Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün211
Bu ay7102
Toplam647186
“17 Nisan Uluslar arası Çiftçi Mücadele Günü” 20.Yılında. PDF Yazdır E-posta

ImageÇİFTÇİ-SEN, "Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü"  dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı.  Bu yıl,  17 Nisan Uluslar arası Çiftçi Mücadele Günü 20.Yılına ulaştığı için daha büyük bir anlam ifade ediyor.  Çiftçi-Sen'in Basın Açıklamasını aşağıda yayınlıyoruz.

“17 Nisan Uluslar arası Çiftçi Mücadele Günü” 20.Yılında.

17 Nisan 1996’da, Brezilya’da toprak reformu talebiyle yürüyen Topraksız İşçi Hareketi- MST üyelerine Para'da, EldoradodosCarajas'ta Askeri Polis ve şirketin özel silahlı görevlileri makineli tüfek ve bombalarla saldırdı.MST üyeleri kendilerini taş, sopa ve birkaç küçük silahla savunmaya çalıştılar.Ancak saldırı sırasında13’ü elleri arkadan bağlanmış olarak, kılıç benzeri machetalarlaTopraksızlar’ın 19’unu katledildi.

 

Bu katliamın yapıldığı sıralardaUluslararası Çiftçi Örgütü – La ViaCampesina (Çiftçi Yolu) Meksika'da 2.Uluslararası kongresini yapmaktadır. Brezilya'da 19 çiftçinin öldürüldüğü 17 Nisan gününü "Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü" olarak ilan etti.

Her 17 Nisan haftasındaki anmaların teması/konusu La ViaCampesina (Çiftçi Yolu) tarafından önceden belirlenir ve üyeleri olan örgütlerine duyurur. Bu yıl ki anmanın teması: “Yerel Mücadele,Küresel Zafer!” Bu temaya göre La ViaCampesina üyesi çiftçi örgütleri bu yıl yereldeki mücadelelerini büyütmek için çalışacaklar.

Brezilya Topraksız İşçi Hareketi-MST ve La ViaCampesina 2016 yılının temasına uygun olarak “17 Nisan Uluslar arası Çiftçi Mücadele Günü”nün 20.Yılı etkinliklerine hazırlanırken Brezilya’da Parana eyaletinde Askeri Polis ve şirketin özel silahlı görevliler topraksız ailelere saldırarak 2 kişiyi katledip 7 kişiyi de yaraladı. MST yaptığı Basın Açıklaması’nda"Mücadeleye ve Halk için Tarım Reformu'nu inşa etmeye devam" diyerek mücadelelerini daha güçlü sarılacaklar.

ÇİFTÇİ-SEN olarak La ViaCampesina’nınMeksika kongresindeki kararını bir kez daha sizlerle paylaşıyoruz; “Köylülerin ve küçük çiftçilerin tüm dünyada karşı karşıya oldukları saldırgan ortama karşı sunduğumuz cevap; bu koşullara karşı verdiğimiz kolektif mücadeledir. Geçimimizi, kültürlerimizi ve doğal hayatı yok eden, ekonomik ve siyasi koşulları reddettiğimiz mücadelemizde birleşiyoruz. Kendimizi, bizlere ve yeryüzüne, gıda egemenliğine ve adil bir ticarete saygıyı temel alan bir kırsal ekonomi yaratmaya adıyoruz.”

Ali Bülent ERDEM ÇİFTÇİ-SEN  Genel Sekreteri

Adnan ÇOBANOĞLU ÇİFTÇİ-SEN  Genel Örgütlenme Sekreteri

 

 
< Önceki   Sonraki >
ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: 'Milli ve yerli' tarım IMF güdümünde.          16 Şubat 2018 tarihinde BirGün gazetesi Ekonomi sayfasında ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ile yapılmış bir röportaj yayınlandı. BirGün  sayfa editörü büyük bir ihtimalle röportajın uzun olması v.b nedenler yüzünden bazı bölümlerini yayınlamamış halbuki yayınlanmayan bölümler üzüm üreticilerinin ÜZÜM-SEN'in politikaları ve yapmak istedikleri açısından önemliydi, örneğin aşağıdaki son paragraf "Tarımda Adalet" arayışında olanlara doğrudan bir çağrıydı. Yayınlanan yazının tüm eksikliklerine rağmen BirGün'e teşekkür ederiz. Biz gazeteci değiliz, biz iş yapmak, örgütlenmek ve yukarıdan dayatılan tarım politikalarına aşağıdan yukarıya doğru müdahale etmek istiyoruz. Yöneticilerimizde yazı yazarken, röportaj verirken bu anlayışla hareket eder. Bu nedenle röportajın BirGün'de yayınlanmayan bölümlerini de ilave ederek internet sitemizde yayınlama ihtiyacı hissettik, bu bölümler italikle yazılmıştır.    www.uzumsen.org   ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: ‘Milli ve yerli’ tarım IMF güdümünde.                                                                                                                                                                                                         16.02.2018 BirGün – Ekonomi        MUSTAFA MERT BİLDİRCİN m.mertbildircin@gmail.com “Uluslararası emperyalist kurumlar ve şirketler, gıda egemenliğimizi elimizden almak için  yıllardır her türlü dayatmayı yapmakta,AKP de buna uygun tarım politikası izlemektedir.” AKP’nin seçim bildirgesinde, “Büyük hayalleri vardı, bu hayaller iktidarımız sayesinde gerçek oldu” dediği tarım üreticilerinin yaşadığı sorunlar her geçen yıl katlanarak arttı. AKP hükümetleri döneminde çiftçilere verilen destek oldukça yetersiz kalırken, üreticilerin ürünlerine sürekli maliyetlerin altında fiyatlar belirlendi. Üreticiler, girdi temin eden yabancı şirketlerin egemenliğine bırakılarak tarımda sömürü sürdürüldü. Tüketiciler ise tüccarlar eliyle yüksek fiyatlı ürünlere mahkûm edildi.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar."Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR 

Anketler

Kimler Sitede

Şuanda 1 misafir bağlı