Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün171
Bu ay5482
Toplam654722
İklim 5:İklim Krizinin Gerçek Çözümü: Köylü Tarımı PDF Yazdır E-posta

Image
- GDO, pestisit ya da nanoteknoloji yok! Tarlada üretilen tohumlar, yerel pazarlar...
Çeviri: Umut KOCAGÖZ            

Çiftçi Konfederasyonu (La Confédération paysanne - Fransa) ve La Via Campesina’nın politik projeleri olan köylü tarımı ve ekolojik tarım, toplumsal, ve çevresel sorunlara dayanan bir yaklaşımdır. Bu politik projeler, toprağın işlenmesi açısından   biyoçeşitliliği koruyan, toprağın verimini geliştiren, tarlaların özerkliğini amaçlayan ve hayvan sayısı ile tarla büyüklüğü arasında bir ilişki kuran yöntemleri destekler.

Doğru mu?
Elbette! Bazı kişiler sizden endüstriyel tarım yöntemlerinin, daha yoğunlaştırılmış oldukları için daha az Sera Gazı salınımı yaptığına inanmanızı istiyor. Aslında, bu sistemler (kimyasal girdilere, ithalat ve ihracat lojistiğine ve yüksek düzeyde mekanikleşmeye vb. bağlı olarak) önemli ölçüde enerji harcamaktadır ve iklim üzerinde yıkıcı etkisi vardır. Gezegendeki Sera Gazı salınımının %50’si küresel endüstriyel gıda sisteminden kaynaklanmaktadır.
Bu koşullarda, köylü tarmı ve ekolojik tarım daha ekonomiktir; hem çevreyi hem de köylüleri korur. Özerk tarlaları destekleyerek, örneğin dünyanın başka bir yerinde üretilmiş hayvan yeminin ithalatını gereksiz kılarak, ithalat oranını büyük ölçüde azaltır. Gerçek karbon yutağı olan mera ve çayırların muhafaza edilmesini teşvik eder. Velhasıl, bu projeler üretim ve alışveriş mekanının yeniden tasarlanmasını, dolayısıyla da tüketicilerin ve ürünlerin dolaşımını azaltmayı savunur.
Sonuçta, tarım ve gıda sistemlerinden kaynaklanan Sera Gazı salınımını durdurmak için gerçek çözüm köylü tarımı ve ekolojik tarımdır. Liderlerimiz çokuluslu şirketleri ve onların yanlış çözümlerini açıkça kabul ede dursun, bizim yapmamız gereken şey, tarımın yöneldiği noktayı değiştirmek, iklim için gerçekçi bir çözüme ulaşmaktır!
“İklim Krizinin gerçek çözümü köylü tarımıdır”
 Daha fazla bilgi için: "Küçük ölçekli üretim yapan çiftçiler dünyayı soğutuyor"
La Via Campesina’yı takip etmek için:
@via_campesina ve https://www.facebook.com/viacampesinaOFFICIAL
Aynı zamanda harekete aşağıdaki hashtagleri kullanarak da katılabilirsiniz:
#PeasantsCoolThePlanet  [Gezegeni Çiftçiler Soğutacak]
#FoodSovereigntyForClimateJustice [İklim Adaleti için Gıda Egemenliği]
#COP21
#FoodSystemChangeNotClimateChange [İklimi değil Gıda Sistemini Değiştir]
Kaynak:
http://viacampesina.org/en/index.php/actions-and-events-mainmenu-26/-climate-change-and-agrofuels-mainmenu-75/1921-peasant-agriculture-a-true-solution-to-climate-crisis
 
Sonraki >
ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: 'Milli ve yerli' tarım IMF güdümünde.          16 Şubat 2018 tarihinde BirGün gazetesi Ekonomi sayfasında ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ile yapılmış bir röportaj yayınlandı. BirGün  sayfa editörü büyük bir ihtimalle röportajın uzun olması v.b nedenler yüzünden bazı bölümlerini yayınlamamış halbuki yayınlanmayan bölümler üzüm üreticilerinin ÜZÜM-SEN'in politikaları ve yapmak istedikleri açısından önemliydi, örneğin aşağıdaki son paragraf "Tarımda Adalet" arayışında olanlara doğrudan bir çağrıydı. Yayınlanan yazının tüm eksikliklerine rağmen BirGün'e teşekkür ederiz. Biz gazeteci değiliz, biz iş yapmak, örgütlenmek ve yukarıdan dayatılan tarım politikalarına aşağıdan yukarıya doğru müdahale etmek istiyoruz. Yöneticilerimizde yazı yazarken, röportaj verirken bu anlayışla hareket eder. Bu nedenle röportajın BirGün'de yayınlanmayan bölümlerini de ilave ederek internet sitemizde yayınlama ihtiyacı hissettik, bu bölümler italikle yazılmıştır.    www.uzumsen.org   ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: ‘Milli ve yerli’ tarım IMF güdümünde.                                                                                                                                                                                                         16.02.2018 BirGün – Ekonomi        MUSTAFA MERT BİLDİRCİN m.mertbildircin@gmail.com “Uluslararası emperyalist kurumlar ve şirketler, gıda egemenliğimizi elimizden almak için  yıllardır her türlü dayatmayı yapmakta,AKP de buna uygun tarım politikası izlemektedir.” AKP’nin seçim bildirgesinde, “Büyük hayalleri vardı, bu hayaller iktidarımız sayesinde gerçek oldu” dediği tarım üreticilerinin yaşadığı sorunlar her geçen yıl katlanarak arttı. AKP hükümetleri döneminde çiftçilere verilen destek oldukça yetersiz kalırken, üreticilerin ürünlerine sürekli maliyetlerin altında fiyatlar belirlendi. Üreticiler, girdi temin eden yabancı şirketlerin egemenliğine bırakılarak tarımda sömürü sürdürüldü. Tüketiciler ise tüccarlar eliyle yüksek fiyatlı ürünlere mahkûm edildi.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar."Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR 

Anketler

Kimler Sitede