Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün111
Bu ay7201
Toplam629442
İklim: Gerçek Problem, Yanlış Çözümler 1: GDO'lar PDF Yazdır E-posta

COP21 Paris İklim Zirvesi devam ediyor. La Via Campesina’nın uluslararası delagasyonu da sivil toplum bileşenlerinin, çiftçilerin ve aktivistlerin düzenledikleri toplantılara katılarak görüşlerini ifade ediyor. La Via Campesina, iklim değişikliğinin esas nedenlerini ve hakiki çözüm önerilerini tartışmaya devam ediyor.
La Via Campesina’nın “İklim: Gerçek Problem, Yanlış Çözümler” başlığıyla 5 parça halinde yayınladığı bildirileri biz de parçalar halinde yayınlayacağız. 
İklim: Gerçek Problem, Yanlış Çözümler 1:GDO’lar                                    Çeviren: Umut KOCAGÖZ

Çokuluslu şirketler, küresel iklim değişikliği krizini çözmek için yanlış çözümler öneriyor. Bu öneriler sorunu çözmektense, şirketlerin payını daha da arttırıyor. Kısa bir değerlendirme ile başlıyoruz.
ImageGDO’ları teşvik edenler, GDO’ların iki yönlü muhteşem bir teknolojik gücü olduğunu iddia ediyor. İlk olarak, GDO’ların iklim değişikliğini yavaşlatma kabiliyeti varmış: üretim ve kullanım sürecinde Sera Gazlarının önemli bir kaynağını teşkil eden pestisit kullanımın oranını düşürerek; ve karbon salınımına sebep olan toprak işleme oranını azaltarak. Daha önemlisi ise, GDO’ların, kuraklığa ve sellere karşı direnen, ve böylece iklim değişikliğine adapte olabilen bitkiler sağlayacak olmasıymış.
Gerçekten mi?
Gerçekte, GDO’ların bir (veya daha fazla) ot ve böcek ilacına karşı dayanklı olması bitkilerin hızlıca direnmesine ve adapte olmasına yol açarken, bu durum tarlada bir çok istenmeyen bitkinin ve zararlı böceğin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Böylece siz, bunlardan kurtulmak için daha fazla pestisit (tarım ilacı) kullanmak zorunda kalırsınız!
Toprağın işlenme meselesine gelince; bunun hiç bir anlamı yoktur ve endüstriyel tarım perspektifiyle meseleye yaklaşıldığı anda hiç bir geçerliliği de kalmamaktadır. Endüstriyel tarım, ekim nöbeti yapmayan ve ot öldürücü ilaçların yaygın olarak kullanıldığı sistemleri destekler. Örneğin Arjantin’de, Monsanto’nun, toprağın işlenmesine dayanmayan “Toplamaya Hazır (Round Up Ready)” soya fasülyesi hektarlarca çayırı ve ormanı yok etmiş, ve bunun sonucunda karbon yutakları ihtiyacı ortaya çıkmıştır.
İklim değişikliğine adapte olma meselesi ise esas tuzaktır. Doğanın adaptasyonunu mümkün kılan şey kalıtsal karmaşa ve zengin doğal biyoçeşitliliktir, onun yok edilmesi değil!
GDO’ların bağlı olduğu endüstriyel tarım-gıda sistemi canlıları patentler, çiftçi bilgeliğini tekelleştirir,  çiftçilerin ekolojik tarım pratiklerini durdur ve yok eder. Bütün bu sistem önemli ölçüde Sera Gazı salınımı yapar ve bu durum iklim için yıkıcı etkiler taşımaktadır. Bu nedenle bu sistem için, bir yandan iklim değişikliğinden kâr etmek, bir yandan da çiftçileri küçümsemek mükemmel bir yoldur!


Kaynak: http://viacampesina.org/en/index.php/actions-and-events-mainmenu-26/-climate-change-and-agrofuels-
 
< Önceki   Sonraki >
"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR ÇİFTÇİ-SEN ve STK temsilcilerinin FAO “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı"ndaki konuşmaları.            Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa ve Orta Asya  Bölgesel Konferansı 4-5 Mayıs 2016 da Antalya’da yapıldı. Bölgesel Toplantı 2 yılda bir yapılmakta ve 53 ülke Bakan ve delege düzeyinde temsil edilmekte.               FAO Bölgesel Konferansı öncesi  çiftçi/köylü örgütleri,gıda  işkolunda çalışan işçi örgütleri,küçük üreticilerle dayanışma içinde çalışan tüketici örgütleri, yerli halklar ve küçük balıkçı örgütlerinin katıldığı 2 günlük “Sivil Toplum Konsültasyonu”(STK)  toplantısı yapıldı.Bu toplantıdan seçilen 4 delege  “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı”na  katılıp tartışma konuları hakkında görüş bildirdiler. Bu FAO Bölgesel Toplantıları için bir ilkdi. Bundan önceki “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantıları”nda  sivil toplum konsültasyonu adına toplantıya katılınıyor, deklerasyon okunuyor ancak gündemdeki konular hakkında söz alıp  görüş bildirilemiyordu. Sivil Toplum Konsültasyonu delegelerinin görüşülen farklı konulara ilişkin söz alıp yapmış oldukları konuşmaları aşağıda bulabilirsiniz. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Cambria","serif"; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Anketler

Kimler Sitede