Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün172
Bu ay5483
Toplam654723
Çİftçi-Sen : "Hükümetin 1 Mayıs'ı kutlattırmama çabası boşunadır" PDF Yazdır E-posta

Çiftçi-Sen 1 Mayıs ve bu konuda hükümetin getirdiği yasaklara ilişkin bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada yasakların emek  düşmanı politikaların bir sonucu olduğu ve anlamsızlığı vurgulandı. Açıklama şöyle:
ImageUluslararası “Birlik,Mücadele ve Dayanışma Günü” 1 Mayıs’ı işçiler,emekçiler nice canlar vererek tüm dünyada kutlanmasını sağladılar. Dişe diş bir mücadele ile bunu başardılar. 1 Mayıs 77 de ,Taksim’de kutlamalara yapılan saldırıda öldürülenler hiçbir zaman unutulmadı. İşçiler,emekçiler bu günü “Yas günü” anması olarak değil,çoluğunun, çocuğunun katıldığı bir bayram havası içinde geçirmek için uğraşıyorlar, yıllardır bunun mücadelesini veriyorlar. Ama siyasi iktidarlar yıllardır emek düşmanı tavırlarını 1 Mayıslarda doruğa çıkartıyorlar.

12 yıl boyunca AKP Hükümeti de emek ve doğa düşmanı tavrını özelleştirme ve taşeronlaştırmalarıyla, çıkarttığı yasalarla, demokratik tepkisini gösteren insanlara baskı ve şiddet uygulayarak gösterdi. Bunlar yetmiyormuş gibi bu 1 Mayıs’ta da Taksim Meydanı’nı işçilere,emekçilere yasaklayarak işçilerin, emekçilerin bayram havasında kutlamasını istemiyor. Emekçilerin örgütlenmesinden ve mücadelesinden korkuyor bu nedenle her türlü diktatörce yöntemi uygulamak istiyor.
Çiftçi Sendikaları olarak AKP Hükümeti’ne ve yetkililere sesleniyoruz: Çabalarınız boşuna, dünyanın hiçbir yerinde diktatörce yöntemlerle işçilerin, emekçilerin mücadelesinin önüne geçilememiştir. 1 Mayıs alanı Taksim’dir. Bu talebimizden vazgeçen biz olmayacağız. Sizler anti-demokratik uygulamalarınızdan vazgeçin.

Çiftçi-Sen olarak Taksim’de 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen insanların yanındayız.
Direniş varsa umut da vardır.
Toprak Onur Yaşam
Yaşasın 1 Mayıs
ÇİFTÇİ-SEN Genel Sekreteri Ali Bülent ERDEM
ÇİFTÇİ-SEN Genel Örgütlenme Sekreteri Adnan ÇOBANOĞLU

 
< Önceki   Sonraki >
ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: 'Milli ve yerli' tarım IMF güdümünde.          16 Şubat 2018 tarihinde BirGün gazetesi Ekonomi sayfasında ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ile yapılmış bir röportaj yayınlandı. BirGün  sayfa editörü büyük bir ihtimalle röportajın uzun olması v.b nedenler yüzünden bazı bölümlerini yayınlamamış halbuki yayınlanmayan bölümler üzüm üreticilerinin ÜZÜM-SEN'in politikaları ve yapmak istedikleri açısından önemliydi, örneğin aşağıdaki son paragraf "Tarımda Adalet" arayışında olanlara doğrudan bir çağrıydı. Yayınlanan yazının tüm eksikliklerine rağmen BirGün'e teşekkür ederiz. Biz gazeteci değiliz, biz iş yapmak, örgütlenmek ve yukarıdan dayatılan tarım politikalarına aşağıdan yukarıya doğru müdahale etmek istiyoruz. Yöneticilerimizde yazı yazarken, röportaj verirken bu anlayışla hareket eder. Bu nedenle röportajın BirGün'de yayınlanmayan bölümlerini de ilave ederek internet sitemizde yayınlama ihtiyacı hissettik, bu bölümler italikle yazılmıştır.    www.uzumsen.org   ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: ‘Milli ve yerli’ tarım IMF güdümünde.                                                                                                                                                                                                         16.02.2018 BirGün – Ekonomi        MUSTAFA MERT BİLDİRCİN m.mertbildircin@gmail.com “Uluslararası emperyalist kurumlar ve şirketler, gıda egemenliğimizi elimizden almak için  yıllardır her türlü dayatmayı yapmakta,AKP de buna uygun tarım politikası izlemektedir.” AKP’nin seçim bildirgesinde, “Büyük hayalleri vardı, bu hayaller iktidarımız sayesinde gerçek oldu” dediği tarım üreticilerinin yaşadığı sorunlar her geçen yıl katlanarak arttı. AKP hükümetleri döneminde çiftçilere verilen destek oldukça yetersiz kalırken, üreticilerin ürünlerine sürekli maliyetlerin altında fiyatlar belirlendi. Üreticiler, girdi temin eden yabancı şirketlerin egemenliğine bırakılarak tarımda sömürü sürdürüldü. Tüketiciler ise tüccarlar eliyle yüksek fiyatlı ürünlere mahkûm edildi.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar."Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR 

Anketler

Kimler Sitede