Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün106
Bu ay7196
Toplam629437
Küresel Çiftçi Hareketi: Filistin ve Yırca aynı kaderi yaşadı PDF Yazdır E-posta

Küresel Çiftçi Hareketi Soma'yı ve Yırca Köyü'nü ziyaret etti, köylülerden direniş hakkında bilgi aldı.

ImageLa Via Campesina (Çiftçinin Yolu) Yarıyıl Konferansı'na hazırlık toplantıları için Türkiye'ye gelen Via Campesina üyeleri, Ortadoğu, Kuzey Afrika (MENA) ve Türkiye’deki çiftçiler Yırca köyünü ziyaret etti.
Heyetin içinde bulunan Filistinli katılımcılar, İsrail devleti tarafından yapılan saldırılarda zeytin ağaçlarının da söküldüğünü belirtirken "Biz de aynı saldırıları yaşadık. Burada yaşadığınız üzüntüyü anlayabiliyoruz. Filistin ve Yırca aynı kaderi yaşadı" dedi. Yırca köylüleri de, "Filistin'de gerçekleşen zulmü televizyondan izlediğimiz zaman içimiz kan ağladı. Tüm kalbimizle yanınızdayız" dedi.

Brezilya, Peru, Pakistan, Güney Afrika, Yunanistan, Belçika, Hollanda, Finlandiya, Almanya, Fransa , Filistin, Tunus ve, Fas ve Türkiye gibi ülkelerden toplam 30 kişinin katılımı ile gerçekleşen ziyarette uluslararası katılımcılar Yırca köylüleri ile buluştu. Köy muhtarı Mustafa Akın'ın karşıladığı heyet köylülerden direniş hakkında bilgi aldı.
   BİR BÜYÜK TEHLİKE DAHA GELİYOR: İSTANBUL YOLU   
 Direniş hakkında bilgi veren köylüler, "Santral kurulmadan önce de bu köy de zeytincilik yapıyordu. Ancak santralin tozu yüzünden zeytinlerimiz büyük zarar gördü. Sabah kalktığımız zaman süpürge ile zeytin çiçeklerini süpürürdük. Eğer buraya bir santral daha yapılsaydı biz zeytincilik yapamazdık. Bu sebepten dolayı bu santrale karşı çıktık. Şimdi bir büyük tehlike daha geliyor. İstanbul yolu Yırca köyü içinden geçecek" dedi.
SHD'YE ZİYARET    
Uluslararası heyet, Yırca'daki deneyimi kendi ülkelerinde anlatacaklarını belirttiler. Heyet daha sonra madenci katliamında yakınlarını yitiren ailelerin örgütlendiği Sosyal Haklar Derneği Soma Şubesi'ni ziyaret etti.Ege Bölge Temsilcisi Kamil Kartal, "Somalı madenciler daha önce tütüncüydü. Neo liberal politikaların uygulanmasından sonra madenci oldular" dedi. Heyetteki temsilciler madenlerin bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'yi de olumsuz etkilediğini kaydetti. 
YIRCA’DA NE OLMUŞTU?      
Kolin Grubu, termik santralin yapılacağı Yırca Mahallesi’ndeki zeytinliklerin bulunduğu bölgeye, geçen 7 Kasım’da ağaç kesimi yapmak üzere 2 otobüs dolusu özel güvenlik görevlisi ve iş makinelerini gönderip, ağaç kesimi yaptı. Bölgede zeytinlerin kesilmemesi için nöbet tutan köylülerin direnişine rağmen, arazideki binlerce zeytin ağacı iş makineleriyle üzerlerindeki ürünüyle birlikte sökülüp, atıldı.Binlerce zeytin ağacının kesilmesinin ardından Danıştay 6’ncı Dairesi’nden, ‘acele kamulaştırma’ için yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Bunun üzerine de araziyi çevreleyen tel örgütler köylüler tarafından sökülür, yeni zeytin fidanları dikildi.Danıştay’ın, kararının ardından 50’si özel güvenlik görevlisi, geri kalanı inşaat işçisi olmak üzere yaklaşık 100 kişinin işine şirket tarafından son verildi. 
Kökünden sökülüp kırılan toplam 6 bin 666 zeytin ağacı, Mal Müdürlüğü tarafından, yediemin olarak Yırca Muhtarı Mustafa Akın ve köylülere teslim edildi.
Yırca köyünde kurulması planlanan Kolin Termik Santrali’nin acele kamulaştırmasından sonra, Çevresel Etki Değerlendirmesi’ne (ÇED) de yürütmeyi durdurma geldi.       
26 Aralık 2014 tarihinde Danıştay 6’ncı Dairesi termik santral yapılacak alan için daha önce geçici olarak yürütmeyi durdurma kararı verdiği köylülerin müracaatını görüşüp kararını vermiş ve Daire Bakanlar Kurulu’nun acele kamulaştırma kararını esastan iptal etti.
(Demokrat Haber)

(http://www.demokrathaber.net/m/?id=57267#)
 


 

 
< Önceki   Sonraki >
"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR ÇİFTÇİ-SEN ve STK temsilcilerinin FAO “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı"ndaki konuşmaları.            Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa ve Orta Asya  Bölgesel Konferansı 4-5 Mayıs 2016 da Antalya’da yapıldı. Bölgesel Toplantı 2 yılda bir yapılmakta ve 53 ülke Bakan ve delege düzeyinde temsil edilmekte.               FAO Bölgesel Konferansı öncesi  çiftçi/köylü örgütleri,gıda  işkolunda çalışan işçi örgütleri,küçük üreticilerle dayanışma içinde çalışan tüketici örgütleri, yerli halklar ve küçük balıkçı örgütlerinin katıldığı 2 günlük “Sivil Toplum Konsültasyonu”(STK)  toplantısı yapıldı.Bu toplantıdan seçilen 4 delege  “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı”na  katılıp tartışma konuları hakkında görüş bildirdiler. Bu FAO Bölgesel Toplantıları için bir ilkdi. Bundan önceki “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantıları”nda  sivil toplum konsültasyonu adına toplantıya katılınıyor, deklerasyon okunuyor ancak gündemdeki konular hakkında söz alıp  görüş bildirilemiyordu. Sivil Toplum Konsültasyonu delegelerinin görüşülen farklı konulara ilişkin söz alıp yapmış oldukları konuşmaları aşağıda bulabilirsiniz. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Cambria","serif"; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Anketler

Kimler Sitede