Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün110
Bu ay7200
Toplam629441
İKLİM: Gerçek Problem, Yanlış Çözümler 2: Biyoyakıtlar PDF Yazdır E-posta

Image                                            

   Çeviri:Umut KOCAGÖZ

Yanlış çözümleri savunanlara göre bazı yakıtlar “biyo” yakıt olarak biliniyor. Biyoyakıtlarla amaçlanan şey şöyle: üretilecek bu şeyin öyle bir değeri olacak ki, bizi toprağa olan bağımlılığımızdan kurtaracak, ve böylece, bitkilerden elde edilen ve her açıdan sınırsız olan bu enerjiyle beraber, ki bu durum fosil yakıtlar için geçerli değildir, sera gazı salınım miktarı azaltılacak!

Gerçekten öyle mi?

Aslında gerçek başkadır: gıda üretiminden vazgeçmek pahasına bir çok tarımsal alanın sarıp sarmalanması, bu alanların biyoyakıt üretimi için kullanılması... Bir zamanlar gıda üretimi yapılsın diye ayrılmış binlerce hektar verimli arazi, başka amaçlara uygun hale getirilerek, yerel nüfusun gıda egemenliği hakkı tehlikeye atılmaktadır. Ayrıca, köylü çiftçilerin bu topraklardan kovulması, ve bunun genelde şiddet yoluyla olması, halkın onurunun ve haklarının hiçe sayılması anlamına gelmektedir.
Toprak, her zaman ve heryerde çok rağbet görüyor. Örneğin bugün Amazon’da ve başka bir çok yerdeki ağaçların kesilmesine karar verilmiştir. Genelde karbon yutağı olarak düşünülen  bu bölgelerin talan edilmesi, kayda değer miktarda CO2 salınımına yol açmaktadır.
Ek olarak, çoğunlukla kimyasal girdisine dayanan aşırı-yoğun tarım biçimleri, “biyo” için fazlasıyla yeterlidir.
Son olarak, 2007-2008’de yaşanan gıda krizi ve bu krizin tetiklediği gıda isyanları, bir çok meseleyi keskin biçimde odağımıza soktu: biyoyakıtlar gıda ürünlerinin fiyatına aşırı baskı yapmakta, ve çokuluslu şirketler bunun potansiyel mükafatını büyütmek için zaman yitirmemektedir. Mesela, pazarda büyük bir yer teşkil şirketlerden biri, (Fransa’nın en büyük tarım sendikası başkanı) Xavier Beulin tarafından yönetilen Fransız şirketi, Sofiprotéol-Avril’dir.Kaynak: http://viacampesina.org/en/index.php/actions-and-events-mainmenu-26/-climate-change-and-agrofuels-mainmenu-75/1917-climate-real-problem-false-solutions-3-agrofuels
 
< Önceki   Sonraki >
"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR ÇİFTÇİ-SEN ve STK temsilcilerinin FAO “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı"ndaki konuşmaları.            Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa ve Orta Asya  Bölgesel Konferansı 4-5 Mayıs 2016 da Antalya’da yapıldı. Bölgesel Toplantı 2 yılda bir yapılmakta ve 53 ülke Bakan ve delege düzeyinde temsil edilmekte.               FAO Bölgesel Konferansı öncesi  çiftçi/köylü örgütleri,gıda  işkolunda çalışan işçi örgütleri,küçük üreticilerle dayanışma içinde çalışan tüketici örgütleri, yerli halklar ve küçük balıkçı örgütlerinin katıldığı 2 günlük “Sivil Toplum Konsültasyonu”(STK)  toplantısı yapıldı.Bu toplantıdan seçilen 4 delege  “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı”na  katılıp tartışma konuları hakkında görüş bildirdiler. Bu FAO Bölgesel Toplantıları için bir ilkdi. Bundan önceki “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantıları”nda  sivil toplum konsültasyonu adına toplantıya katılınıyor, deklerasyon okunuyor ancak gündemdeki konular hakkında söz alıp  görüş bildirilemiyordu. Sivil Toplum Konsültasyonu delegelerinin görüşülen farklı konulara ilişkin söz alıp yapmış oldukları konuşmaları aşağıda bulabilirsiniz. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Cambria","serif"; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Anketler

Kimler Sitede