Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün106
Bu ay7196
Toplam629437
La Via Campesina (Çiftçi Yolu) Konferansı İzmir'de Yapılacak PDF Yazdır E-posta
ImageAfrika, Asya, Avrupa ve Amerika kıtasında (Kuzey, Orta ve Güney Amerika) 88 ülkede 183 örgütü bir araya Imagegetiren, 200 milyondan fazla köylü, küçük çiftçi, topraksız, kadın, genç, yerli, göçmen, tarım ve gıda emekçisinden oluşan,ÇİFTÇİ-SEN'in de üye olduğu uluslararası bir köylü hareketi olan LA VİA CAMPESİNA (ÇİFTÇİ YOLU )  "Yarıyıl Konferansı"nı Çiftçi-Sen'in ev sahipliğinde Seferihisar'da yapacak.Konuyla ilgili olarak ÇİFTÇİ-SEN bir Basın bildirisi hazırlayıp Basın ile paylaştı.Konuya ilişkin Basın Bildirisini aşağıda yayınlıyoruz.
LA VIA CAMPESINA (Çiftçi Yolu) YARIYIL KONFERANSI 
Sığacık, Seferihisar, İzmir- 05-12 Kasım 2015

La Via Campesina (LVC) Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika kıtasında (Kuzey, Orta ve Güney Amerika) 88 ülkede 183 örgütü bir araya getiren, 200 milyondan fazla köylü, küçük çiftçi, topraksız, kadın, genç, yerli, göçmen, tarım ve gıda emekçisinden oluşan uluslararası bir köylü hareketidir. 1993’te Mons’ta (Belçika) başlayan La Via Campesina’nın köylü mücadelesi, 1996’da Gıda Egemenliği kavramını Tlaxcala’da (Meksika) ortaya koymasıyla radikal bir vizyon öne sürmüş, kadın erkek bütün köylülerin neoliberal ticaret anlaşmalarına karşı direniş ve alternatif üretme süreçlerinde başlıca aktör olmalarını sağlamıştır.
  La Via Campesina her dört yılda bir, tüm üyeleriyle bir araya gelerek Uluslararası Genel Kurulu’nu yapmaktadır. Bu Genel Kurullarda uzun dönemli stratejiler, politikalar geliştirerek küresel köylü mücadelesini yürütmektedir.
Yarıyıl Konferansları ise Genel Kurulu takip eden ikinci yılın sonunda toplanmaktadır. Yarıyıl Konferanslarında Genel Kurul’da alınan kararların ve iki yıl boyunca gerçekleştirilmiş olan eylem ve etkinliklerin değerlendirilmesi yapılmaktadır. LVC’nın VII. Genel Kurul’u iki yıl sonra Bask ülkesinde (İspanya) toplanacaktır.
Haziran 2013’de Cakarta’da yapılan VI. Genel Kurul’un ardından Yarıyıl Konferansı La Via Campesina Avrupa Koordinasyonu kurucu üyesi Çiftçi-Sen’in organizasyonuyla (ev sahipliğinde) Kasım 2015’te Seferihisar’ın Sığacık kasabasında gerçekleştirilecektir.
9-12 Kasım tarihlerinde yapılacak Yarıyıl Konferansı öncesinde 5-6 Kasım tarihlerinde, MENA (Kuzey Afrika- Orta Doğu) toplantısı ile bölgedeki çiftçi hareketlerinin, tarım politikalarının analizi yapılarak Via Campesina’nın MENA bölgesinde örgütlenme çalışmaları kıvılcım alacaktır.
MENA’nın ardından 7 Kasım günü Via Campesina’nın kadın çiftçilerinin bir araya geleceği Köylü Kadınlar Toplantısında Cakarta Manifestosu'nda tarif edildiği şekilde köylü feminizminin analizi, 2013 yılından bu yana Via Campesina bölgelerinin yürüttüğü tartışmaların gözden geçirilmesi, Kadına yönelik şiddetin sona erdirilmesi için Via Campesina’nın yürüttüğü eylemler ve mücadeleler tartışılacak.
8 Kasım’da ise Via Campesina’nın Genç Çiftçileri iki yıldır hazırlamakta oldukları bölgesel raporlar üzerinden bilgi ve deneyim paylaşımı yapacak, Cakarta'dan bu yana grubun gelişimi ve işleyişini tartışacak ve 2017’deki Genel Kurul’a kadarki dönemi planlayacaklar.
Yarıyıl Konferansı’nda delegeler kamu politikaları, pazarlar, su, ticaret, agroekoloji, toprak mücadelesi, tarım reform mücadelesi ve ürün bazında yaşananlar üzerinden ortak ve grup tartışmaları yürütecekler; Cakarta’da yapılan VI. Genel Kurul’dan bu yana süregelen stratejiyi ve eylemleri değerlendirecekler ve Bask ülkesinde gerçekleşecek VII. Uluslararası Konferans’a hazırlık yapabilmek üzere süreci örgütleyecekler.
Toplantıların ardından 12 Kasım'da, La Via Campesina'nın dünyadaki tüm üye örgütlerinin delegelerinin katılacağı bir alan ziyareti yapılacak. Bu ziyaret sırasında  Via Campesina liderleri ve delegeleriyle birlikte Ege bölgesinde tarımın çökertilişine  tanıklık edilecektir.

Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu
La Via Campesina Avrupa Koordinasyonu (ECVC) kurucu üyesi

 
< Önceki   Sonraki >
"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR ÇİFTÇİ-SEN ve STK temsilcilerinin FAO “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı"ndaki konuşmaları.            Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa ve Orta Asya  Bölgesel Konferansı 4-5 Mayıs 2016 da Antalya’da yapıldı. Bölgesel Toplantı 2 yılda bir yapılmakta ve 53 ülke Bakan ve delege düzeyinde temsil edilmekte.               FAO Bölgesel Konferansı öncesi  çiftçi/köylü örgütleri,gıda  işkolunda çalışan işçi örgütleri,küçük üreticilerle dayanışma içinde çalışan tüketici örgütleri, yerli halklar ve küçük balıkçı örgütlerinin katıldığı 2 günlük “Sivil Toplum Konsültasyonu”(STK)  toplantısı yapıldı.Bu toplantıdan seçilen 4 delege  “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı”na  katılıp tartışma konuları hakkında görüş bildirdiler. Bu FAO Bölgesel Toplantıları için bir ilkdi. Bundan önceki “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantıları”nda  sivil toplum konsültasyonu adına toplantıya katılınıyor, deklerasyon okunuyor ancak gündemdeki konular hakkında söz alıp  görüş bildirilemiyordu. Sivil Toplum Konsültasyonu delegelerinin görüşülen farklı konulara ilişkin söz alıp yapmış oldukları konuşmaları aşağıda bulabilirsiniz. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Cambria","serif"; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Anketler

Kimler Sitede