Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün107
Bu ay7197
Toplam629438
SEÇİM BEYANNAMELERİNDE TARIM-3 PDF Yazdır E-posta

MAYINLANMIŞ ARAZİLER         Adnan ÇOBANOĞLU

                Sınır hattındaki  tarıma elverişli mayınlanmış arazilerin mayından  temizlenerek üretim yapılması kaydıyla topraksız köylülere tahsis edilmesini  HDP,Anadolu Partisi,  Vatan Partisi ve MHP bildirgelerine almıştır. Koalisyon Ortağı olarak geçmişte hükümet olmuş  olan MHP ye hükümetteyken niye böyle bir program uygulamadığı sorulabilir. CHP ve Milli İttifak ise mayınlı arazileri yok saymıştır.

Bir başka konuda hazine arazilerinin kullanımına ilişkindir. CHP “Uygun hazine arazilerinin, belirlenen ilkeler doğrultusunda tarım faaliyetlerinde kullanılmak üzere 49 yıllığına kiralanabilmesini sağlayacağız” demektedir. Ama kiralanacak arazilerin kimlere kiralanacağı, ne de azami büyüklükleri konusunda herhangi bir sınır koymamıştır.Bu belirsizlik hali  gıda şirketlerinin ucuz tarım arazisi elde etme olasılığını güçlendiren bir  sonuç ortaya çıkarabilir. 

 MHP ise “ormancılığın desteklenmesi amacıyla orman köylüsüne ve talep eden gerçek ve tüzel kişilere, belirli şartlar ve sürelerle, bedelsiz arazi tahsis edilerek özel ormancılık geliştirilecektir” diyerek hazine arazilerini bedavaya şirketlerin hizmetine sunacağını beyan etmiştir.

HDP bildirgesinde “Bugün ucuz emek işgücüne dönüşmüş olan topraksız köylülerin ya da yerlerinden edilmiş yurttaşlarımızın kendi topraklarında yaşamlarını idame ettirebilmeleri için hazine arazilerinin, eski mayınlanmış arazilerin tarımsal üretime açılması için hukuki temel oluşturulacak.”diyerek bu konudaki en olumlu yaklaşımı sunmuştur.

HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ
Hayvanlardaki her türlü hastalıkların insanlara kolaylıkla geçebildiği bilinen bir gerçek. Hayvanların meralar,otlaklar açık alanlar yerine kapalı alanlar da yetiştirilmesi söz konusu olduğunda bu hastalıklar çoğalmaktadır. Çünkü bu tarz hayvan yetiştiriciliğinde hayvanlar, ağırlıklı olarak  bünyelerinin kabul etmekte zorlandığı hayvan leşleri, sakatat, kemik,kan ve benzerlerinden yapılan yapma yemlerle veya ağırlıklı olarak GDO’lu olan bitkisel yemlerle beslenmekte antibiyotik ve  vitaminlerle takviye edilmektedirler.AKP’nin çıkarttığı Büyükşehir Yasası’yla köy tüzel kişiliklerinin mülkleri olan meralar,otlaklar,yaylaklar ellerinden alınmış merkezi yönetime ve belediyelere devredilerek özelleştirilmesinin önü açılmıştır. Küçük yetiştiricilerin  hayvan yetiştirmesi zorlaşmıştır.Bu yasada düzenlemeler yapılmalı küçük yetiştiricilerin yeniden mera,otlak ve yaylakları ücretsiz kullanabilerek bedava yem olanaklarının önü açılmalıdır.Bu hayvan, insan ve toprak sağlığı açısından da önemlidir.Toprak sağlığı açısından önemlidir,çünkü üreticiler antibiyotik yüklemesi yapılmayan hayvanların dışkılarını organik gübre olarak tarlalarında kullanarak toprağın canlılığını koruyabilirler.Bu da daha az kimyasal kullanımı anlamı taşır.Muhalefet partilerinin  ortaklaştığı konu (bazıları Tarım ve hayvancılığı birbirinden ayırsa da)  hayvan yetiştiriciliğinin girdilerinin yüksek olması, mera ve otlakların amaç dışı kullanılmasıdır. (Vatan Partisi ise mera ve otlaklar konusunda hiç birşey dememiştir)

“Hayvan yetiştiricilerinin ücretsiz yem alanı olan mera, otlak ve yaylaklar koruma altına alınacak, yeniden ortak varlık olarak köylere verilecek”.(HDP)“Meraların etkin kullanımı teşvik edilecektir.” (MHP)“Mera alanlarını ıslah edecek, meraların amacının dışında kullanılmasına izin vermeyeceğiz, Meraları özel mülkiyet olmaktan çıkaracağız” (CHP)“Mera ve otlaklar amacı dışında kullanılmayacaktır.” (Milli İttifak)“Mera,ova,orman,zeytinlik talanına son vereceğiz” (Anadolu Partisi).Mera, otlak ve yaylaklar küçük yetiştiricilerin ortak kullandıkları alanlardır, bu alanlar otlak,mera ve yaylak olarak varlıklarını korusalar bile özelleştirilerek üreticilerin değil de hayvan yetiştiricisi büyük şirketlerin kullanımına sunulursa bu da “Amaç dışı kullanım” demektir,  ama partilerin bildirgelerinde bu durumu netleştiren hiçbir şey yoktur.

Muhalefet Partilerinin kapalı alan hayvancılığını desteklenmemesi konusunda da herhangi bir yaklaşımı yoktur. Bu da endüstriyel hayvancılığın desteklenmeye devam edileceği anlamını taşır.

TABAN FİYAT UYGULAMASI 
Dünya Bankası ve İMF nin dayattığı neoliberal tarım politikalarının sonucu olarak kamu destekleme alımlarından ve destekleme alım fiyatı açıklamaktan çekilmiştir. “Taban fiyat” ve “Destekleme alımı” uygulamaları üretici lehine piyasayı düzenliyordu.En azından ürün fiyatlarının maliyetin üzerinde belirlenmesini ve piyasada işlem görmesini sağlıyordu.Küçük üreticiyi destekleyeceğini söyleyen hiçbir muhalefet partisinin Seçim  Bildirgesi’nde  “Taban fiyat uygulamaları,Destekleme alımları” na ilişkin herhangi bir bölüm söz konusu değildir.Bu da neoliberal tarım politikalarına kökten karşı çıkıp çıkmamanın önemli ayıraçlarından birisidir.


(*) Bu yazı 22 Mayıs 2015 tarihli Birgün gazetesinde köşe yazısı olarak yayınlandı, Sayfanın altındaki linkten Birgün'ün sayfasına ulaşabilirsiniz.Buradaki yazı Birgün'deki köşe yazısına göre daha uzun.Yazılı basındaki yer sorunu nedeniyle editörler yazıları kısaltmak zorunda kalıyorlar. İnternet yayınlarında daha uzun yayınlar yayımlayabilme kolaylığı var.Bizde o kolaylıktan yararlanıp yazının bölümlerinde kesinti yapmadan yayınlıyoruz.                                              http://www.birgun.net/haber-detay/secim-beyannamelerinde-tarim-3-mayinlanmis-araziler-81436.html

 
< Önceki   Sonraki >
"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR ÇİFTÇİ-SEN ve STK temsilcilerinin FAO “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı"ndaki konuşmaları.            Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa ve Orta Asya  Bölgesel Konferansı 4-5 Mayıs 2016 da Antalya’da yapıldı. Bölgesel Toplantı 2 yılda bir yapılmakta ve 53 ülke Bakan ve delege düzeyinde temsil edilmekte.               FAO Bölgesel Konferansı öncesi  çiftçi/köylü örgütleri,gıda  işkolunda çalışan işçi örgütleri,küçük üreticilerle dayanışma içinde çalışan tüketici örgütleri, yerli halklar ve küçük balıkçı örgütlerinin katıldığı 2 günlük “Sivil Toplum Konsültasyonu”(STK)  toplantısı yapıldı.Bu toplantıdan seçilen 4 delege  “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı”na  katılıp tartışma konuları hakkında görüş bildirdiler. Bu FAO Bölgesel Toplantıları için bir ilkdi. Bundan önceki “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantıları”nda  sivil toplum konsültasyonu adına toplantıya katılınıyor, deklerasyon okunuyor ancak gündemdeki konular hakkında söz alıp  görüş bildirilemiyordu. Sivil Toplum Konsültasyonu delegelerinin görüşülen farklı konulara ilişkin söz alıp yapmış oldukları konuşmaları aşağıda bulabilirsiniz. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Cambria","serif"; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Anketler

Kimler Sitede