Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün171
Bu ay5482
Toplam654722
Çiftçi-Sen : "Katliamlara karşı birleşmek ve direnmek zorundayız" PDF Yazdır E-posta

          Çiftçi-Sen Manisa-Salihli-Çökelek Köyü'ndeki katliamla ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Daha önce bu konuda defalarca görüşlerini ifade ettiğini belirten Çİftçi-Sen'in açıklaması şöyle:Image

                 BASINA VE KAMUOYUNA
           Manisa'nın Salihli İlçesi'ne bağlı Çökelek Köyü sulu tarım yapılan verimli  topraklara sahip. Hani köylülerin" çomak diksen, olur" dediği kadar verimli topraklar. Bu topraklarda daha önce pamuk üretiliyordu. Hükümetlerin uyguladığı neoliberal tarım programları nedeniyle bu bölgede de de tarım tahrip edildi. Köylüler ürettikleriyle geçinemez hale düştüler.
Soma Madenlerinde katledilen 301 işçi nasıl ki tütün üretimini terketmek ve madende ölüme yürümek zorunda kaldıysa işte tam da öyle.
Çökelek Köylüleri çevre köy ve şehirlere günübirlik de olsa çalışmaya gitmek zorunda kaldılar.

          Katliam da işte tam bu noktada meydana geldi. Çökelek Köyünden 13'ü kadın 15 köylü bağını ayıklayan bir çiftçinin yanına çalışmaya gittiler. Bu çalışma ücret karşılığı değil. Toplanan yapraklar ücret yerine geçiyor. Yapraklar toplanıyor ve satılıyor. 1 Kg yaprak 1,5 tl ettiğine göre elde edecekleri ücret çok düşük. Ama buna bile ihtiyaçları var.
Çiftçi-Sen aşağıdaki uyarıları yaptı ama üzerinden daha 1 yıl bile geçmedi:
“Sayıları 1 milyonu bulan mevsimlik tarım işçileri hasat dönemi gelmiş ürünlerin bulunduğu yerlere üst üste tıkıştırılarak, kamyon kasalarında, traktör römorklarıyla, minübüslerle taşınıyor. Her yıl onlarcası yollarda hayatını kaybediyor. Yetkililer trafik kazası kapsamında gördükleri bu ölümlere çözüm aramıyor.

Çiftçi-Sen olarak diyoruz ki;
-Tarımda uygulanan neoliberal politikalar derhal terk edilmelidir.
-Küçük çiftçi üretimi teşvik edilmeli ve desteklenmelidir.
-Mevsimlik tarım işçilerinin ve daimi tarım işçilerinin çalışma koşulları temel hakları düzenlenmelidir.
-Tarım işçilerinin ve mevsimlik tarım işçilerinin örgütlenmeleri önündeki engeller tümüyle kaldırılmalıdır.”
Evet bu talepleri dile getirmemizden, başka bir katliamın üzerinden, Isparta-Yalvaç'taki katliamın üzerinden daha bir yıl bile geçmedi.
Kaybettğimiz çiftçi kardeşlerimizin yakınlarının acılarını paylaşırız.
Bu noktada tekrar ve tekrar örgütlenmenin ve birlikte direnmenin gereğini hatırlatırız.

Toprak Onur Yaşam
Yaşasın Çiftçi-Sen
 
ALİ BÜLENT ERDEM ÇİFTÇİ-SEN Genel Sekreteri
ADNAN ÇOBANOĞLU ÇİFTÇİ-SEN Genel Örgütlenme Sekreteri

 
< Önceki   Sonraki >
ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: 'Milli ve yerli' tarım IMF güdümünde.          16 Şubat 2018 tarihinde BirGün gazetesi Ekonomi sayfasında ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ile yapılmış bir röportaj yayınlandı. BirGün  sayfa editörü büyük bir ihtimalle röportajın uzun olması v.b nedenler yüzünden bazı bölümlerini yayınlamamış halbuki yayınlanmayan bölümler üzüm üreticilerinin ÜZÜM-SEN'in politikaları ve yapmak istedikleri açısından önemliydi, örneğin aşağıdaki son paragraf "Tarımda Adalet" arayışında olanlara doğrudan bir çağrıydı. Yayınlanan yazının tüm eksikliklerine rağmen BirGün'e teşekkür ederiz. Biz gazeteci değiliz, biz iş yapmak, örgütlenmek ve yukarıdan dayatılan tarım politikalarına aşağıdan yukarıya doğru müdahale etmek istiyoruz. Yöneticilerimizde yazı yazarken, röportaj verirken bu anlayışla hareket eder. Bu nedenle röportajın BirGün'de yayınlanmayan bölümlerini de ilave ederek internet sitemizde yayınlama ihtiyacı hissettik, bu bölümler italikle yazılmıştır.    www.uzumsen.org   ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: ‘Milli ve yerli’ tarım IMF güdümünde.                                                                                                                                                                                                         16.02.2018 BirGün – Ekonomi        MUSTAFA MERT BİLDİRCİN m.mertbildircin@gmail.com “Uluslararası emperyalist kurumlar ve şirketler, gıda egemenliğimizi elimizden almak için  yıllardır her türlü dayatmayı yapmakta,AKP de buna uygun tarım politikası izlemektedir.” AKP’nin seçim bildirgesinde, “Büyük hayalleri vardı, bu hayaller iktidarımız sayesinde gerçek oldu” dediği tarım üreticilerinin yaşadığı sorunlar her geçen yıl katlanarak arttı. AKP hükümetleri döneminde çiftçilere verilen destek oldukça yetersiz kalırken, üreticilerin ürünlerine sürekli maliyetlerin altında fiyatlar belirlendi. Üreticiler, girdi temin eden yabancı şirketlerin egemenliğine bırakılarak tarımda sömürü sürdürüldü. Tüketiciler ise tüccarlar eliyle yüksek fiyatlı ürünlere mahkûm edildi.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar."Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR 

Anketler

Kimler Sitede