Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün171
Bu ay5482
Toplam654722
Soma'da Kaybettiğimiz Madencilerden Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı da sorumludur. PDF Yazdır E-posta

     

 Çiftçi-Sen; "Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı da dahil olmak üzere bütün siyasi sorumlular hemen istifa etmelidir "

   BASINA VE KAMUOYUNA                                                                          26 Mayıs 2014

         Image21. Yüzyılın en büyük madenci katliamında resmi açıklamaya göre 301 madenci yaşamını yitirdi. Başbakan R.T. Erdoğan “ Ölüm madencinin fıtratında  var” diyerek, 150 yıl önce dünyanın çeşitli yerlerinde meydana gelen kazalardaki kaybedilen işçilerin sayılarını vererek Soma’daki maden katliamını aklamaya çalıştı. Oysa, özelleştirmelerin, taşeronlaştırmaların sonucuydu bu katliam. Katliamda kaybettiğimiz işçilerin önemli bir bölümü de uygulanan tarım politikaları sonucu üretemez duruma düşürülmüş küçük çiftçilerdi.
      Madende ölenlerin yakınları benzer şeyler söylüyordu; “Tütün bırakmadılar, pamuk bırakmadılar, domates bırakmadılar, çiftçiliği öldürdüler, üretecek ne bıraktılar ki, madende mecburen çalışıyorlardı.”  Yine maden faciasından kurtulan işçilerden  birisi  "Çiftçiyi bitirdiler, tarımı bitirdiler, bizi madende çalışmak zorunda bıraktılar.” diyerek durumu özetliyordu. Uygulanan tarım politikalarıyla çiftçiler önce tarımsal üretimi yani mesleklerini bırakmak zorunda kalmış, daha sonra da hiç bilmedikleri madenlerde ucuz paralara ilkel koşullarda çalışmak zorunda kalmıştı.

             Çiftçi-Sen olarak tarımın liberal politikalarla tahrip edilmesine karşı çıkmış, bu politikaların korkunç sonuçları konusunda siyasi iktidarları defalarca uyarmıştık, uyarmaya da devam ediyoruz. Soma’da maden katliamında kaybettiğimiz toprağından koparılmış işçiler, tarımdaki tahribatın gözle görülen en acılı halidir. Soma’nın sorumluları sadece TKİ,  maden şirketi sahibi ve yöneticileri değil, taşeronlaştırma ve özelleştirme politikalarıyla hükümettir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’dır, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’dır.  Küçük çiftçilerin bilgilerine uygun alanda yani toprakta çalışmasını engelleyip madenlerde çalışmak zorunda bırakan politikaları uygulayan Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı’dır.
Çiftçi-Sen olarak;
- Küçük üreticileri topraktan koparan politikalardan derhal vazgeçilmelidir.
- Bu iş cinayetine sebep olan bütün sorumlular hesap vermelidir,
- Özelleştirme ve taşeronlaştırmaya son verilmelidir.
-  Maden İşletmelerinin kamuya devri sağlanmalıdır.
-  Çalışanlar için gerekli iş güvenlikleri sağlanmadan hiçbir maden işletmesinde işbaşı yapılmamalıdır.                                                                                                                                      -  Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı da dahil olmak üzere bütün siyasi sorumlular hemen istifa etmelidir. 
Bir daha benzeri cinayetlerin yaşanmaması için, açılacak davaların takipçisi olacağımızı duyuruz.
Ali Bülent Erdem Çiftçi-Sen Genel Sekreteri
Adnan Çobanoğlu Çiftçi-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri

 
< Önceki   Sonraki >
ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: 'Milli ve yerli' tarım IMF güdümünde.          16 Şubat 2018 tarihinde BirGün gazetesi Ekonomi sayfasında ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ile yapılmış bir röportaj yayınlandı. BirGün  sayfa editörü büyük bir ihtimalle röportajın uzun olması v.b nedenler yüzünden bazı bölümlerini yayınlamamış halbuki yayınlanmayan bölümler üzüm üreticilerinin ÜZÜM-SEN'in politikaları ve yapmak istedikleri açısından önemliydi, örneğin aşağıdaki son paragraf "Tarımda Adalet" arayışında olanlara doğrudan bir çağrıydı. Yayınlanan yazının tüm eksikliklerine rağmen BirGün'e teşekkür ederiz. Biz gazeteci değiliz, biz iş yapmak, örgütlenmek ve yukarıdan dayatılan tarım politikalarına aşağıdan yukarıya doğru müdahale etmek istiyoruz. Yöneticilerimizde yazı yazarken, röportaj verirken bu anlayışla hareket eder. Bu nedenle röportajın BirGün'de yayınlanmayan bölümlerini de ilave ederek internet sitemizde yayınlama ihtiyacı hissettik, bu bölümler italikle yazılmıştır.    www.uzumsen.org   ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: ‘Milli ve yerli’ tarım IMF güdümünde.                                                                                                                                                                                                         16.02.2018 BirGün – Ekonomi        MUSTAFA MERT BİLDİRCİN m.mertbildircin@gmail.com “Uluslararası emperyalist kurumlar ve şirketler, gıda egemenliğimizi elimizden almak için  yıllardır her türlü dayatmayı yapmakta,AKP de buna uygun tarım politikası izlemektedir.” AKP’nin seçim bildirgesinde, “Büyük hayalleri vardı, bu hayaller iktidarımız sayesinde gerçek oldu” dediği tarım üreticilerinin yaşadığı sorunlar her geçen yıl katlanarak arttı. AKP hükümetleri döneminde çiftçilere verilen destek oldukça yetersiz kalırken, üreticilerin ürünlerine sürekli maliyetlerin altında fiyatlar belirlendi. Üreticiler, girdi temin eden yabancı şirketlerin egemenliğine bırakılarak tarımda sömürü sürdürüldü. Tüketiciler ise tüccarlar eliyle yüksek fiyatlı ürünlere mahkûm edildi.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar."Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR 

Anketler

Kimler Sitede