Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün106
Bu ay7196
Toplam629437
Çiftçi-Sen : "Katliamlara karşı birleşmek ve direnmek zorundayız" PDF Yazdır E-posta

          Çiftçi-Sen Manisa-Salihli-Çökelek Köyü'ndeki katliamla ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Daha önce bu konuda defalarca görüşlerini ifade ettiğini belirten Çİftçi-Sen'in açıklaması şöyle:Image

                 BASINA VE KAMUOYUNA
           Manisa'nın Salihli İlçesi'ne bağlı Çökelek Köyü sulu tarım yapılan verimli  topraklara sahip. Hani köylülerin" çomak diksen, olur" dediği kadar verimli topraklar. Bu topraklarda daha önce pamuk üretiliyordu. Hükümetlerin uyguladığı neoliberal tarım programları nedeniyle bu bölgede de de tarım tahrip edildi. Köylüler ürettikleriyle geçinemez hale düştüler.
Soma Madenlerinde katledilen 301 işçi nasıl ki tütün üretimini terketmek ve madende ölüme yürümek zorunda kaldıysa işte tam da öyle.
Çökelek Köylüleri çevre köy ve şehirlere günübirlik de olsa çalışmaya gitmek zorunda kaldılar.

          Katliam da işte tam bu noktada meydana geldi. Çökelek Köyünden 13'ü kadın 15 köylü bağını ayıklayan bir çiftçinin yanına çalışmaya gittiler. Bu çalışma ücret karşılığı değil. Toplanan yapraklar ücret yerine geçiyor. Yapraklar toplanıyor ve satılıyor. 1 Kg yaprak 1,5 tl ettiğine göre elde edecekleri ücret çok düşük. Ama buna bile ihtiyaçları var.
Çiftçi-Sen aşağıdaki uyarıları yaptı ama üzerinden daha 1 yıl bile geçmedi:
“Sayıları 1 milyonu bulan mevsimlik tarım işçileri hasat dönemi gelmiş ürünlerin bulunduğu yerlere üst üste tıkıştırılarak, kamyon kasalarında, traktör römorklarıyla, minübüslerle taşınıyor. Her yıl onlarcası yollarda hayatını kaybediyor. Yetkililer trafik kazası kapsamında gördükleri bu ölümlere çözüm aramıyor.

Çiftçi-Sen olarak diyoruz ki;
-Tarımda uygulanan neoliberal politikalar derhal terk edilmelidir.
-Küçük çiftçi üretimi teşvik edilmeli ve desteklenmelidir.
-Mevsimlik tarım işçilerinin ve daimi tarım işçilerinin çalışma koşulları temel hakları düzenlenmelidir.
-Tarım işçilerinin ve mevsimlik tarım işçilerinin örgütlenmeleri önündeki engeller tümüyle kaldırılmalıdır.”
Evet bu talepleri dile getirmemizden, başka bir katliamın üzerinden, Isparta-Yalvaç'taki katliamın üzerinden daha bir yıl bile geçmedi.
Kaybettğimiz çiftçi kardeşlerimizin yakınlarının acılarını paylaşırız.
Bu noktada tekrar ve tekrar örgütlenmenin ve birlikte direnmenin gereğini hatırlatırız.

Toprak Onur Yaşam
Yaşasın Çiftçi-Sen
 
ALİ BÜLENT ERDEM ÇİFTÇİ-SEN Genel Sekreteri
ADNAN ÇOBANOĞLU ÇİFTÇİ-SEN Genel Örgütlenme Sekreteri

 
< Önceki   Sonraki >
"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR ÇİFTÇİ-SEN ve STK temsilcilerinin FAO “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı"ndaki konuşmaları.            Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa ve Orta Asya  Bölgesel Konferansı 4-5 Mayıs 2016 da Antalya’da yapıldı. Bölgesel Toplantı 2 yılda bir yapılmakta ve 53 ülke Bakan ve delege düzeyinde temsil edilmekte.               FAO Bölgesel Konferansı öncesi  çiftçi/köylü örgütleri,gıda  işkolunda çalışan işçi örgütleri,küçük üreticilerle dayanışma içinde çalışan tüketici örgütleri, yerli halklar ve küçük balıkçı örgütlerinin katıldığı 2 günlük “Sivil Toplum Konsültasyonu”(STK)  toplantısı yapıldı.Bu toplantıdan seçilen 4 delege  “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı”na  katılıp tartışma konuları hakkında görüş bildirdiler. Bu FAO Bölgesel Toplantıları için bir ilkdi. Bundan önceki “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantıları”nda  sivil toplum konsültasyonu adına toplantıya katılınıyor, deklerasyon okunuyor ancak gündemdeki konular hakkında söz alıp  görüş bildirilemiyordu. Sivil Toplum Konsültasyonu delegelerinin görüşülen farklı konulara ilişkin söz alıp yapmış oldukları konuşmaları aşağıda bulabilirsiniz. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Cambria","serif"; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Anketler

Kimler Sitede