Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün171
Bu ay5482
Toplam654722
İklim: Gerçek Problem, Yanlış Çözümler 1: GDO'lar PDF Yazdır E-posta

COP21 Paris İklim Zirvesi devam ediyor. La Via Campesina’nın uluslararası delagasyonu da sivil toplum bileşenlerinin, çiftçilerin ve aktivistlerin düzenledikleri toplantılara katılarak görüşlerini ifade ediyor. La Via Campesina, iklim değişikliğinin esas nedenlerini ve hakiki çözüm önerilerini tartışmaya devam ediyor.
La Via Campesina’nın “İklim: Gerçek Problem, Yanlış Çözümler” başlığıyla 5 parça halinde yayınladığı bildirileri biz de parçalar halinde yayınlayacağız. 
İklim: Gerçek Problem, Yanlış Çözümler 1:GDO’lar                                    Çeviren: Umut KOCAGÖZ

Çokuluslu şirketler, küresel iklim değişikliği krizini çözmek için yanlış çözümler öneriyor. Bu öneriler sorunu çözmektense, şirketlerin payını daha da arttırıyor. Kısa bir değerlendirme ile başlıyoruz.
ImageGDO’ları teşvik edenler, GDO’ların iki yönlü muhteşem bir teknolojik gücü olduğunu iddia ediyor. İlk olarak, GDO’ların iklim değişikliğini yavaşlatma kabiliyeti varmış: üretim ve kullanım sürecinde Sera Gazlarının önemli bir kaynağını teşkil eden pestisit kullanımın oranını düşürerek; ve karbon salınımına sebep olan toprak işleme oranını azaltarak. Daha önemlisi ise, GDO’ların, kuraklığa ve sellere karşı direnen, ve böylece iklim değişikliğine adapte olabilen bitkiler sağlayacak olmasıymış.
Gerçekten mi?
Gerçekte, GDO’ların bir (veya daha fazla) ot ve böcek ilacına karşı dayanklı olması bitkilerin hızlıca direnmesine ve adapte olmasına yol açarken, bu durum tarlada bir çok istenmeyen bitkinin ve zararlı böceğin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Böylece siz, bunlardan kurtulmak için daha fazla pestisit (tarım ilacı) kullanmak zorunda kalırsınız!
Toprağın işlenme meselesine gelince; bunun hiç bir anlamı yoktur ve endüstriyel tarım perspektifiyle meseleye yaklaşıldığı anda hiç bir geçerliliği de kalmamaktadır. Endüstriyel tarım, ekim nöbeti yapmayan ve ot öldürücü ilaçların yaygın olarak kullanıldığı sistemleri destekler. Örneğin Arjantin’de, Monsanto’nun, toprağın işlenmesine dayanmayan “Toplamaya Hazır (Round Up Ready)” soya fasülyesi hektarlarca çayırı ve ormanı yok etmiş, ve bunun sonucunda karbon yutakları ihtiyacı ortaya çıkmıştır.
İklim değişikliğine adapte olma meselesi ise esas tuzaktır. Doğanın adaptasyonunu mümkün kılan şey kalıtsal karmaşa ve zengin doğal biyoçeşitliliktir, onun yok edilmesi değil!
GDO’ların bağlı olduğu endüstriyel tarım-gıda sistemi canlıları patentler, çiftçi bilgeliğini tekelleştirir,  çiftçilerin ekolojik tarım pratiklerini durdur ve yok eder. Bütün bu sistem önemli ölçüde Sera Gazı salınımı yapar ve bu durum iklim için yıkıcı etkiler taşımaktadır. Bu nedenle bu sistem için, bir yandan iklim değişikliğinden kâr etmek, bir yandan da çiftçileri küçümsemek mükemmel bir yoldur!


Kaynak: http://viacampesina.org/en/index.php/actions-and-events-mainmenu-26/-climate-change-and-agrofuels-
 
< Önceki   Sonraki >
ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: 'Milli ve yerli' tarım IMF güdümünde.          16 Şubat 2018 tarihinde BirGün gazetesi Ekonomi sayfasında ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ile yapılmış bir röportaj yayınlandı. BirGün  sayfa editörü büyük bir ihtimalle röportajın uzun olması v.b nedenler yüzünden bazı bölümlerini yayınlamamış halbuki yayınlanmayan bölümler üzüm üreticilerinin ÜZÜM-SEN'in politikaları ve yapmak istedikleri açısından önemliydi, örneğin aşağıdaki son paragraf "Tarımda Adalet" arayışında olanlara doğrudan bir çağrıydı. Yayınlanan yazının tüm eksikliklerine rağmen BirGün'e teşekkür ederiz. Biz gazeteci değiliz, biz iş yapmak, örgütlenmek ve yukarıdan dayatılan tarım politikalarına aşağıdan yukarıya doğru müdahale etmek istiyoruz. Yöneticilerimizde yazı yazarken, röportaj verirken bu anlayışla hareket eder. Bu nedenle röportajın BirGün'de yayınlanmayan bölümlerini de ilave ederek internet sitemizde yayınlama ihtiyacı hissettik, bu bölümler italikle yazılmıştır.    www.uzumsen.org   ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: ‘Milli ve yerli’ tarım IMF güdümünde.                                                                                                                                                                                                         16.02.2018 BirGün – Ekonomi        MUSTAFA MERT BİLDİRCİN m.mertbildircin@gmail.com “Uluslararası emperyalist kurumlar ve şirketler, gıda egemenliğimizi elimizden almak için  yıllardır her türlü dayatmayı yapmakta,AKP de buna uygun tarım politikası izlemektedir.” AKP’nin seçim bildirgesinde, “Büyük hayalleri vardı, bu hayaller iktidarımız sayesinde gerçek oldu” dediği tarım üreticilerinin yaşadığı sorunlar her geçen yıl katlanarak arttı. AKP hükümetleri döneminde çiftçilere verilen destek oldukça yetersiz kalırken, üreticilerin ürünlerine sürekli maliyetlerin altında fiyatlar belirlendi. Üreticiler, girdi temin eden yabancı şirketlerin egemenliğine bırakılarak tarımda sömürü sürdürüldü. Tüketiciler ise tüccarlar eliyle yüksek fiyatlı ürünlere mahkûm edildi.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar."Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR 

Anketler

Kimler Sitede