliydi, örneğin aşağıdaki son paragraf "Tarımda Adalet" arayışında olanlara doğrudan bir çağrıydı. Yayınlanan yazının tüm eksikliklerine rağmen BirGün'e teşekkür ederiz. Biz gazeteci değiliz, biz iş yapmak, örgütlenmek ve yukarıdan dayatılan tarım politikalarına aşağıdan yukarıya doğru müdahale etmek istiyoruz. Yöneticilerimizde yazı yazarken, röportaj verirken bu anlayışla hareket eder. Bu nedenle röportajın BirGün'de yayınlanmayan bölümlerini de ilave ederek internet sitemizde yayınlama ihtiyacı hissettik, bu bölümler italikle yazılmıştır.    www.uzumsen.org   ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: ‘Milli ve yerli’ tarım IMF güdümünde.                                                                                                                                                                                                         16.02.2018 BirGün – Ekonomi        MUSTAFA MERT BİLDİRCİN m.mertbildircin@gmail.com “Uluslararası emperyalist kurumlar ve şirketler, gıda egemenliğimizi elimizden almak için  yıllardır her türlü dayatmayı yapmakta,AKP de buna uygun tarım politikası izlemektedir.” AKP’nin seçim bildirgesinde, “Büyük hayalleri vardı, bu hayaller iktidarımız sayesinde gerçek oldu” dediği tarım üreticilerinin yaşadığı sorunlar her geçen yıl katlanarak arttı. AKP hükümetleri döneminde çiftçilere verilen destek oldukça yetersiz kalırken, üreticilerin ürünlerine sürekli maliyetlerin altında fiyatlar belirlendi. Üreticiler, girdi temin eden yabancı şirketlerin egemenliğine bırakılarak tarımda sömürü sürdürüldü. Tüketiciler ise tüccarlar eliyle yüksek fiyatlı ürünlere mahkûm edildi.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar."Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR 

Anketler

Kimler Sitede