Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün106
Bu ay7196
Toplam629437
COP21 için Confederation Paysanne açıklaması PDF Yazdır E-posta
30 Kasım-11 Aralık 2015 tarihleri arasında, Fransa’nın başkenti Paris’te yapılacak olan İklim Zirvesi’nin Image(COP21) hemen öncesinde Paris’te yaşanan saldırılar, Fransız hükümetinin olağanüstü hal ilan etmesine ve sıkıyönetim kararları almasına yol açtı. Bu kararlar esas olarak İklim Koalisyonu 21 (Coalition Climate 21 -130’dan fazla sendika, STK ve inisiyatiflerden oluşan uluslararası sivil koalisyon) tarafından düzenlenecek bir çok etkinlik, ve tarihsel İklim Adaleti eylemine katılımı engelleyecek boyutlar da içermekte. Bu açıdan Fransız hükümetinin, Fransa’dan ve bir çok ülkeden katılacak delegasyonların ve aktivistlerin Fransa’ya girişini; ve eylem ve etkinliklerin sağlıklı düzenlenebilmesini engellemek gibi bir strateji izlediği söylenebilir. 

İklim krizine karşı gıda egemenliği çözümünü savunan La Via Campesina’nın Fransa’da bulunan örgütü Confederation Paysanne, La Via Campesina üyesi örgütlere bir mesaj ileterek mücadelede kararlı olduklarını ifade etti. Çiftçi-SEN’in de bir delagasyonla katılacağı bu etkinlikler için Confederation Paysanne’ın yaptığı açıklamayı yayınlıyoruz. 

COP21 için Confederation Paysanne açıklaması
 
La Via Campesina’ya
 
Sevgili Yoldaşlar,

13 Kasım gecesi Paris’te yaşanan trajik olaylarla ilgili sizleri bilgilendirdik. Confédération Paysanne, yaşanan bu olaylardan korku ve dehşet duymakta ve bize ilettiğiniz dayanışma ve destek mesajlarından dolayı sizlere teşekkür etmektedir. Bu tür olayların yalnızca Paris’te yaşanmadığını, Paris’in hemen 24 saat öncesinde Beyrut’ta, ve dünyanın başka yerlerinde yaşandığını ve insanları etkilediğini biliyoruz.

Bu durum karşısında Fransız Cumhurbaşkanı François Holland, insanların kamusal özgürlüğünü ihlal eden olağanüstü hal ilan etti. Bu sıkıyönetim, ne yaşanan olayların nedenini anlamakta, ne de yapılması gerekenleri ifade etmektedir. Esasında, halkarın egemenliğine karşı, finansal güçlere hizmet eden jeopolitik engellerin oluşturduğu politikaları sorgulamak için bir çok neden bulunmaktadır. Toplumsal hareketler COP21’e hazırlanırken ve bölgesel seçimler mevcut hükümet için bir faciaya dönüşme eğilimi taşırken, iktidar trajediyi bir fırsata çevirmiştir.

Bütün bu nedenlerden dolayı, kendimizi korkuya hapsetmeyeceğiz ve her zamankinden çok daha meşru olan mücadelemizden geri durmayacağız. İklim adaleti talebi, doğal kaynakların tekelleşmesine karşı bir mücadeledir ve gıda egemenliğini garanti altına almaktır. Bu mücadele, terörizme uygun koşullar sağlayan bölgesel istikrarsızlaşmayı ve bölgesel gedikler açılmasını engeller. Aynı zamanda bu mücadele, başta ırkçılık olmak üzere ezmenin ve dışlamanın her biçimine karşıdır. Özetle, bu mücadele kapitalizm tarafından yaratılan canavarlara, dayanışmamızı zayıflatan bir çok bölünmenin kaynağına karşı bir mücadeledir.
 
COP21 İklim Zirvesi bağlamında, İklim Koalisyonu 21 hükümetten, gelmesi çok zaman almış olan bir cevap beklemektedir. Ne olursa olsun, Confédération Paysanne mobilizasyon sürecini örgütlemeye devam edecek ve bu süreçte ihtiyaç duyulan politik enerjiyi harcayacaktır. Beraber devam etmemizin zorunlu olduğu mücadelemizi ifade etmeyi mümkün kılacak olan çerçeveyi hazırlıyoruz. Bu kolektif mücadele anının herbirimizin ileriki mücadelelerine güç katacağını düşünerek, sizleri ülkemizde ağırlamaktan mutluluk duyacağız Aralık ayında Paris’e bekliyoruz.

En kısa zamanda görüşmek üzere

Confédération Paysanne Ulusal Sekreteryası

 

 
< Önceki   Sonraki >
"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR ÇİFTÇİ-SEN ve STK temsilcilerinin FAO “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı"ndaki konuşmaları.            Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa ve Orta Asya  Bölgesel Konferansı 4-5 Mayıs 2016 da Antalya’da yapıldı. Bölgesel Toplantı 2 yılda bir yapılmakta ve 53 ülke Bakan ve delege düzeyinde temsil edilmekte.               FAO Bölgesel Konferansı öncesi  çiftçi/köylü örgütleri,gıda  işkolunda çalışan işçi örgütleri,küçük üreticilerle dayanışma içinde çalışan tüketici örgütleri, yerli halklar ve küçük balıkçı örgütlerinin katıldığı 2 günlük “Sivil Toplum Konsültasyonu”(STK)  toplantısı yapıldı.Bu toplantıdan seçilen 4 delege  “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı”na  katılıp tartışma konuları hakkında görüş bildirdiler. Bu FAO Bölgesel Toplantıları için bir ilkdi. Bundan önceki “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantıları”nda  sivil toplum konsültasyonu adına toplantıya katılınıyor, deklerasyon okunuyor ancak gündemdeki konular hakkında söz alıp  görüş bildirilemiyordu. Sivil Toplum Konsültasyonu delegelerinin görüşülen farklı konulara ilişkin söz alıp yapmış oldukları konuşmaları aşağıda bulabilirsiniz. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Cambria","serif"; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Anketler

Kimler Sitede