Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün109
Bu ay7199
Toplam629440
La Via Campesina Avrupa Koordinasyonu Genel Kurulu Yapıldı PDF Yazdır E-posta
ImageÇiftçi-Sen’in de üyesi bulunduğu Via Campesina Avrupa Koordinasyonu (ECVC) Genel Kurulu 4 Mart 2014 tarihinde Norveç’in Oslo kentinde yapıldı. Toplantıya Çiftçi-Sen adına Çiftçi-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Kutsi Yaşar katıldı.
Avrupa Via Campesina genel kurulu Toplantıda “Sürdürülebilir Aile Tarımcılığı” çerçevesinde değerlendirmeler yapıldı. Stratejiler geliştirildi.
İngiltere Toprak işçileri Örgütünün üyeliği oylanarak kabul edildi.
Stratejilerimiz Mevcut gıda sisteminin değiştirilmesi,Mücadelenin büyütülmesi, Gıda egemenliğinin inşa edilmesi üzerinden şekillendirilirken; 2014-2015 yıllarına ilişkin Politikalar da: Üretim Modelleri ve Çiftçi Hakları üzerinden tanımlandı. Ses getirici eylemlerin yapılmasın konusunda görüş biriliğine varıldı. İzlenen politikalar çerçevesinde Gıda zincirinin giderek daha fazla önem arz ettiği ve AB ile ABD tarım politikalarının sürdürülebilir olmadığı belirtildi.Bu konsepte adil fiyatlar,aile tarımına verilen önem,üretimin kontrol edilmesi,çiftçilik tanımı,tüketicilerle ittifak kurulması,serbest ticaret anlaşmaları,bütçe dengeleri konuşuldu. Çiftçi hakları bölümünde ise çiftçi hakları beyannamesinin kampanyası,çiftçilik yapma hakkı,kadınların ve gençlerin toprağa erişimleri konuşuldu.Göçmen tarım işçileri ve mevsimlik tarın işçileri(bu kavramı bizim ısrarımız sonucu yazdırdık) sorunları ele alındı. Üretim Modellerinde ise ekolojik tarım,tohuma erişim,GDO ‘lu tohumlar,suya erişim, suyun kullanım hakkı ve dağılımı ve de suyun yaşam hakkı,iklim değişikliği ve çevre sorunları konuşuldu. Çiftçi-Sen bu politikaları için oluşturulan çalışma gruplarında görev aldı.
 
< Önceki   Sonraki >
"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR ÇİFTÇİ-SEN ve STK temsilcilerinin FAO “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı"ndaki konuşmaları.            Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa ve Orta Asya  Bölgesel Konferansı 4-5 Mayıs 2016 da Antalya’da yapıldı. Bölgesel Toplantı 2 yılda bir yapılmakta ve 53 ülke Bakan ve delege düzeyinde temsil edilmekte.               FAO Bölgesel Konferansı öncesi  çiftçi/köylü örgütleri,gıda  işkolunda çalışan işçi örgütleri,küçük üreticilerle dayanışma içinde çalışan tüketici örgütleri, yerli halklar ve küçük balıkçı örgütlerinin katıldığı 2 günlük “Sivil Toplum Konsültasyonu”(STK)  toplantısı yapıldı.Bu toplantıdan seçilen 4 delege  “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı”na  katılıp tartışma konuları hakkında görüş bildirdiler. Bu FAO Bölgesel Toplantıları için bir ilkdi. Bundan önceki “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantıları”nda  sivil toplum konsültasyonu adına toplantıya katılınıyor, deklerasyon okunuyor ancak gündemdeki konular hakkında söz alıp  görüş bildirilemiyordu. Sivil Toplum Konsültasyonu delegelerinin görüşülen farklı konulara ilişkin söz alıp yapmış oldukları konuşmaları aşağıda bulabilirsiniz. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Cambria","serif"; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Anketler

Kimler Sitede