Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün172
Bu ay5483
Toplam654723
KURU ÜZÜMÜN HABBESİNİ KİM YİYOR? PDF Yazdır E-posta

Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı
ImageÇekirdeksiz kuru üzüm fiyatları borsada 5 TL’den 3.2 TL’ye geriledi. Ticaret Borsası’nda fiyatların aniden 5 TL’den 3.2 TL’ye kadar düşmesine üzüm üreticileri tepki gösteriyor.
Kuru üzüm fiyatlarının aniden neden düş(ürül)dü?Bu konuyu irdelemeden önce,”Kuru Üzüm Üretimi  Ne İfade Ediyor?”  ve “Besleme  ve Sağlıkta  Yeri Ne?”konularında kısaca özetleme yapalım .
Kuru Üzüm üretimi ne ifade ediyor?

Üzüm üretimi yaklaşık 100 bin aileyi geçindiriyor. Özellikle Ege Bölgesi’nde Manisa, İzmir, Denizli yörelerinde üretilen çekirdeksiz üzüm kurutuluyor ve ürünün yüzde 90’ı ihracata gidiyor. Türk üzümünün yüzde 90’ı Avrupa pazarına satılıyor. Türk üzümünün kalitesi Avrupa’da ve dünyada aranan bir kalite.Kuru üzümün geçen 2013 yılında  500 milyon doların üzerindeki döviz girdi sağladığı bildiriliyor.
Kuru Üzümün Besleme Ve Sağlıkta  Yeri Ne?
Kuru üzüm eldesi için,taze üzüm  önce potasyum karbonat ile yıkanıyor, sonra zeytinyağı ile parlatılıp sarartılıyor ve kurutulmaya bırakılıyor.Kuru üzüm daha çok kek ve pastalarda kullanılıyor, Türkiye’de hoşafı  ve reçeli de seviliyor.
Sağlık sitelerine göre bir çok yararı olduğu belirtiliyor.
A vitamini ve A Beta Karoten bakımından zengin olmasıyla gözlere iyi gelir. Kalsiyum bakımından da zengin içeriklidir, kemikleri güçlendirir.İçerdiği demir oranı da   yüksektir. Bu nedenle kansızlığa iyi gelir. Pekmezle birlikte yenilirse daha etkili olur. Belleği güçlendiriyor. Besin değerlerinin yüksek olması bakımından çocukların gelişimini destekler.
Kuru üzümdeki 'catechin' olarak adlandırılan antioksidanlar tümor oluşmasınını engeller ve  özellikle kolon kanserinden korunmak için iyidir.
Karabiberle yenilen kuru üzüm,böbrek kumlarını düşürmeye yardımcı olur.
Göğüs hastalıklarına iyi gelir. Balgamı söker.
Kuru üzüm iç yağ ile dövülüp derin ve iltihaplı yaralar üzerine konulduğunda, iltihabı dışarı atar.
Ereksiyon sorununu tedavi etmeye yardımcı olacak amino asitleri içerir. Cinsel güçsüzlüğe iyi gelir.
Kalp hastalıkları ve kolesterole karşıda koruyucudur. Ayrıca  karaciğere de yararlıdır.
Kuru üzüm fiyatları aniden neden düş(ürül)dü?
Manisa’da  30 Nisan 2014 tarihinde üzüm üretimiyle ilgili düzenlenen toplantıda konuşan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Zincircioğlu, “Sezon açıldıktan sonra bu yükselmeyi teşvik edici fiyatların daha da yükseleceğini söyleyen kişi ve kurumlar oldu. 'Elinizdeki üzümleri satmayın, tutun, bekletin' dediler. Bu tip beyanatlar üreticiyi daha büyük bir beklenti içine soktu. Üreticiler beklenti içinde mallarını tuttular. Fiyat belirli bir seviyeye yükseldi ve durdu. Bizim bu malı satabileceğimiz belirli bir piyasa var ve o piyasasının da alternatifleri var. Alıcı, Türk üzümü ve diğer alternatifler arasında fiyat farkı çok büyük olduğu takdirde başka alternatiflere gidip oradaki üretim merkezlerinden üzümü alıyor. Biz bu sene maalesef büyük bir pazarımızı İran ve Amerika pazarlarına kaptırdık. …”dedi.
Fiyatların bir şekilde aşağıya çekilmesi gerektiğine dikkat çeken Zincircioğlu, aşırı fiyat yüksekliğinde Türk üzümünün dünya piyasasına satılmasının güç olacağını dile getirdi. Zincircioğlu, “5 buçuk liradaki üzüm 3 lira 20- 30 kuruş seviyesine inmiş durumda. Bu bir balondu, patladı ve şu anda normal seviyesine indi” dedi. Üzümün farklı ülkelerde de üretildiğini dile getiren Zincircioğlu, o fiyatların baz alınarak fiyat belirlemenin yanlış olduğunu söyledi.
Buna karşılık Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman ise, “ Zincircioğlu’nun söylediği gibi üzümde balon falan sönmedi. Esas İlhan Zincirlioğlu’nun balonu sönmüştür. Onların İzmir Borsası’ndaki ajanları beni arıyor, ‘Biz 4 liraya, 4,20 liraya üzüm alıyoruz, borsa tahtaya yazmıyor, 3.70 lira yazıyorlar’ diyor. İlhan Zincircioğlu, ilk başta ajanlarının dediklerini yapsın. Çiftçinin malıyla oynamasınlar…. Üzümün fiyatı nasıl düşer, dolar devamlı yukarı çıkıyor. Bunlar, kendileri para kazanmak için çiftçiyi ezmeye çalışıyorlar” dedi. 
Tariş Üzüm Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Türker de, “Sezon başında rekolte eksikliği nedeniyle üzüm fiyatlarının yükselmesi sonucunda  kimi ihracatçıların Türk üzümü yerine transit ticaret yoluyla İran üzümü pazarlaması ve Avrupa piyasasına yapılan Amerikan üzümü satışları üzüm fiyatlarının düşmesindeki en önemli etken oldu….Kimi  ihracatçıların yurt dışı alıcılarına bu sene rekoltenin çok yüksek olacağı yönünde raporlar vermesiyle de, alıcılar beklemeye geçince fiyatlar daha da düştü.”şeklinde açıklamada bulundu.
Üzüm üreticisi açısında temel sorun ne?
Bir zamanlar Tariş üretici adına piyasada fiyat ayarlaması yapmaya muktedir idi. Ancak elindeki bu olanaklar alınmış durumda. Tariş dışında ilk çiftçi sendikası olan Üzüm Üreticileri Sendikası’nın (Üzüm-Sen) da  gücü sınırlı. Aslında işin püf noktasıda burada başlıyor. Piyasada üreticilerin  ağırlığı yok gibi.
Diğer tarım ürünlerinde olduğu üzere üzümde ,üretici  kurduğu ve kuracağı örgütlerle aynı zamanda tüccar ve sanayici olmadığı sürece  durum değişmeyecek .
Ve “Kuru üzümün habbesini kim yiyor sorusunun yanıtını  aramaya gerek var mı?” diye yazıyı bitirelim.

 

 
< Önceki   Sonraki >
ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: 'Milli ve yerli' tarım IMF güdümünde.          16 Şubat 2018 tarihinde BirGün gazetesi Ekonomi sayfasında ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ile yapılmış bir röportaj yayınlandı. BirGün  sayfa editörü büyük bir ihtimalle röportajın uzun olması v.b nedenler yüzünden bazı bölümlerini yayınlamamış halbuki yayınlanmayan bölümler üzüm üreticilerinin ÜZÜM-SEN'in politikaları ve yapmak istedikleri açısından önemliydi, örneğin aşağıdaki son paragraf "Tarımda Adalet" arayışında olanlara doğrudan bir çağrıydı. Yayınlanan yazının tüm eksikliklerine rağmen BirGün'e teşekkür ederiz. Biz gazeteci değiliz, biz iş yapmak, örgütlenmek ve yukarıdan dayatılan tarım politikalarına aşağıdan yukarıya doğru müdahale etmek istiyoruz. Yöneticilerimizde yazı yazarken, röportaj verirken bu anlayışla hareket eder. Bu nedenle röportajın BirGün'de yayınlanmayan bölümlerini de ilave ederek internet sitemizde yayınlama ihtiyacı hissettik, bu bölümler italikle yazılmıştır.    www.uzumsen.org   ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: ‘Milli ve yerli’ tarım IMF güdümünde.                                                                                                                                                                                                         16.02.2018 BirGün – Ekonomi        MUSTAFA MERT BİLDİRCİN m.mertbildircin@gmail.com “Uluslararası emperyalist kurumlar ve şirketler, gıda egemenliğimizi elimizden almak için  yıllardır her türlü dayatmayı yapmakta,AKP de buna uygun tarım politikası izlemektedir.” AKP’nin seçim bildirgesinde, “Büyük hayalleri vardı, bu hayaller iktidarımız sayesinde gerçek oldu” dediği tarım üreticilerinin yaşadığı sorunlar her geçen yıl katlanarak arttı. AKP hükümetleri döneminde çiftçilere verilen destek oldukça yetersiz kalırken, üreticilerin ürünlerine sürekli maliyetlerin altında fiyatlar belirlendi. Üreticiler, girdi temin eden yabancı şirketlerin egemenliğine bırakılarak tarımda sömürü sürdürüldü. Tüketiciler ise tüccarlar eliyle yüksek fiyatlı ürünlere mahkûm edildi.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar."Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR 

Anketler

Kimler Sitede