Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün106
Bu ay7196
Toplam629437
Soma'da Kaybettiğimiz Madencilerden Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı da sorumludur. PDF Yazdır E-posta

     

 Çiftçi-Sen; "Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı da dahil olmak üzere bütün siyasi sorumlular hemen istifa etmelidir "

   BASINA VE KAMUOYUNA                                                                          26 Mayıs 2014

         Image21. Yüzyılın en büyük madenci katliamında resmi açıklamaya göre 301 madenci yaşamını yitirdi. Başbakan R.T. Erdoğan “ Ölüm madencinin fıtratında  var” diyerek, 150 yıl önce dünyanın çeşitli yerlerinde meydana gelen kazalardaki kaybedilen işçilerin sayılarını vererek Soma’daki maden katliamını aklamaya çalıştı. Oysa, özelleştirmelerin, taşeronlaştırmaların sonucuydu bu katliam. Katliamda kaybettiğimiz işçilerin önemli bir bölümü de uygulanan tarım politikaları sonucu üretemez duruma düşürülmüş küçük çiftçilerdi.
      Madende ölenlerin yakınları benzer şeyler söylüyordu; “Tütün bırakmadılar, pamuk bırakmadılar, domates bırakmadılar, çiftçiliği öldürdüler, üretecek ne bıraktılar ki, madende mecburen çalışıyorlardı.”  Yine maden faciasından kurtulan işçilerden  birisi  "Çiftçiyi bitirdiler, tarımı bitirdiler, bizi madende çalışmak zorunda bıraktılar.” diyerek durumu özetliyordu. Uygulanan tarım politikalarıyla çiftçiler önce tarımsal üretimi yani mesleklerini bırakmak zorunda kalmış, daha sonra da hiç bilmedikleri madenlerde ucuz paralara ilkel koşullarda çalışmak zorunda kalmıştı.

             Çiftçi-Sen olarak tarımın liberal politikalarla tahrip edilmesine karşı çıkmış, bu politikaların korkunç sonuçları konusunda siyasi iktidarları defalarca uyarmıştık, uyarmaya da devam ediyoruz. Soma’da maden katliamında kaybettiğimiz toprağından koparılmış işçiler, tarımdaki tahribatın gözle görülen en acılı halidir. Soma’nın sorumluları sadece TKİ,  maden şirketi sahibi ve yöneticileri değil, taşeronlaştırma ve özelleştirme politikalarıyla hükümettir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’dır, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’dır.  Küçük çiftçilerin bilgilerine uygun alanda yani toprakta çalışmasını engelleyip madenlerde çalışmak zorunda bırakan politikaları uygulayan Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı’dır.
Çiftçi-Sen olarak;
- Küçük üreticileri topraktan koparan politikalardan derhal vazgeçilmelidir.
- Bu iş cinayetine sebep olan bütün sorumlular hesap vermelidir,
- Özelleştirme ve taşeronlaştırmaya son verilmelidir.
-  Maden İşletmelerinin kamuya devri sağlanmalıdır.
-  Çalışanlar için gerekli iş güvenlikleri sağlanmadan hiçbir maden işletmesinde işbaşı yapılmamalıdır.                                                                                                                                      -  Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı da dahil olmak üzere bütün siyasi sorumlular hemen istifa etmelidir. 
Bir daha benzeri cinayetlerin yaşanmaması için, açılacak davaların takipçisi olacağımızı duyuruz.
Ali Bülent Erdem Çiftçi-Sen Genel Sekreteri
Adnan Çobanoğlu Çiftçi-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri

 
< Önceki   Sonraki >
"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR ÇİFTÇİ-SEN ve STK temsilcilerinin FAO “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı"ndaki konuşmaları.            Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa ve Orta Asya  Bölgesel Konferansı 4-5 Mayıs 2016 da Antalya’da yapıldı. Bölgesel Toplantı 2 yılda bir yapılmakta ve 53 ülke Bakan ve delege düzeyinde temsil edilmekte.               FAO Bölgesel Konferansı öncesi  çiftçi/köylü örgütleri,gıda  işkolunda çalışan işçi örgütleri,küçük üreticilerle dayanışma içinde çalışan tüketici örgütleri, yerli halklar ve küçük balıkçı örgütlerinin katıldığı 2 günlük “Sivil Toplum Konsültasyonu”(STK)  toplantısı yapıldı.Bu toplantıdan seçilen 4 delege  “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı”na  katılıp tartışma konuları hakkında görüş bildirdiler. Bu FAO Bölgesel Toplantıları için bir ilkdi. Bundan önceki “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantıları”nda  sivil toplum konsültasyonu adına toplantıya katılınıyor, deklerasyon okunuyor ancak gündemdeki konular hakkında söz alıp  görüş bildirilemiyordu. Sivil Toplum Konsültasyonu delegelerinin görüşülen farklı konulara ilişkin söz alıp yapmış oldukları konuşmaları aşağıda bulabilirsiniz. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Cambria","serif"; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Anketler

Kimler Sitede