Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün109
Bu ay7199
Toplam629440
Bursa Konaklı Köyü'nde 17 Nisan Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü Kutlamaları PDF Yazdır E-posta
Yeni Büyükşehir Yasası ile artık Köy tüzel kişiliği lağvedilip Nilüfer ilçesinin mahallesi haline dönüştürülen KonaklıImage Köyü'nde Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi Kırsal Alan Çalışma Grubu 17 Nisan Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü'nü kutlamak için köy meydanında bir etkinlik düzenledi.
 
 
Etkinliğe üreticilerin yanı sıra tüketicilerin de ilgisi büyüktü. Konuşmacı olarak Bursa'lı üreticilerin sorunlarını dile getirmesinin arkasından Nilüfer Belediyesi'nin sinevizyon aracından Flim Kollektifi'nin Çiftçi Sendikaları için hazırlamış olduğu Brezilya'ki Topraksızlar (MST) hareketini,Avrupa'da Sosyal Forum'da yürüyen Çiftçileri,Kore'de Çiftçi Hakları için dişe diş mücadele eden Koreli çiftçileri ve 12 Eylül darbesinden sonra ürün bazında kurulan ilk sendika olan Üzüm-Sen'in ilk mitinginin görüntülerinin yer aldığı"Dünya'nın Çiftçileri" belgesel filmi ve Fransa Çiftçi Sendikaları'nın son eylemlerinden birisi olan "Avrupa Birliği Tarım Politikaları bizi yok edip müzelik yapmak istiyor." diyerek dünyaca ünlü Louvre Müzesi’ni koyunlarla basan çiftçi eyleminin gösterilmesinin ardından Üzüm-Sen Genel Başkanı Adnan ÇOBANOĞLU'nun konuşmasına geçildi. Adnan Çobanoğlu konuşmasında; 17 Nisan Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü'nün nasıl ortaya çıktığını anlattıktan sonra Yeni Büyükşehir Yasası’nın köylerin tüzel kişiliklerini kaldırarak otlak ve meralarına el konulduğunu,ve satışa sunulacağını,bu yasanın köylere ve köylülere verdiği zararlardan söz ederek Gıda Egemenliğimizi savunmamız gerektiğini, tohumun önemini, tohumculuk yasasının yarattığı sonuçları, uygulanan tarım politikalarının küçük çiftçileri yok etmeyi amaçladığını,çiftçilerin ise yok olmamak için örgütlenmesi gerektiğini,Çiftçi Sendikaları’nın da bundan kurulduğunu anlattı. Birleşmiş Milletler tarafından 22 Nisan'ın "Tabiat Ana Günü" olarak ilan edildiğini,ama sermayenin tek derdinin para kazanmak olduğundan dolayı Tabiat Ana'yı koruyamayacağını, aksine doğayı katlettiğini, "Temiz Enerji" propagandası ile insanları kandırdığını,yüzlerce dönüm tarım arazisinin,otlak ve meraların Rüzgar değirmenleri ve Güneş Enerjisi panelleriyle kaplandığını, bu santrallerin yarattığı yan etkilerin ise göz ardı edildiğini,böylelikle sermayenin doğayı katletmesine sessiz kalınıldığını, akarsular üzerinde HES'ler kurularak suların hapsettiğini,hükumetlerin ise ne yazık ki sermayeden yana tavır aldığını söyleyerek bunlara karşı mücadele edebilmenin tek yolunun ise örgütlenmekten geçtiğini belirtti. Daha sonra köylü kadınların kendi elleriyle hazırladığı yiyecekler etkinliğe katılanlarla paylaşılarak ortak bir sofra kurulmuş oldu.
 
< Önceki   Sonraki >
"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR ÇİFTÇİ-SEN ve STK temsilcilerinin FAO “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı"ndaki konuşmaları.            Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa ve Orta Asya  Bölgesel Konferansı 4-5 Mayıs 2016 da Antalya’da yapıldı. Bölgesel Toplantı 2 yılda bir yapılmakta ve 53 ülke Bakan ve delege düzeyinde temsil edilmekte.               FAO Bölgesel Konferansı öncesi  çiftçi/köylü örgütleri,gıda  işkolunda çalışan işçi örgütleri,küçük üreticilerle dayanışma içinde çalışan tüketici örgütleri, yerli halklar ve küçük balıkçı örgütlerinin katıldığı 2 günlük “Sivil Toplum Konsültasyonu”(STK)  toplantısı yapıldı.Bu toplantıdan seçilen 4 delege  “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı”na  katılıp tartışma konuları hakkında görüş bildirdiler. Bu FAO Bölgesel Toplantıları için bir ilkdi. Bundan önceki “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantıları”nda  sivil toplum konsültasyonu adına toplantıya katılınıyor, deklerasyon okunuyor ancak gündemdeki konular hakkında söz alıp  görüş bildirilemiyordu. Sivil Toplum Konsültasyonu delegelerinin görüşülen farklı konulara ilişkin söz alıp yapmış oldukları konuşmaları aşağıda bulabilirsiniz. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Cambria","serif"; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Anketler

Kimler Sitede