Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün106
Bu ay7196
Toplam629437
İklim 5:İklim Krizinin Gerçek Çözümü: Köylü Tarımı PDF Yazdır E-posta

Image
- GDO, pestisit ya da nanoteknoloji yok! Tarlada üretilen tohumlar, yerel pazarlar...
Çeviri: Umut KOCAGÖZ            

Çiftçi Konfederasyonu (La Confédération paysanne - Fransa) ve La Via Campesina’nın politik projeleri olan köylü tarımı ve ekolojik tarım, toplumsal, ve çevresel sorunlara dayanan bir yaklaşımdır. Bu politik projeler, toprağın işlenmesi açısından   biyoçeşitliliği koruyan, toprağın verimini geliştiren, tarlaların özerkliğini amaçlayan ve hayvan sayısı ile tarla büyüklüğü arasında bir ilişki kuran yöntemleri destekler.

Doğru mu?
Elbette! Bazı kişiler sizden endüstriyel tarım yöntemlerinin, daha yoğunlaştırılmış oldukları için daha az Sera Gazı salınımı yaptığına inanmanızı istiyor. Aslında, bu sistemler (kimyasal girdilere, ithalat ve ihracat lojistiğine ve yüksek düzeyde mekanikleşmeye vb. bağlı olarak) önemli ölçüde enerji harcamaktadır ve iklim üzerinde yıkıcı etkisi vardır. Gezegendeki Sera Gazı salınımının %50’si küresel endüstriyel gıda sisteminden kaynaklanmaktadır.
Bu koşullarda, köylü tarmı ve ekolojik tarım daha ekonomiktir; hem çevreyi hem de köylüleri korur. Özerk tarlaları destekleyerek, örneğin dünyanın başka bir yerinde üretilmiş hayvan yeminin ithalatını gereksiz kılarak, ithalat oranını büyük ölçüde azaltır. Gerçek karbon yutağı olan mera ve çayırların muhafaza edilmesini teşvik eder. Velhasıl, bu projeler üretim ve alışveriş mekanının yeniden tasarlanmasını, dolayısıyla da tüketicilerin ve ürünlerin dolaşımını azaltmayı savunur.
Sonuçta, tarım ve gıda sistemlerinden kaynaklanan Sera Gazı salınımını durdurmak için gerçek çözüm köylü tarımı ve ekolojik tarımdır. Liderlerimiz çokuluslu şirketleri ve onların yanlış çözümlerini açıkça kabul ede dursun, bizim yapmamız gereken şey, tarımın yöneldiği noktayı değiştirmek, iklim için gerçekçi bir çözüme ulaşmaktır!
“İklim Krizinin gerçek çözümü köylü tarımıdır”
 Daha fazla bilgi için: "Küçük ölçekli üretim yapan çiftçiler dünyayı soğutuyor"
La Via Campesina’yı takip etmek için:
@via_campesina ve https://www.facebook.com/viacampesinaOFFICIAL
Aynı zamanda harekete aşağıdaki hashtagleri kullanarak da katılabilirsiniz:
#PeasantsCoolThePlanet  [Gezegeni Çiftçiler Soğutacak]
#FoodSovereigntyForClimateJustice [İklim Adaleti için Gıda Egemenliği]
#COP21
#FoodSystemChangeNotClimateChange [İklimi değil Gıda Sistemini Değiştir]
Kaynak:
http://viacampesina.org/en/index.php/actions-and-events-mainmenu-26/-climate-change-and-agrofuels-mainmenu-75/1921-peasant-agriculture-a-true-solution-to-climate-crisis
 
Sonraki >
"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR ÇİFTÇİ-SEN ve STK temsilcilerinin FAO “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı"ndaki konuşmaları.            Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa ve Orta Asya  Bölgesel Konferansı 4-5 Mayıs 2016 da Antalya’da yapıldı. Bölgesel Toplantı 2 yılda bir yapılmakta ve 53 ülke Bakan ve delege düzeyinde temsil edilmekte.               FAO Bölgesel Konferansı öncesi  çiftçi/köylü örgütleri,gıda  işkolunda çalışan işçi örgütleri,küçük üreticilerle dayanışma içinde çalışan tüketici örgütleri, yerli halklar ve küçük balıkçı örgütlerinin katıldığı 2 günlük “Sivil Toplum Konsültasyonu”(STK)  toplantısı yapıldı.Bu toplantıdan seçilen 4 delege  “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı”na  katılıp tartışma konuları hakkında görüş bildirdiler. Bu FAO Bölgesel Toplantıları için bir ilkdi. Bundan önceki “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantıları”nda  sivil toplum konsültasyonu adına toplantıya katılınıyor, deklerasyon okunuyor ancak gündemdeki konular hakkında söz alıp  görüş bildirilemiyordu. Sivil Toplum Konsültasyonu delegelerinin görüşülen farklı konulara ilişkin söz alıp yapmış oldukları konuşmaları aşağıda bulabilirsiniz. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Cambria","serif"; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Anketler

Kimler Sitede