Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün171
Bu ay5482
Toplam654722
LA VIA CAMPESINA (Çiftçi Yolu) YARIYIL KONFERANSI PDF Yazdır E-posta

La Via Campesina (Çiftçinin Yolu) Yarıyıl Konferansına hazırlık toplantılarının ilki Seferihisar-İZMİR DE yapılacak.

ImageDünya çiftçi örgütlerinin uluslar arası üst örgütü olan La Via Campesina (Çiftçinin Yolu)’nun Yarıyıl Konferansı hazırlık toplantısı 13-14 Kasım 2015 tarihleri arasında Seferihisar/İZMİR de Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (ÇİFTÇİ-SEN) ev sahipliğinde Ortadoğu, Kuzey Afrika (MENA) ve Türkiye’den gelen çiftçi temsilcilerinin katılımıyla başlayacaktır. MENA toplantısında La Via Campesina (Çiftçinin Yolu) Yarıyıl Konferansına hazırlık toplantılarının ilki yapılacak.Konuya ilişkin olarak ÇİFTÇİ-SEN İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Lokali'nde Basın Toplantısı yaptı.Aşağıda Çiftçi-Sen'in Basın Açıklaması' nı yayınlıyoruz.

LA VIA CAMPESINA (Çiftçi Yolu) YARIYIL KONFERANSI Sığacık, Seferihisar, İzmir-

La Via Campesina (LVC) Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika kıtasında (Kuzey, Orta ve Güney Amerika) 88 ülkede 183 örgütü bir araya getiren, 200 milyondan fazla köylü, küçük çiftçi, topraksız, kadın, genç, yerli, göçmen, tarım ve gıda emekçisinden oluşan uluslararası bir köylü hareketidir.

Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu da, 1993’te Mons’ta (Belçika) kurulmuş olan La Via Campesina’nın 2004 yılından bu yana üyesidir.

La Via Campesina her dört yılda bir, tüm üyeleriyle bir araya gelerek Uluslararası Genel Kurulu’nu yapmaktadır. Bu Genel Kurullarda uzun dönemli stratejiler, politikalar geliştirerek küresel köylü mücadelesini yürütmektedir.

Yarıyıl Konferansları ise Genel Kurulu takip eden ikinci yılın sonunda toplanmaktadır. Haziran 2013’de Cakarta’da yapılan VI. Genel Kurul’un ardından Yarıyıl Konferansı La Via Campesina Avrupa Koordinasyonu kurucu üyesi Çiftçi-Sen’in organizasyonuyla (ev sahipliğinde) . Kasım 2015’te Seferihisar’ın Sığacık kasabasında yapılacak olan MENA toplantısıyla başlayacaktır.

Daha önce ÇİFTÇİ-SEN olarak duyurduğumuz toplantı tarihi La Via Campesina’nın almış olduğu bir kararla,daha çok katılımı sağlamak ve daha yoğun bir çalışma yürütülebilmesi için değiştirilmiştir. La Via Campesina’nın bu konudaki açıklaması şu şekildedir.

“La Via Campesina Türkiye'de yapılacak olan önümüzdeki Yarıyıl Konferansı'na çok iyi bir şekilde hazırlanmakta. 2015 yılının Kasım ayında İzmir'in Sığacık kasabasında yapılması planlanan Konferansı, 2016 yılı Ocak ayı sonu veya Şubat ayı başında, daha sonra belirlenecek bir tarihe, planlandığı gibi yine Türkiye'de yapılmak üzere ertelenmek zorunda kaldık. Bu ertelemenin, Konferans'a daha iyi hazırlama ve bizim için bu denli önemli bir etkinliğe Via Campesina delegelerinden daha güçlü katılım sağlayanacağına inanıyoruz. Önümüzdeki Kasım ayında da La Via Campesina'dan güçlü bir delegasyon Çiftçi-Sen'le birlikte Yarıyıl Konferansı'na hazırlanmak ve yine Kasım ayında Türkiye'de yapmayı planladığımız aşağıdaki toplantı ve etkinliklere katılmak üzere Sığacık'ta olacaktır.Kasım ayında gerçekleştirilecek etkinlik ve toplantılar şunlardır;

10-11 Kasım Yurttaş Medyası toplantısı, 12 Kasım Saha Gezisi.13–15 Kasım MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) toplantısı yapılacaktır.

” MENA toplantısından sonra Yarıyıl Konferansı’nda delegelerin tartışacağı konular olan kamu politikaları, pazarlar, su, ticaret, agroekoloji, toprak mücadelesi, tarım reform mücadelesi ve ürün bazında yaşananlar üzerinden hazırlıklarını yapmak üzere ülkelerine döneceklerdir. Ocak 2016’nın son haftasından Şubat 2016’ya kadar sürecek olan Yarı Yıl Konferansı için tekrar İzmir/Seferihisar-Sığacık’ta bir araya gelinecek, ortak ve grup tartışmaları yürütülecektir.

Via Campesina toplantısı kadın çiftçilerinin bir araya geleceği Köylü Kadınlar Toplantısında Cakarta Manifestosu'nda tarif edildiği şekilde köylü feminizminin analizi, 2013 yılından bu yana Via Campesina bölgelerinin yürüttüğü tartışmaların gözden geçirilmesiyle Ocak 2016’nın son haftasında Yarı Yıl Konferansı başlayacaktır.

Köylü Kadınlar toplantısında kadına yönelik şiddetin sona erdirilmesi için Via Campesina’nın yürüttüğü eylemler ve mücadeleler tartışılacaktır.

Via Campesina’nın Genç Çiftçileri iki yıldır hazırlamakta oldukları bölgesel raporlar üzerinden bilgi ve deneyim paylaşımı ile toplantı devam edecektir. Genç çiftçiler toplantısında Cakarta'dan bu yana grubun gelişimi ve işleyişi tartışılacak ve 2017’deki Genel Kurul’a kadarki dönemi planlanacaktır.

Kadın ve genç toplantılarını takiben yine kadın, genç ve diğer tüm ülkelerden gelen çiftçi delegelerle tamamıyla Yarı Yıl konferansına geçilecektir. Yarı Yıl Konferansı’nda Cakarta’da yapılan Genel Kurul’da alınan kararların ve iki yıl boyunca gerçekleştirilmiş olan eylem ve etkinliklerin değerlendirilmesi yapılacak. LVC’nın VII. Genel Kurul’u iki yıl sonra Bask ülkesinde (İspanya) toplanacaktır.

Toplantıların ardından bir alan ziyareti yapılacak, bu ziyaret sırasında La Via Campesina liderleri ve delegeleriyle birlikte Ege bölgesinde tarımın çökertilişine tanıklık edilecektir.

    Ali Bülent Erdem          Çiftçi-Sen Genel Sekreteri                    

Adnan Çobanoğlu          Çftçi-Sen   Genel Örgütlenme Sekreteri     

 
< Önceki   Sonraki >
ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: 'Milli ve yerli' tarım IMF güdümünde.          16 Şubat 2018 tarihinde BirGün gazetesi Ekonomi sayfasında ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ile yapılmış bir röportaj yayınlandı. BirGün  sayfa editörü büyük bir ihtimalle röportajın uzun olması v.b nedenler yüzünden bazı bölümlerini yayınlamamış halbuki yayınlanmayan bölümler üzüm üreticilerinin ÜZÜM-SEN'in politikaları ve yapmak istedikleri açısından önemliydi, örneğin aşağıdaki son paragraf "Tarımda Adalet" arayışında olanlara doğrudan bir çağrıydı. Yayınlanan yazının tüm eksikliklerine rağmen BirGün'e teşekkür ederiz. Biz gazeteci değiliz, biz iş yapmak, örgütlenmek ve yukarıdan dayatılan tarım politikalarına aşağıdan yukarıya doğru müdahale etmek istiyoruz. Yöneticilerimizde yazı yazarken, röportaj verirken bu anlayışla hareket eder. Bu nedenle röportajın BirGün'de yayınlanmayan bölümlerini de ilave ederek internet sitemizde yayınlama ihtiyacı hissettik, bu bölümler italikle yazılmıştır.    www.uzumsen.org   ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: ‘Milli ve yerli’ tarım IMF güdümünde.                                                                                                                                                                                                         16.02.2018 BirGün – Ekonomi        MUSTAFA MERT BİLDİRCİN m.mertbildircin@gmail.com “Uluslararası emperyalist kurumlar ve şirketler, gıda egemenliğimizi elimizden almak için  yıllardır her türlü dayatmayı yapmakta,AKP de buna uygun tarım politikası izlemektedir.” AKP’nin seçim bildirgesinde, “Büyük hayalleri vardı, bu hayaller iktidarımız sayesinde gerçek oldu” dediği tarım üreticilerinin yaşadığı sorunlar her geçen yıl katlanarak arttı. AKP hükümetleri döneminde çiftçilere verilen destek oldukça yetersiz kalırken, üreticilerin ürünlerine sürekli maliyetlerin altında fiyatlar belirlendi. Üreticiler, girdi temin eden yabancı şirketlerin egemenliğine bırakılarak tarımda sömürü sürdürüldü. Tüketiciler ise tüccarlar eliyle yüksek fiyatlı ürünlere mahkûm edildi.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar."Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR 

Anketler

Kimler Sitede