Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Haberler arrow Son Haberler arrow İHRACATTAKİ DENETİMSİZLİĞİN FATURASI ÜZÜM ÜRETİCİSİNE ÇIKACAK
İHRACATTAKİ DENETİMSİZLİĞİN FATURASI ÜZÜM ÜRETİCİSİNE ÇIKACAK PDF Yazdır E-posta

ImageÜzüm  Üreticileri  Sendikası  Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ;İhracatçıların Sultaniye cinsi üzümü   olgunlaşmadan kesip, erkenci   cins üzümlerin   ihraç izinleriyle ihracat yaptıklarını, olgunlaşmadan kesilen ve piyasaya sunulan üzümlerin  Sultaniye üzüm fiyatlarını olumsuz etkileyeceğini , bundan da üzüm üreticilerinin zarar göreceğini belirterek Ekonomi Bakanlığına ve Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvurarak önlem alınmasını,ihracatın denetlenmesini  istedi.Üzüm-Sen Genel Başkanı Adnan ÇOBANOĞLU’nun  Ekonomi Bakanlığına ve Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına gönderdiği dilekçenin tam metnini aşağıda sunuyoruz.

                 EKONOMİ BAKANLIĞI’NA
                                                                                ANKARA
                                                                                                              04-08-2015
                    Tarım üretiminde bulunanlar,özellikle de üzüm üretiminde bulunanlar açısından 2015 yılı kışı oldukça zorlu geçmiştir. Asmaların uyanmaya başlayacağı dönem yaşanan  don olayları nedeniyle üzüm doğuşu az olmuş, 2015 yılı yaş ve kuru üzüm rekoltesinin düşük olacağı daha ilk günlerden belli olmuştur Daha sonraki süreçte de küresel iklim değişikliği nedeniyle iklimin mevsim normallerinden farklı yaşanması ;Nisan ayında kar yağması,ardından ayaz ve dolu vurgunlarının üst,üste gelmesi nedeniyle rekolte daha da düşmüştür.Bütün bu olumsuz koşullara rağmen üzüm üreticileri sağlıklı, kaliteli  ürün yetiştirebilmek için çabalamaktadır ki, ürünü ihracata uygun hale gelsin,para etsin.
 Ancak üreticilerin  sağlıklı ve kaliteli ürün yetiştirmek için yapmış olduğu bunca çabaya rağmen  Ekonomi Bakanlığı’nın 21-10-2011 tarihinde  7/220 sayılı yazılı soru önergesine vermiş olduğu cevaptaki tespite uygun bir süreç devam etmektedir. Şöyle ki ; Ekonomi Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN verdiği cevapta şöyle demektedir.  “ Üreticilerimizin uzun zamandan bu yana devam eden ve hala çözülemeyen sorunlarının başında ise ;bazı ihracatçıların yurt dışında Pazar payı kapmak ve turfanda fiyat yüksekliğinden yararlanmak amacıyla sultaniye sofralık üzümlerin ihracatını belirtilen tarihten önce gerçekleştirmeleridir.Bazı ihracatçılar;ihracatına izin verilen erkenci üzüm çeşitleri (Parlet,Superiol,Tarsus beyazı  v.b)adı altında olgunlaşmamış ve tatlanmamış sultaniye üzümleri yurt dışına gönderdiği tespiti ilgili meslek kuruluşlarınca yapılmıştır.
 Tarım ürünleri ihracatında denetimsizlik nedeniyle yaşanan bu tip olumsuzluklar,iç pazarımızın da arz/talep dengesini olumsuz etkilemektedir”  demektedir. Bu doğru tespitler yapılmış  olmasına rağmen aradan 4  yıl geçtiği halde hala gerek Bakanlığı’nız ,gerek Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gerekse de Hükümet bu konuda önlem almamıştır. 2015 yılı yaş üzüm sezonunda da bazı ihracatçılar Ağustos un 8-10 undan önce kesilmemesi gereken Sultaniye cinsi üzümü erkenci çeşitlerden olan Superiol üzümünün ihracat izniyle kesip ihraç etmeye başlamışlardır.TIR’ların ön kısımlarına henüz olgunlaşmamış Sultaniye cinsi üzümleri,arka kısımlarına Superiol cinsi üzümleri yükleyerek ve ihracat iznini alarak Rusya’ya göndermeye başlamışlardır.Acilen gerekli denetimler yapılıp önlemler alınmazsa fatura üzüm üreticisine çıkacak,”ihracat tıkandı” denilerek yaş ve kuru üzüm fiyatları düşecektir. Kimsenin bu tür sorumsuzluklarla üreticiyi mağdur etmesinin hakkı olmadığını düşünüyor ve yetkilileri göreve çağırırken bu konuda Ekonomi Eski Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN’ ın yazılı cevabında (yukarıda alıntısını yaptığımız) bahsi geçen Sultaniye üzüm çeşidinin zamanından önce kesilip ihraç edilmemesi için, bu konuda sabıkası olan firmalara Bakanlığınızın 2015 yılında herhangi  bir yaptırım  uygulayıp uygulamadığı ve önlem alınıp alınmadığı konusunda bilgilenmek istiyoruz. Saygılarımızla.
.
Adnan ÇOBANOĞLU
ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI
           (ÜZÜM-SEN)
         Genel Başkanı


                             GIDA,TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI’NA
                                                                                                                                                                                          ANKARA
                                                                                                                                                                                          04-08-2015
                    Tarım üretiminde bulunanlar,özellikle de üzüm üretiminde bulunanlar açısından 2015 yılı kışı oldukça zorlu geçmiştir. Asmaların uyanmaya başlayacağı dönem yaşanan  don olayları nedeniyle üzüm doğuşu az olmuş,2015 yılı yaş ve kuru üzüm rekoltesinin düşük olacağı daha ilk günlerden belli olmuştur.Daha sonraki süreçte de küresel iklim değişikliği nedeniyle iklimin mevsim normallerinden farklı yaşanması ;Nisan ayında kar yağması,ardından ayaz ve dolu vurgunlarının üst,üste gelmesi nedeniyle rekolte daha da düşmüştür.Bütün bu olumsuz koşullara rağmen üzüm üreticileri sağlıklı, kaliteli  ürün yetiştirebilmek için çabalamaktadır ki, ürünü ihracata uygun hale gelsin,para etsin.
 Ancak üreticilerin  sağlıklı ve kaliteli ürün yetiştirmek için yapmış olduğu bunca çabaya rağmen  Ekonomi Bakanlığı’nın 21-10-2011 tarihinde  7/220 sayılı yazılı soru önergesine vermiş olduğu cevaptaki tespite uygun bir süreç devam etmektedir.Şöyle ki ; Ekonomi Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN verdiği cevapta şöyle demektedir.  “ Üreticilerimizin uzun zamandan bu yana devam eden ve hala çözülemeyen sorunlarının başında ise ;bazı ihracatçıların yurt dışında Pazar payı kapmak ve turfanda fiyat yüksekliğinden yararlanmak amacıyla sultaniye sofralık üzümlerin ihracatını belirtilen tarihten önce gerçekleştirmeleridir.Bazı ihracatçılar;ihracatına izin verilen erkenci üzüm çeşitleri (Parlet,Superiol,Tarsus beyazı  v.b)adı altında olgunlaşmamış ve tatlanmamış sultaniye üzümleri yurt dışına gönderdiği tespiti ilgili meslek kuruluşlarınca yapılmıştır.
 Tarım ürünleri ihracatında denetimsizlik nedeniyle yaşanan bu tip olumsuzluklar,iç pazarımızın da arz/talep dengesini olumsuz etkilemektedir”  demektedir. Bu doğru tespitler yapılmış  olmasına rağmen aradan 4  yıl geçtiği halde hala gerek Bakanlığı’nız ,gerek Ekonomi Bakanlığı gerekse de Hükümet bu konuda önlem almamıştır. 2015 yılı yaş üzüm sezonunda da bazı ihracatçılar Ağustos un 8-10 undan önce kesilmemesi gereken Sultaniye cinsi üzümü erkenci çeşitlerden olan Superiol üzümünün ihracat izniyle kesip ihraç etmeye başlamışlardır.TIR’ların ön kısımlarına henüz olgunlaşmamış Sultaniye cinsi üzümleri,arka kısımlarına Superiol cinsi üzümleri yükleyerek ve ihracat iznini alarak Rusya’ya göndermeye başlamışlardır.Acilen gerekli denetimler yapılıp önlemler alınmazsa fatura üzüm üreticisine çıkacak,”ihracat tıkandı” denilerek yaş ve kuru üzüm fiyatları düşecektir. Kimsenin bu tür sorumsuzluklarla üreticiyi mağdur etmesinin hakkı olmadığını düşünüyor ve yetkilileri göreve çağırıyoruz.
Adnan ÇOBANOĞLU
ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI
           (ÜZÜM-SEN)
       Genel Başkanı
  

 
< Önceki   Sonraki >