Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Çeviriler arrow İklim: Gerçek Problem, Yanlış Çözümler 1: GDO'lar
İklim: Gerçek Problem, Yanlış Çözümler 1: GDO'lar PDF Yazdır E-posta

COP21 Paris İklim Zirvesi devam ediyor. La Via Campesina’nın uluslararası delagasyonu da sivil toplum bileşenlerinin, çiftçilerin ve aktivistlerin düzenledikleri toplantılara katılarak görüşlerini ifade ediyor. La Via Campesina, iklim değişikliğinin esas nedenlerini ve hakiki çözüm önerilerini tartışmaya devam ediyor.
La Via Campesina’nın “İklim: Gerçek Problem, Yanlış Çözümler” başlığıyla 5 parça halinde yayınladığı bildirileri biz de parçalar halinde yayınlayacağız. 
İklim: Gerçek Problem, Yanlış Çözümler 1:GDO’lar                                    Çeviren: Umut KOCAGÖZ

Çokuluslu şirketler, küresel iklim değişikliği krizini çözmek için yanlış çözümler öneriyor. Bu öneriler sorunu çözmektense, şirketlerin payını daha da arttırıyor. Kısa bir değerlendirme ile başlıyoruz.
ImageGDO’ları teşvik edenler, GDO’ların iki yönlü muhteşem bir teknolojik gücü olduğunu iddia ediyor. İlk olarak, GDO’ların iklim değişikliğini yavaşlatma kabiliyeti varmış: üretim ve kullanım sürecinde Sera Gazlarının önemli bir kaynağını teşkil eden pestisit kullanımın oranını düşürerek; ve karbon salınımına sebep olan toprak işleme oranını azaltarak. Daha önemlisi ise, GDO’ların, kuraklığa ve sellere karşı direnen, ve böylece iklim değişikliğine adapte olabilen bitkiler sağlayacak olmasıymış.
Gerçekten mi?
Gerçekte, GDO’ların bir (veya daha fazla) ot ve böcek ilacına karşı dayanklı olması bitkilerin hızlıca direnmesine ve adapte olmasına yol açarken, bu durum tarlada bir çok istenmeyen bitkinin ve zararlı böceğin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Böylece siz, bunlardan kurtulmak için daha fazla pestisit (tarım ilacı) kullanmak zorunda kalırsınız!
Toprağın işlenme meselesine gelince; bunun hiç bir anlamı yoktur ve endüstriyel tarım perspektifiyle meseleye yaklaşıldığı anda hiç bir geçerliliği de kalmamaktadır. Endüstriyel tarım, ekim nöbeti yapmayan ve ot öldürücü ilaçların yaygın olarak kullanıldığı sistemleri destekler. Örneğin Arjantin’de, Monsanto’nun, toprağın işlenmesine dayanmayan “Toplamaya Hazır (Round Up Ready)” soya fasülyesi hektarlarca çayırı ve ormanı yok etmiş, ve bunun sonucunda karbon yutakları ihtiyacı ortaya çıkmıştır.
İklim değişikliğine adapte olma meselesi ise esas tuzaktır. Doğanın adaptasyonunu mümkün kılan şey kalıtsal karmaşa ve zengin doğal biyoçeşitliliktir, onun yok edilmesi değil!
GDO’ların bağlı olduğu endüstriyel tarım-gıda sistemi canlıları patentler, çiftçi bilgeliğini tekelleştirir,  çiftçilerin ekolojik tarım pratiklerini durdur ve yok eder. Bütün bu sistem önemli ölçüde Sera Gazı salınımı yapar ve bu durum iklim için yıkıcı etkiler taşımaktadır. Bu nedenle bu sistem için, bir yandan iklim değişikliğinden kâr etmek, bir yandan da çiftçileri küçümsemek mükemmel bir yoldur!


Kaynak: http://viacampesina.org/en/index.php/actions-and-events-mainmenu-26/-climate-change-and-agrofuels-
 
< Önceki   Sonraki >