Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün171
Bu ay5482
Toplam654722
La Via Campesina Avrupa Koordinasyonu Genel Kurulu Yapıldı PDF Yazdır E-posta
ImageÇiftçi-Sen’in de üyesi bulunduğu Via Campesina Avrupa Koordinasyonu (ECVC) Genel Kurulu 4 Mart 2014 tarihinde Norveç’in Oslo kentinde yapıldı. Toplantıya Çiftçi-Sen adına Çiftçi-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Kutsi Yaşar katıldı.
Avrupa Via Campesina genel kurulu Toplantıda “Sürdürülebilir Aile Tarımcılığı” çerçevesinde değerlendirmeler yapıldı. Stratejiler geliştirildi.
İngiltere Toprak işçileri Örgütünün üyeliği oylanarak kabul edildi.
Stratejilerimiz Mevcut gıda sisteminin değiştirilmesi,Mücadelenin büyütülmesi, Gıda egemenliğinin inşa edilmesi üzerinden şekillendirilirken; 2014-2015 yıllarına ilişkin Politikalar da: Üretim Modelleri ve Çiftçi Hakları üzerinden tanımlandı. Ses getirici eylemlerin yapılmasın konusunda görüş biriliğine varıldı. İzlenen politikalar çerçevesinde Gıda zincirinin giderek daha fazla önem arz ettiği ve AB ile ABD tarım politikalarının sürdürülebilir olmadığı belirtildi.Bu konsepte adil fiyatlar,aile tarımına verilen önem,üretimin kontrol edilmesi,çiftçilik tanımı,tüketicilerle ittifak kurulması,serbest ticaret anlaşmaları,bütçe dengeleri konuşuldu. Çiftçi hakları bölümünde ise çiftçi hakları beyannamesinin kampanyası,çiftçilik yapma hakkı,kadınların ve gençlerin toprağa erişimleri konuşuldu.Göçmen tarım işçileri ve mevsimlik tarın işçileri(bu kavramı bizim ısrarımız sonucu yazdırdık) sorunları ele alındı. Üretim Modellerinde ise ekolojik tarım,tohuma erişim,GDO ‘lu tohumlar,suya erişim, suyun kullanım hakkı ve dağılımı ve de suyun yaşam hakkı,iklim değişikliği ve çevre sorunları konuşuldu. Çiftçi-Sen bu politikaları için oluşturulan çalışma gruplarında görev aldı.
 
< Önceki   Sonraki >
ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: 'Milli ve yerli' tarım IMF güdümünde.          16 Şubat 2018 tarihinde BirGün gazetesi Ekonomi sayfasında ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ile yapılmış bir röportaj yayınlandı. BirGün  sayfa editörü büyük bir ihtimalle röportajın uzun olması v.b nedenler yüzünden bazı bölümlerini yayınlamamış halbuki yayınlanmayan bölümler üzüm üreticilerinin ÜZÜM-SEN'in politikaları ve yapmak istedikleri açısından önemliydi, örneğin aşağıdaki son paragraf "Tarımda Adalet" arayışında olanlara doğrudan bir çağrıydı. Yayınlanan yazının tüm eksikliklerine rağmen BirGün'e teşekkür ederiz. Biz gazeteci değiliz, biz iş yapmak, örgütlenmek ve yukarıdan dayatılan tarım politikalarına aşağıdan yukarıya doğru müdahale etmek istiyoruz. Yöneticilerimizde yazı yazarken, röportaj verirken bu anlayışla hareket eder. Bu nedenle röportajın BirGün'de yayınlanmayan bölümlerini de ilave ederek internet sitemizde yayınlama ihtiyacı hissettik, bu bölümler italikle yazılmıştır.    www.uzumsen.org   ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: ‘Milli ve yerli’ tarım IMF güdümünde.                                                                                                                                                                                                         16.02.2018 BirGün – Ekonomi        MUSTAFA MERT BİLDİRCİN m.mertbildircin@gmail.com “Uluslararası emperyalist kurumlar ve şirketler, gıda egemenliğimizi elimizden almak için  yıllardır her türlü dayatmayı yapmakta,AKP de buna uygun tarım politikası izlemektedir.” AKP’nin seçim bildirgesinde, “Büyük hayalleri vardı, bu hayaller iktidarımız sayesinde gerçek oldu” dediği tarım üreticilerinin yaşadığı sorunlar her geçen yıl katlanarak arttı. AKP hükümetleri döneminde çiftçilere verilen destek oldukça yetersiz kalırken, üreticilerin ürünlerine sürekli maliyetlerin altında fiyatlar belirlendi. Üreticiler, girdi temin eden yabancı şirketlerin egemenliğine bırakılarak tarımda sömürü sürdürüldü. Tüketiciler ise tüccarlar eliyle yüksek fiyatlı ürünlere mahkûm edildi.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar."Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR 

Anketler

Kimler Sitede