Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün132
Bu ay6063
Toplam617498
“17 Nisan Uluslar arası Çiftçi Mücadele Günü” 20.Yılında. PDF Yazdır E-posta

ImageÇİFTÇİ-SEN, "Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü"  dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı.  Bu yıl,  17 Nisan Uluslar arası Çiftçi Mücadele Günü 20.Yılına ulaştığı için daha büyük bir anlam ifade ediyor.  Çiftçi-Sen'in Basın Açıklamasını aşağıda yayınlıyoruz.

“17 Nisan Uluslar arası Çiftçi Mücadele Günü” 20.Yılında.

17 Nisan 1996’da, Brezilya’da toprak reformu talebiyle yürüyen Topraksız İşçi Hareketi- MST üyelerine Para'da, EldoradodosCarajas'ta Askeri Polis ve şirketin özel silahlı görevlileri makineli tüfek ve bombalarla saldırdı.MST üyeleri kendilerini taş, sopa ve birkaç küçük silahla savunmaya çalıştılar.Ancak saldırı sırasında13’ü elleri arkadan bağlanmış olarak, kılıç benzeri machetalarlaTopraksızlar’ın 19’unu katledildi.

 

Bu katliamın yapıldığı sıralardaUluslararası Çiftçi Örgütü – La ViaCampesina (Çiftçi Yolu) Meksika'da 2.Uluslararası kongresini yapmaktadır. Brezilya'da 19 çiftçinin öldürüldüğü 17 Nisan gününü "Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü" olarak ilan etti.

Her 17 Nisan haftasındaki anmaların teması/konusu La ViaCampesina (Çiftçi Yolu) tarafından önceden belirlenir ve üyeleri olan örgütlerine duyurur. Bu yıl ki anmanın teması: “Yerel Mücadele,Küresel Zafer!” Bu temaya göre La ViaCampesina üyesi çiftçi örgütleri bu yıl yereldeki mücadelelerini büyütmek için çalışacaklar.

Brezilya Topraksız İşçi Hareketi-MST ve La ViaCampesina 2016 yılının temasına uygun olarak “17 Nisan Uluslar arası Çiftçi Mücadele Günü”nün 20.Yılı etkinliklerine hazırlanırken Brezilya’da Parana eyaletinde Askeri Polis ve şirketin özel silahlı görevliler topraksız ailelere saldırarak 2 kişiyi katledip 7 kişiyi de yaraladı. MST yaptığı Basın Açıklaması’nda"Mücadeleye ve Halk için Tarım Reformu'nu inşa etmeye devam" diyerek mücadelelerini daha güçlü sarılacaklar.

ÇİFTÇİ-SEN olarak La ViaCampesina’nınMeksika kongresindeki kararını bir kez daha sizlerle paylaşıyoruz; “Köylülerin ve küçük çiftçilerin tüm dünyada karşı karşıya oldukları saldırgan ortama karşı sunduğumuz cevap; bu koşullara karşı verdiğimiz kolektif mücadeledir. Geçimimizi, kültürlerimizi ve doğal hayatı yok eden, ekonomik ve siyasi koşulları reddettiğimiz mücadelemizde birleşiyoruz. Kendimizi, bizlere ve yeryüzüne, gıda egemenliğine ve adil bir ticarete saygıyı temel alan bir kırsal ekonomi yaratmaya adıyoruz.”

Ali Bülent ERDEM ÇİFTÇİ-SEN  Genel Sekreteri

Adnan ÇOBANOĞLU ÇİFTÇİ-SEN  Genel Örgütlenme Sekreteri

 

 
< Önceki   Sonraki >
"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR ÇİFTÇİ-SEN ve STK temsilcilerinin FAO “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı"ndaki konuşmaları.            Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa ve Orta Asya  Bölgesel Konferansı 4-5 Mayıs 2016 da Antalya’da yapıldı. Bölgesel Toplantı 2 yılda bir yapılmakta ve 53 ülke Bakan ve delege düzeyinde temsil edilmekte.               FAO Bölgesel Konferansı öncesi  çiftçi/köylü örgütleri,gıda  işkolunda çalışan işçi örgütleri,küçük üreticilerle dayanışma içinde çalışan tüketici örgütleri, yerli halklar ve küçük balıkçı örgütlerinin katıldığı 2 günlük “Sivil Toplum Konsültasyonu”(STK)  toplantısı yapıldı.Bu toplantıdan seçilen 4 delege  “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı”na  katılıp tartışma konuları hakkında görüş bildirdiler. Bu FAO Bölgesel Toplantıları için bir ilkdi. Bundan önceki “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantıları”nda  sivil toplum konsültasyonu adına toplantıya katılınıyor, deklerasyon okunuyor ancak gündemdeki konular hakkında söz alıp  görüş bildirilemiyordu. Sivil Toplum Konsültasyonu delegelerinin görüşülen farklı konulara ilişkin söz alıp yapmış oldukları konuşmaları aşağıda bulabilirsiniz. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Cambria","serif"; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Anketler

Kimler Sitede