Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Haberler arrow Son Haberler arrow Via Campesinanın mücadelesinde yeni bir adım: Sığacık toplantısı
Via Campesinanın mücadelesinde yeni bir adım: Sığacık toplantısı PDF Yazdır E-posta

2016 Şubat Ayında yapılması planlanan Uluslararası çiftçi hareketi La Via Campesina (LVC)'nın Yarıyıl Konferansı'nın hazırlık toplantıları, Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (ÇİFTÇİ-SEN) ev sahipliğinde Ortadoğu, Kuzey Afrika (MENA) ve Türkiye’den çiftçi temsilcilerinin katılımıyla 13-14 Kasım 2015 tarihinde İzmir-Seferihisar-Sığacık'ta yapıldı.Image


10-11 Kasım Yurttaş Medyası toplantısı

Via Campesina 10-11 Kasım Yurttaş Medyası toplantısında, egemen medyaya karşı oluşturulmak istenen yurttaş medyasının işleyiş ilkeleri tartışıldı.
12 Kasım Saha Gezisi yapıldı
Via Campesina delagasyonu Türkiye'deki tarımın ve küçük üreticiliğin tahribatını daha iyi görebilmek için Manisa-Soma'nın Yırca Köyü'ne gittiler. Yol boyunca tarımdaki tahribat gözler önüne serildi. Menemen ve Aliğa'daki çevre katliamına tanıklık edildi. Yırca'da ise sermaye gruplarının ve onların hizmetindeki devletin küçük bir köyün arazisine olan gaddarca saldırısına ve köylülerin direnişine tanıklık edildi.
Köylüler dünyanın dört bir yanından gelen kardeşleriyle ortak sorunlarını tartıştıklar. Dillerin ve kıtaların kapitalist yağmacılığın önüne engel olmadığı ama direnişin ve umudun da aynı ölçüde karşılık verdiği bir kez daha görüldü.
Köylüler nar ve çay ikramında bulundular.Image
Birlikte fotoğraf çekildiler.
Via Campesina delegasyonu daha sonra Soma'daki Sosyal Haklar Derneği'ne gitti. Burada yaşamını 2014 yılındaki katliamda yitiren 301 işçi adına bir işçi eşi ve dernek yetkilileriyle dertleştiler. Güney Afrika delegesi Demba kendi ülkesinde yaşanan maden işçisi katliamlarından örnekler verdi. ABD Delegesi Carlos ise acılar için başsağlığı dileğinde bulundu.
Duygusal bir kucaklaşmadan sonra delegasyon Sığacık'a döndü.

13–15 Kasım MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) toplantısı
Via Campesina Ortadoğu ve Kuzey Afrika'yı kapsayan yeni bir bölge örgütü kurmak istiyor. Bu nedenle Bu bölgeden gelen delegelerle bir dizi toplantı gerçekleştirdi.
Toplantılara Suriye, Filistin, Mısır, Fas, Tunus delegeleri ile Via Campesina Genel Koordinasyon grubu temsilcileri ile ev sahibi Türkiye delegeleri katıldılar.
Via Campesina öncelikle kendi tarihini ve hedeflerini anlattı. Daha sonra tüm katılımcılar kendi ülkelerindeki tarımın, köylülerin ve örgütlerinin durumunu özetlediler.

 
< Önceki   Sonraki >