Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün110
Bu ay7200
Toplam629441
LA VIA CAMPESINA (Çiftçi Yolu) YARIYIL KONFERANSI PDF Yazdır E-posta

La Via Campesina (Çiftçinin Yolu) Yarıyıl Konferansına hazırlık toplantılarının ilki Seferihisar-İZMİR DE yapılacak.

ImageDünya çiftçi örgütlerinin uluslar arası üst örgütü olan La Via Campesina (Çiftçinin Yolu)’nun Yarıyıl Konferansı hazırlık toplantısı 13-14 Kasım 2015 tarihleri arasında Seferihisar/İZMİR de Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (ÇİFTÇİ-SEN) ev sahipliğinde Ortadoğu, Kuzey Afrika (MENA) ve Türkiye’den gelen çiftçi temsilcilerinin katılımıyla başlayacaktır. MENA toplantısında La Via Campesina (Çiftçinin Yolu) Yarıyıl Konferansına hazırlık toplantılarının ilki yapılacak.Konuya ilişkin olarak ÇİFTÇİ-SEN İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Lokali'nde Basın Toplantısı yaptı.Aşağıda Çiftçi-Sen'in Basın Açıklaması' nı yayınlıyoruz.

LA VIA CAMPESINA (Çiftçi Yolu) YARIYIL KONFERANSI Sığacık, Seferihisar, İzmir-

La Via Campesina (LVC) Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika kıtasında (Kuzey, Orta ve Güney Amerika) 88 ülkede 183 örgütü bir araya getiren, 200 milyondan fazla köylü, küçük çiftçi, topraksız, kadın, genç, yerli, göçmen, tarım ve gıda emekçisinden oluşan uluslararası bir köylü hareketidir.

Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu da, 1993’te Mons’ta (Belçika) kurulmuş olan La Via Campesina’nın 2004 yılından bu yana üyesidir.

La Via Campesina her dört yılda bir, tüm üyeleriyle bir araya gelerek Uluslararası Genel Kurulu’nu yapmaktadır. Bu Genel Kurullarda uzun dönemli stratejiler, politikalar geliştirerek küresel köylü mücadelesini yürütmektedir.

Yarıyıl Konferansları ise Genel Kurulu takip eden ikinci yılın sonunda toplanmaktadır. Haziran 2013’de Cakarta’da yapılan VI. Genel Kurul’un ardından Yarıyıl Konferansı La Via Campesina Avrupa Koordinasyonu kurucu üyesi Çiftçi-Sen’in organizasyonuyla (ev sahipliğinde) . Kasım 2015’te Seferihisar’ın Sığacık kasabasında yapılacak olan MENA toplantısıyla başlayacaktır.

Daha önce ÇİFTÇİ-SEN olarak duyurduğumuz toplantı tarihi La Via Campesina’nın almış olduğu bir kararla,daha çok katılımı sağlamak ve daha yoğun bir çalışma yürütülebilmesi için değiştirilmiştir. La Via Campesina’nın bu konudaki açıklaması şu şekildedir.

“La Via Campesina Türkiye'de yapılacak olan önümüzdeki Yarıyıl Konferansı'na çok iyi bir şekilde hazırlanmakta. 2015 yılının Kasım ayında İzmir'in Sığacık kasabasında yapılması planlanan Konferansı, 2016 yılı Ocak ayı sonu veya Şubat ayı başında, daha sonra belirlenecek bir tarihe, planlandığı gibi yine Türkiye'de yapılmak üzere ertelenmek zorunda kaldık. Bu ertelemenin, Konferans'a daha iyi hazırlama ve bizim için bu denli önemli bir etkinliğe Via Campesina delegelerinden daha güçlü katılım sağlayanacağına inanıyoruz. Önümüzdeki Kasım ayında da La Via Campesina'dan güçlü bir delegasyon Çiftçi-Sen'le birlikte Yarıyıl Konferansı'na hazırlanmak ve yine Kasım ayında Türkiye'de yapmayı planladığımız aşağıdaki toplantı ve etkinliklere katılmak üzere Sığacık'ta olacaktır.Kasım ayında gerçekleştirilecek etkinlik ve toplantılar şunlardır;

10-11 Kasım Yurttaş Medyası toplantısı, 12 Kasım Saha Gezisi.13–15 Kasım MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) toplantısı yapılacaktır.

” MENA toplantısından sonra Yarıyıl Konferansı’nda delegelerin tartışacağı konular olan kamu politikaları, pazarlar, su, ticaret, agroekoloji, toprak mücadelesi, tarım reform mücadelesi ve ürün bazında yaşananlar üzerinden hazırlıklarını yapmak üzere ülkelerine döneceklerdir. Ocak 2016’nın son haftasından Şubat 2016’ya kadar sürecek olan Yarı Yıl Konferansı için tekrar İzmir/Seferihisar-Sığacık’ta bir araya gelinecek, ortak ve grup tartışmaları yürütülecektir.

Via Campesina toplantısı kadın çiftçilerinin bir araya geleceği Köylü Kadınlar Toplantısında Cakarta Manifestosu'nda tarif edildiği şekilde köylü feminizminin analizi, 2013 yılından bu yana Via Campesina bölgelerinin yürüttüğü tartışmaların gözden geçirilmesiyle Ocak 2016’nın son haftasında Yarı Yıl Konferansı başlayacaktır.

Köylü Kadınlar toplantısında kadına yönelik şiddetin sona erdirilmesi için Via Campesina’nın yürüttüğü eylemler ve mücadeleler tartışılacaktır.

Via Campesina’nın Genç Çiftçileri iki yıldır hazırlamakta oldukları bölgesel raporlar üzerinden bilgi ve deneyim paylaşımı ile toplantı devam edecektir. Genç çiftçiler toplantısında Cakarta'dan bu yana grubun gelişimi ve işleyişi tartışılacak ve 2017’deki Genel Kurul’a kadarki dönemi planlanacaktır.

Kadın ve genç toplantılarını takiben yine kadın, genç ve diğer tüm ülkelerden gelen çiftçi delegelerle tamamıyla Yarı Yıl konferansına geçilecektir. Yarı Yıl Konferansı’nda Cakarta’da yapılan Genel Kurul’da alınan kararların ve iki yıl boyunca gerçekleştirilmiş olan eylem ve etkinliklerin değerlendirilmesi yapılacak. LVC’nın VII. Genel Kurul’u iki yıl sonra Bask ülkesinde (İspanya) toplanacaktır.

Toplantıların ardından bir alan ziyareti yapılacak, bu ziyaret sırasında La Via Campesina liderleri ve delegeleriyle birlikte Ege bölgesinde tarımın çökertilişine tanıklık edilecektir.

    Ali Bülent Erdem          Çiftçi-Sen Genel Sekreteri                    

Adnan Çobanoğlu          Çftçi-Sen   Genel Örgütlenme Sekreteri     

 
< Önceki   Sonraki >
"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR ÇİFTÇİ-SEN ve STK temsilcilerinin FAO “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı"ndaki konuşmaları.            Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa ve Orta Asya  Bölgesel Konferansı 4-5 Mayıs 2016 da Antalya’da yapıldı. Bölgesel Toplantı 2 yılda bir yapılmakta ve 53 ülke Bakan ve delege düzeyinde temsil edilmekte.               FAO Bölgesel Konferansı öncesi  çiftçi/köylü örgütleri,gıda  işkolunda çalışan işçi örgütleri,küçük üreticilerle dayanışma içinde çalışan tüketici örgütleri, yerli halklar ve küçük balıkçı örgütlerinin katıldığı 2 günlük “Sivil Toplum Konsültasyonu”(STK)  toplantısı yapıldı.Bu toplantıdan seçilen 4 delege  “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı”na  katılıp tartışma konuları hakkında görüş bildirdiler. Bu FAO Bölgesel Toplantıları için bir ilkdi. Bundan önceki “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantıları”nda  sivil toplum konsültasyonu adına toplantıya katılınıyor, deklerasyon okunuyor ancak gündemdeki konular hakkında söz alıp  görüş bildirilemiyordu. Sivil Toplum Konsültasyonu delegelerinin görüşülen farklı konulara ilişkin söz alıp yapmış oldukları konuşmaları aşağıda bulabilirsiniz. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Cambria","serif"; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Anketler

Kimler Sitede