Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün111
Bu ay7201
Toplam629442
Via Campesinanın mücadelesinde yeni bir adım: Sığacık toplantısı PDF Yazdır E-posta

2016 Şubat Ayında yapılması planlanan Uluslararası çiftçi hareketi La Via Campesina (LVC)'nın Yarıyıl Konferansı'nın hazırlık toplantıları, Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (ÇİFTÇİ-SEN) ev sahipliğinde Ortadoğu, Kuzey Afrika (MENA) ve Türkiye’den çiftçi temsilcilerinin katılımıyla 13-14 Kasım 2015 tarihinde İzmir-Seferihisar-Sığacık'ta yapıldı.Image


10-11 Kasım Yurttaş Medyası toplantısı

Via Campesina 10-11 Kasım Yurttaş Medyası toplantısında, egemen medyaya karşı oluşturulmak istenen yurttaş medyasının işleyiş ilkeleri tartışıldı.
12 Kasım Saha Gezisi yapıldı
Via Campesina delagasyonu Türkiye'deki tarımın ve küçük üreticiliğin tahribatını daha iyi görebilmek için Manisa-Soma'nın Yırca Köyü'ne gittiler. Yol boyunca tarımdaki tahribat gözler önüne serildi. Menemen ve Aliğa'daki çevre katliamına tanıklık edildi. Yırca'da ise sermaye gruplarının ve onların hizmetindeki devletin küçük bir köyün arazisine olan gaddarca saldırısına ve köylülerin direnişine tanıklık edildi.
Köylüler dünyanın dört bir yanından gelen kardeşleriyle ortak sorunlarını tartıştıklar. Dillerin ve kıtaların kapitalist yağmacılığın önüne engel olmadığı ama direnişin ve umudun da aynı ölçüde karşılık verdiği bir kez daha görüldü.
Köylüler nar ve çay ikramında bulundular.Image
Birlikte fotoğraf çekildiler.
Via Campesina delegasyonu daha sonra Soma'daki Sosyal Haklar Derneği'ne gitti. Burada yaşamını 2014 yılındaki katliamda yitiren 301 işçi adına bir işçi eşi ve dernek yetkilileriyle dertleştiler. Güney Afrika delegesi Demba kendi ülkesinde yaşanan maden işçisi katliamlarından örnekler verdi. ABD Delegesi Carlos ise acılar için başsağlığı dileğinde bulundu.
Duygusal bir kucaklaşmadan sonra delegasyon Sığacık'a döndü.

13–15 Kasım MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) toplantısı
Via Campesina Ortadoğu ve Kuzey Afrika'yı kapsayan yeni bir bölge örgütü kurmak istiyor. Bu nedenle Bu bölgeden gelen delegelerle bir dizi toplantı gerçekleştirdi.
Toplantılara Suriye, Filistin, Mısır, Fas, Tunus delegeleri ile Via Campesina Genel Koordinasyon grubu temsilcileri ile ev sahibi Türkiye delegeleri katıldılar.
Via Campesina öncelikle kendi tarihini ve hedeflerini anlattı. Daha sonra tüm katılımcılar kendi ülkelerindeki tarımın, köylülerin ve örgütlerinin durumunu özetlediler.

 
< Önceki   Sonraki >
"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR ÇİFTÇİ-SEN ve STK temsilcilerinin FAO “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı"ndaki konuşmaları.            Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa ve Orta Asya  Bölgesel Konferansı 4-5 Mayıs 2016 da Antalya’da yapıldı. Bölgesel Toplantı 2 yılda bir yapılmakta ve 53 ülke Bakan ve delege düzeyinde temsil edilmekte.               FAO Bölgesel Konferansı öncesi  çiftçi/köylü örgütleri,gıda  işkolunda çalışan işçi örgütleri,küçük üreticilerle dayanışma içinde çalışan tüketici örgütleri, yerli halklar ve küçük balıkçı örgütlerinin katıldığı 2 günlük “Sivil Toplum Konsültasyonu”(STK)  toplantısı yapıldı.Bu toplantıdan seçilen 4 delege  “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı”na  katılıp tartışma konuları hakkında görüş bildirdiler. Bu FAO Bölgesel Toplantıları için bir ilkdi. Bundan önceki “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantıları”nda  sivil toplum konsültasyonu adına toplantıya katılınıyor, deklerasyon okunuyor ancak gündemdeki konular hakkında söz alıp  görüş bildirilemiyordu. Sivil Toplum Konsültasyonu delegelerinin görüşülen farklı konulara ilişkin söz alıp yapmış oldukları konuşmaları aşağıda bulabilirsiniz. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Cambria","serif"; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Anketler

Kimler Sitede