Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün111
Bu ay7201
Toplam629442
ÜZÜM-SEN'İN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ PDF Yazdır E-posta

Image10 yıl önce sendikamızı kuruluşunu bir "Basın Toplantısı" ile kamuoyuna duyurmuştuk.O günden bu yana çiftçi dostlarımızın yardımıyla özelde üzüm üreticilerinin genelde de tüm üreticilerin sorunları için mücadele ettik mücadele etmeye de devam ediyoruz. Bize mücadelemizde destek veren tüm dostlarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.
Yaşasın Çiftçilerin Örgütlü Mücadelesi...
Kuruluş yıl dönümümüz de Kuruluşumuzu duyuran ilk Basın Açıklamamızı sizlerle tekrar paylaşmak istedik..

"BASINA VE KAMUOYUNA
Değerli Basın Mensupları;
Yabancı büyük tarım şirketlerinin istekleri doğrultusunda tarım yeniden şekillendiriliyor. Bu yapılırken çiftçiler yoksullaştırılıyor, küçük ve orta üreticiler tasfiye ediliyor.
Türkiye tarımı büyük tarım şirketlerinin hizmetine sunulurken, birçok ürünün üretilmesinden de vazgeçiliyor. Türkiye tarımı tahrip ediliyor, bağcılar da bu politikalardan nasibini alıyor. Yanlış tarım politikaları sonucu mevcut tarımsal üretiminden vazgeçen çiftçinin üzüm üretimine yönelişi ise zaten arz fazlası olan üzüm üreticilerinin sorunlarını daha da arttırıyor. Bu yetmiyormuş gibi gözlerini para hırsı bürümüş tüccarlar İran üzümünü Türk üzümü adı altında ihraç ederek hem Pazar payımızı hem de kalite imajımıza zarar veriyor, hükümet ise olup bitenlere seyirci kalıyor.
• IMF ve Dünya Bankası’nın dayatmaları ile taban fiyatları maliyetlerin altında belirleniyor. Kredi desteğinin azlığı, faizlerin yüksekliği mağduriyetimizi daha da arttırıyor.
• Tarım Satış kooperatifleri/Birlikleri üzerindeki devlet vesayeti kaldırıldı, ama bu kez kurul denetimi getirildi. IMF ve Dünya Bankası, Yeniden Yapılandırma Kurulları aracılığıyla bizleri daha da yoksullaştıracak yaptırımlar dayatıyor. Bu kurullar aracılığıyla, kooperatiflerin sanayi tesisleri AŞ.’ye dönüştürülerek satılmaya zorlanıyor.
• Tüccarın vurgunculuğunu ve dolandırıcılığını engelleyecek yasalar da olmadığından her hasat döneminde üreticilerimizden bir çoğu dolandırılıyor.
Biz örgütsüz üreticiler bütün bu gelişmeler karşısında her geçen gün daha büyük zorluklarla karşı karşıya kalıyoruz.
Bunun için 2 Nisan 2002’de bir araya gelerek Üzüm Üreticileri Kurultayı’nı yaptık, sorunlarımızı tartıştık, belirledik. Çözümlerimizde ortaklaştık.
Sorunlarımızı ve çözümlerimizi her platformda savunmak için Üzüm Üreticileri Heyeti’ mizi oluşturduk.
13-14 Aralık 2003 ‘de diğer ürünler de kurultaylarını yapan ve heyetlerini seçen 118 delegenin katılımıyla Ankara’da Türkiye Tarım ve Hayvancılık Kurultayı’nı gerçekleştirdik. Bu kurultayda ürün bazında sendikalarımızı kurmak için karar aldık.
Ankara’dan döndükten sonra sendikalaşmayı tartışacak, üreticilere anlatacak ve kurucularını tespit edecek Üzüm Üreticileri Sendikası Girişim Kurulu’nu seçtik.
İşte şimdi çiftçiler olarak bir araya geldik, artık sendikalarımızı kuruyoruz.
İlk olarak da 300’e yakın üzüm üreticisi ile 8 Mart 2004 tarihinde Üzüm Üreticileri Sendikası “ÜZÜM-SEN” i kurmak için Manisa Valiliğine başvuruda bulunacağız.
9 Mart 2004 Salı günü Alaşehir’de KESK Genel Başkanı Sami Evren, Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın, Tarım-Orkam-Sen Genel Başkanı, Sezai Kaya, Köy-Koop Genel Başkanı Cevdet Kocaman ve Dev Maden-Sen Genel Başkanı Çetin Uygur’un katılımlarıyla sendikamız ÜZÜM-SEN’nin kuruluş şenliğini yapacağız. Kuruluş şenliğimiz Umuda Ezgi’nin vereceği müzik dinletisiyle tamamlanacaktır.

Üzüm Üreticileri Sendikası
Girişim Sözcüsü
Adnan ÇOBANOĞLU "
(Sendikamız ÜZÜM-SEN'in Kurulacağını Kamuoyuna Açıklayan İlk Basın Açıklamamız.)

 
< Önceki   Sonraki >
"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR ÇİFTÇİ-SEN ve STK temsilcilerinin FAO “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı"ndaki konuşmaları.            Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa ve Orta Asya  Bölgesel Konferansı 4-5 Mayıs 2016 da Antalya’da yapıldı. Bölgesel Toplantı 2 yılda bir yapılmakta ve 53 ülke Bakan ve delege düzeyinde temsil edilmekte.               FAO Bölgesel Konferansı öncesi  çiftçi/köylü örgütleri,gıda  işkolunda çalışan işçi örgütleri,küçük üreticilerle dayanışma içinde çalışan tüketici örgütleri, yerli halklar ve küçük balıkçı örgütlerinin katıldığı 2 günlük “Sivil Toplum Konsültasyonu”(STK)  toplantısı yapıldı.Bu toplantıdan seçilen 4 delege  “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı”na  katılıp tartışma konuları hakkında görüş bildirdiler. Bu FAO Bölgesel Toplantıları için bir ilkdi. Bundan önceki “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantıları”nda  sivil toplum konsültasyonu adına toplantıya katılınıyor, deklerasyon okunuyor ancak gündemdeki konular hakkında söz alıp  görüş bildirilemiyordu. Sivil Toplum Konsültasyonu delegelerinin görüşülen farklı konulara ilişkin söz alıp yapmış oldukları konuşmaları aşağıda bulabilirsiniz. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Cambria","serif"; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Anketler

Kimler Sitede