Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Haberler arrow Son Haberler arrow La Via Campesina delegesi Eberto Diaz'ın Paris Mitingi Konuşması
La Via Campesina delegesi Eberto Diaz'ın Paris Mitingi Konuşması PDF Yazdır E-posta

Eberto Diaz -Colombiya
Image
Paris’te Eyfel Kulesi meydanında düzenlenen Miting’de La Via Campesina adına konuşmayı Colombiya’dan  Paris’e gelen La Via Campesina delegesi Eberto Diaz yaptı.Eberto konuşmasını  “Sayılı günleriniz kaldı! Çünkü insanlık sizlere karşı, hırsızlığa karşı ayağa kalkıyor. Bu yüzden köylüler diyor ki, biz iklimi değil sistemi değiştirmek istiyoruz! Demokrasi, eşitlik ve kaynakların demokratikleşmesine dayanan bir sistem istiyoruz.” diye bitirdi.
yapılan konuşmayı aşağıda yayınlıyoruz.
     

Eberto Diaz
12.12.2015
Paris, Eyfel Kulesi
İklim 21 Koalisyonu Konuşması    Çeviri: Umut KOCAGÖZ

La Via Campesina Uluslararası Delagasyonu adına herkese merhaba,

Dünyanın bir çok ülkesinden köylüler olarak Paris’e geldik, dünyayı yok oluşa sürükleyen iklim hırsızlarıyla yüzleşmek üzere, dünyayı homojen bir bütün olarak görüp, ne yapmak istiyorlarsa onu yapan liderlerin karşısına dikilmek için. COP21’de gerçekleşen süreci kabul etmiyoruz.

Köylüler, gezegeni soğutmak için gerçek çözümler sunuyor. Köylülerin ekolojik tarımı dünyayı soğutuyor. Yanlış çözüm önerileri ise dünyayı yok ediyor. Bu nedenle, “iklime duyarlı tarım”a karşı çıkıyoruz. Bu insanlığa bir tehdit. Biz kendi ekolojik tarımımızı ortaya koyuyoruz, gerçek çözümler öneriyoruz. Yaşasın insanlık!

Çokuluslu ve ulusötesi şirketlerin suyu ele geçirmesine karşı çıkıyoruz. Biyoçeşitliliği, köylülerin topraklarını gasp ediyorlar. Onlara karşı çıkıyoruz: Sayılı günleriniz kaldı! Çünkü insanlık sizlere karşı, hırsızlığa karşı ayağa kalkıyor. Bu yüzden köylüler diyor ki, biz iklimi değil sistemi değiştirmek istiyoruz! Demokrasi, eşitlik ve kaynakların demokratikleşmesine dayanan bir sistem istiyoruz.

Yaşasın La Via Campesina
Yaşasın Köylülerin Yolu

 

 
< Önceki   Sonraki >