Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün171
Bu ay5482
Toplam654722
Via Campesinanın mücadelesinde yeni bir adım: Sığacık toplantısı PDF Yazdır E-posta

2016 Şubat Ayında yapılması planlanan Uluslararası çiftçi hareketi La Via Campesina (LVC)'nın Yarıyıl Konferansı'nın hazırlık toplantıları, Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (ÇİFTÇİ-SEN) ev sahipliğinde Ortadoğu, Kuzey Afrika (MENA) ve Türkiye’den çiftçi temsilcilerinin katılımıyla 13-14 Kasım 2015 tarihinde İzmir-Seferihisar-Sığacık'ta yapıldı.Image


10-11 Kasım Yurttaş Medyası toplantısı

Via Campesina 10-11 Kasım Yurttaş Medyası toplantısında, egemen medyaya karşı oluşturulmak istenen yurttaş medyasının işleyiş ilkeleri tartışıldı.
12 Kasım Saha Gezisi yapıldı
Via Campesina delagasyonu Türkiye'deki tarımın ve küçük üreticiliğin tahribatını daha iyi görebilmek için Manisa-Soma'nın Yırca Köyü'ne gittiler. Yol boyunca tarımdaki tahribat gözler önüne serildi. Menemen ve Aliğa'daki çevre katliamına tanıklık edildi. Yırca'da ise sermaye gruplarının ve onların hizmetindeki devletin küçük bir köyün arazisine olan gaddarca saldırısına ve köylülerin direnişine tanıklık edildi.
Köylüler dünyanın dört bir yanından gelen kardeşleriyle ortak sorunlarını tartıştıklar. Dillerin ve kıtaların kapitalist yağmacılığın önüne engel olmadığı ama direnişin ve umudun da aynı ölçüde karşılık verdiği bir kez daha görüldü.
Köylüler nar ve çay ikramında bulundular.Image
Birlikte fotoğraf çekildiler.
Via Campesina delegasyonu daha sonra Soma'daki Sosyal Haklar Derneği'ne gitti. Burada yaşamını 2014 yılındaki katliamda yitiren 301 işçi adına bir işçi eşi ve dernek yetkilileriyle dertleştiler. Güney Afrika delegesi Demba kendi ülkesinde yaşanan maden işçisi katliamlarından örnekler verdi. ABD Delegesi Carlos ise acılar için başsağlığı dileğinde bulundu.
Duygusal bir kucaklaşmadan sonra delegasyon Sığacık'a döndü.

13–15 Kasım MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) toplantısı
Via Campesina Ortadoğu ve Kuzey Afrika'yı kapsayan yeni bir bölge örgütü kurmak istiyor. Bu nedenle Bu bölgeden gelen delegelerle bir dizi toplantı gerçekleştirdi.
Toplantılara Suriye, Filistin, Mısır, Fas, Tunus delegeleri ile Via Campesina Genel Koordinasyon grubu temsilcileri ile ev sahibi Türkiye delegeleri katıldılar.
Via Campesina öncelikle kendi tarihini ve hedeflerini anlattı. Daha sonra tüm katılımcılar kendi ülkelerindeki tarımın, köylülerin ve örgütlerinin durumunu özetlediler.

 
< Önceki   Sonraki >
ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: 'Milli ve yerli' tarım IMF güdümünde.          16 Şubat 2018 tarihinde BirGün gazetesi Ekonomi sayfasında ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ile yapılmış bir röportaj yayınlandı. BirGün  sayfa editörü büyük bir ihtimalle röportajın uzun olması v.b nedenler yüzünden bazı bölümlerini yayınlamamış halbuki yayınlanmayan bölümler üzüm üreticilerinin ÜZÜM-SEN'in politikaları ve yapmak istedikleri açısından önemliydi, örneğin aşağıdaki son paragraf "Tarımda Adalet" arayışında olanlara doğrudan bir çağrıydı. Yayınlanan yazının tüm eksikliklerine rağmen BirGün'e teşekkür ederiz. Biz gazeteci değiliz, biz iş yapmak, örgütlenmek ve yukarıdan dayatılan tarım politikalarına aşağıdan yukarıya doğru müdahale etmek istiyoruz. Yöneticilerimizde yazı yazarken, röportaj verirken bu anlayışla hareket eder. Bu nedenle röportajın BirGün'de yayınlanmayan bölümlerini de ilave ederek internet sitemizde yayınlama ihtiyacı hissettik, bu bölümler italikle yazılmıştır.    www.uzumsen.org   ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: ‘Milli ve yerli’ tarım IMF güdümünde.                                                                                                                                                                                                         16.02.2018 BirGün – Ekonomi        MUSTAFA MERT BİLDİRCİN m.mertbildircin@gmail.com “Uluslararası emperyalist kurumlar ve şirketler, gıda egemenliğimizi elimizden almak için  yıllardır her türlü dayatmayı yapmakta,AKP de buna uygun tarım politikası izlemektedir.” AKP’nin seçim bildirgesinde, “Büyük hayalleri vardı, bu hayaller iktidarımız sayesinde gerçek oldu” dediği tarım üreticilerinin yaşadığı sorunlar her geçen yıl katlanarak arttı. AKP hükümetleri döneminde çiftçilere verilen destek oldukça yetersiz kalırken, üreticilerin ürünlerine sürekli maliyetlerin altında fiyatlar belirlendi. Üreticiler, girdi temin eden yabancı şirketlerin egemenliğine bırakılarak tarımda sömürü sürdürüldü. Tüketiciler ise tüccarlar eliyle yüksek fiyatlı ürünlere mahkûm edildi.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar."Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR 

Anketler

Kimler Sitede