Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Haberler arrow Son Haberler arrow ÜZÜMÜN AKDENİZ'DEKİ YOLCULUĞU-II
ÜZÜMÜN AKDENİZ'DEKİ YOLCULUĞU-II PDF Yazdır E-posta

Image1980 SONRASI VE GÜNÜMÜZDE

ÜZÜM BAĞCILIK VE ŞARAPÇILIK   

İzmir Akdeniz Akademisi, İzmir tarihinin ve coğrafyasının Akdeniz merkezli olarak ele alınması konusunda yaptığı çalışmalar kapsamında, Akdeniz’in ana tarımsal ürünlerinden üzüm, bağcılık ve ürünlerinin bu bölgedeki serüvenini konferanslar dizisiyle ele alıyor. 16 Nisan 2016’da, Tarih Öncesi ve Antik Çağlarda Üzüm, Bağcılık ve Şarapçılık başlığıyla yapılan konferans, 14 Mayıs 2016 tarihinde saat: 16.00'da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde, 1980 Sonrası ve Günümüzde Üzüm, Bağcılık ve Şarapçılık konusuyla devam ediyor.

Dünya ekonomisinde yaşanan dönüşümlerin, Türkiye tarım sektörüne yansımaları, üretim ilişkilerindeki dönüşümün Ege Bölgesi’nde ki tarımsal yapı, istihdama özellikle üzüm üreticilerine etkisi ve üzüm üretiminde önemli bir potansiyele sahip olan Türkiye’de şaraplık üzüm üretimindeki gelişmelerin değerlendirileceği konferansın konuşmacıları ve konuşma başlıkları şöyledir:

Prof. Dr. Yaşar Uysal-Dünya Ekonomisindeki Dönüşümler Bağlamında 1980 Sonrası Dönemde Türkiye Tarımında Dönüşüm ve Sultaniye Üzümüne Yansımaları

Doç. Dr. Alp Yücel Kaya-Kapitalizmin Bunalımı, Bağcılığın Dönüşümü: 2000’li Yıllarda Batı Anadolu'da Üzüm Üreticiliği 

Dr. Hülya Uysal-Türkiye'de Şaraplık Üzüm Üretimindeki Gelişmeler 

 

 
< Önceki   Sonraki >