Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün111
Bu ay7201
Toplam629442
Brezilya’da Askeri inzibat ve Özel Güvenlik Topraksız'lara saldırdı iki kişiyi öldürdü. PDF Yazdır E-posta

ImageBrezilya’da askeri polis ve özel güvenlik güçleri 7-Nisan 2016 Perşembe  gecesi Güney Eyaletlerinden  Parana'daki bir MST  kampına saldırı düzenledi ve 2 MST’liyi  öldürdü 7 de yaralı var.Bu konuda MST’nin yaptığı açıklamayı aşağıda yayınlıyoruz.

                                                                  Çeviri: Müge YILDIRIM

 "MST'nin Paraná bildirisi: 

Brezilya’da Askeri inzibat ve tetikçiler, Parana eyaletinde topraksız ailelere saldırdı ve 2 kişiyi öldürdü

Dün akşam (07/04, perşembe) Parana eyaleti'nin orta bölgesindeki Quedas do Iguaçu Belediyesi'ne bağlı Dom Tomás Baluino Yerleşkesi'nde örgütlü Brezilya Topraksız Kır İşçileri (MST) aileleri, askeri polis ve Araupel kereste şirketinin özel güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen bir pusuyla karşı karşıya kaldılar. 2015 yılının Mayıs ayında işgali gerçekleştirilen yerleşkede, yaklaşık 1500 aile yaşıyor. Yerleşke, kereste şirketi tarafından hileli bir şekilde ele geçirilen Río das Cobras arazisinde bulunuyor. Mahkeme, hile yüzünden, toprakların kamu malı olduğuna ve Sendikaya ait olduğuna, ve tarım reformu amaçları doğrultusunda kullanılması gerektiğine karar verdi. Pusu, yaklaşık 25 MST'linin yerleşkeden 6 km uzaklıkta, mahkemece kamu malı ilan edilen bölge sınırları içerisinde kamyonla dolaştığı sırada meydana geldi. Askeri polis ve silahlı özel güvenlik güçleri MST'lileri tuzağa düşürdü, onların araca yaklaştığını gören MST'liler, aralıksız gelen kurşunlardan kendilerini korumak ve kaçmak için yerleşkeye doğru koştular. Saldırıda 2 MST'li katledildi, 7 kişi yaralandı - kesin sayı henüz belli değil- ve 2 kişi tutuklandı ve sonra serbest bırakıldı. Pusunun gerçekleştiği alan, polis tarafından korumaya alındı, alana yaklaşan kişilerin tehdit edilmesi suretiyle kurbanların ailelerinin, avukatların ve gazetecilerin girmesi engellendi. Bu yaklaşım, polisin vahim olayı aydınlatabilecek delilleri karartmasını sağlıyor. Askeri polis, sokakları işgal ederek, ve yaralıların taşındığı Quedas do Iguaçu ve Cascavel'deki hastanelerin ve karakolların çevresini kuşatarak, ve kurbanların aileleri, avukatlar ve gazeteciler ile herhangi bir şekilde iletişim kurmasını engelleyerek, Quadas do Iguaçu şehrinde terör iklimi yarattı. MST, yaklaşık 20 yıldır bölgede varlık gösteriyor, ve her zaman, tarım reformunu ilerletmek için, toprağın sosyal işlevini yerine getirmesi talebiyle örgütlü ve barışcıl şekilde davrandı. Sadece büyük Arapuel Latifundio'suna 3 binden fazla aile yerleştirildi. MST'nin talepleri: - MST işçilerine karşı işlenen suçla ilgili derhal bir soruşturma başlatılması, polis ve özel güvenlik görevlilerinin tutuklanması ve -azmettirici ve gerçekleştiren- tüm sorumluların cezalandırılması - Askeri polisin ve Araupel şirketi tarafından kiralanan güvenliğin derhal bölgeden uzaklaştırılması - MST hareketinin bölgedeki tüm üyelerinin/kır işçilerinin can güvenliklerinin sağlanması ve korunması - Araupel şirketi tarafından hile ile ele geçirilen tüm arazilerin Tarım Reformu için kullanıma açılması ve buraya ailelerin yerleştirilmesi "Mücadeleye ve Halk için Tarım Reformu'nu inşa etmeye devam"
 
< Önceki   Sonraki >
"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR ÇİFTÇİ-SEN ve STK temsilcilerinin FAO “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı"ndaki konuşmaları.            Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa ve Orta Asya  Bölgesel Konferansı 4-5 Mayıs 2016 da Antalya’da yapıldı. Bölgesel Toplantı 2 yılda bir yapılmakta ve 53 ülke Bakan ve delege düzeyinde temsil edilmekte.               FAO Bölgesel Konferansı öncesi  çiftçi/köylü örgütleri,gıda  işkolunda çalışan işçi örgütleri,küçük üreticilerle dayanışma içinde çalışan tüketici örgütleri, yerli halklar ve küçük balıkçı örgütlerinin katıldığı 2 günlük “Sivil Toplum Konsültasyonu”(STK)  toplantısı yapıldı.Bu toplantıdan seçilen 4 delege  “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı”na  katılıp tartışma konuları hakkında görüş bildirdiler. Bu FAO Bölgesel Toplantıları için bir ilkdi. Bundan önceki “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantıları”nda  sivil toplum konsültasyonu adına toplantıya katılınıyor, deklerasyon okunuyor ancak gündemdeki konular hakkında söz alıp  görüş bildirilemiyordu. Sivil Toplum Konsültasyonu delegelerinin görüşülen farklı konulara ilişkin söz alıp yapmış oldukları konuşmaları aşağıda bulabilirsiniz. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Cambria","serif"; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Anketler

Kimler Sitede