Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Haberler arrow Son Haberler arrow COP21 için Confederation Paysanne açıklaması
COP21 için Confederation Paysanne açıklaması PDF Yazdır E-posta
30 Kasım-11 Aralık 2015 tarihleri arasında, Fransa’nın başkenti Paris’te yapılacak olan İklim Zirvesi’nin Image(COP21) hemen öncesinde Paris’te yaşanan saldırılar, Fransız hükümetinin olağanüstü hal ilan etmesine ve sıkıyönetim kararları almasına yol açtı. Bu kararlar esas olarak İklim Koalisyonu 21 (Coalition Climate 21 -130’dan fazla sendika, STK ve inisiyatiflerden oluşan uluslararası sivil koalisyon) tarafından düzenlenecek bir çok etkinlik, ve tarihsel İklim Adaleti eylemine katılımı engelleyecek boyutlar da içermekte. Bu açıdan Fransız hükümetinin, Fransa’dan ve bir çok ülkeden katılacak delegasyonların ve aktivistlerin Fransa’ya girişini; ve eylem ve etkinliklerin sağlıklı düzenlenebilmesini engellemek gibi bir strateji izlediği söylenebilir. 

İklim krizine karşı gıda egemenliği çözümünü savunan La Via Campesina’nın Fransa’da bulunan örgütü Confederation Paysanne, La Via Campesina üyesi örgütlere bir mesaj ileterek mücadelede kararlı olduklarını ifade etti. Çiftçi-SEN’in de bir delagasyonla katılacağı bu etkinlikler için Confederation Paysanne’ın yaptığı açıklamayı yayınlıyoruz. 

COP21 için Confederation Paysanne açıklaması
 
La Via Campesina’ya
 
Sevgili Yoldaşlar,

13 Kasım gecesi Paris’te yaşanan trajik olaylarla ilgili sizleri bilgilendirdik. Confédération Paysanne, yaşanan bu olaylardan korku ve dehşet duymakta ve bize ilettiğiniz dayanışma ve destek mesajlarından dolayı sizlere teşekkür etmektedir. Bu tür olayların yalnızca Paris’te yaşanmadığını, Paris’in hemen 24 saat öncesinde Beyrut’ta, ve dünyanın başka yerlerinde yaşandığını ve insanları etkilediğini biliyoruz.

Bu durum karşısında Fransız Cumhurbaşkanı François Holland, insanların kamusal özgürlüğünü ihlal eden olağanüstü hal ilan etti. Bu sıkıyönetim, ne yaşanan olayların nedenini anlamakta, ne de yapılması gerekenleri ifade etmektedir. Esasında, halkarın egemenliğine karşı, finansal güçlere hizmet eden jeopolitik engellerin oluşturduğu politikaları sorgulamak için bir çok neden bulunmaktadır. Toplumsal hareketler COP21’e hazırlanırken ve bölgesel seçimler mevcut hükümet için bir faciaya dönüşme eğilimi taşırken, iktidar trajediyi bir fırsata çevirmiştir.

Bütün bu nedenlerden dolayı, kendimizi korkuya hapsetmeyeceğiz ve her zamankinden çok daha meşru olan mücadelemizden geri durmayacağız. İklim adaleti talebi, doğal kaynakların tekelleşmesine karşı bir mücadeledir ve gıda egemenliğini garanti altına almaktır. Bu mücadele, terörizme uygun koşullar sağlayan bölgesel istikrarsızlaşmayı ve bölgesel gedikler açılmasını engeller. Aynı zamanda bu mücadele, başta ırkçılık olmak üzere ezmenin ve dışlamanın her biçimine karşıdır. Özetle, bu mücadele kapitalizm tarafından yaratılan canavarlara, dayanışmamızı zayıflatan bir çok bölünmenin kaynağına karşı bir mücadeledir.
 
COP21 İklim Zirvesi bağlamında, İklim Koalisyonu 21 hükümetten, gelmesi çok zaman almış olan bir cevap beklemektedir. Ne olursa olsun, Confédération Paysanne mobilizasyon sürecini örgütlemeye devam edecek ve bu süreçte ihtiyaç duyulan politik enerjiyi harcayacaktır. Beraber devam etmemizin zorunlu olduğu mücadelemizi ifade etmeyi mümkün kılacak olan çerçeveyi hazırlıyoruz. Bu kolektif mücadele anının herbirimizin ileriki mücadelelerine güç katacağını düşünerek, sizleri ülkemizde ağırlamaktan mutluluk duyacağız Aralık ayında Paris’e bekliyoruz.

En kısa zamanda görüşmek üzere

Confédération Paysanne Ulusal Sekreteryası

 

 
< Önceki   Sonraki >