Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün173
Bu ay5712
Toplam654952
"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. PDF Yazdır E-posta
Image Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar.

Açılış ve kapanış konuşmalarını yaptığım İki bölümden oluşan Foruma üzüm üreticilerinin ilgisi büyüktü. Birinci bölümde kolaylaştırıcılığını Çiftçi-Sen Genel Sekreteri Ali Bülent ERDEM’in yaptığı Çiftçi-Sen Genel Başkanı Abdullah Aysu,Tarım Ekonomisi Derneği Başkanı Tayfun Özkaya,CHP Bursa milletvekili Orhan Sarıbal ve CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer  birer sunum yaptılar, gelen soruları cevapladılar.

Verilen aradan sonra sadece üreticilerin  söz alıp sorunlarını dillendirdiği ve önerilerini sunduğu “Forum” bölümüne geçildi. Söyleşi ve Forum sürerken Üzüm-Sen’in ve Çiftçi-Sen’e bağlı diğer sendikaların eylem görüntülerinden oluşan  sinevizyon gösterimi de sessiz bir şekilde perdede gösterildi.

Forum süresince üreticiler sorunlarını ve önerilerini dillendirdiler.Örgütlenmek ve mücadele etmek gerektiğinden ve bu konuda çaba sarf edeceklerinden bahsettiler.

Forum bölümünde üreticilerden  gelen önerilerin  ışığında, bir anlamda da Forumun “Sonuç Bildirgesi” olan konuşmayı yapma görevi  Üzüm-Sen Genel Başkanı olarak bana düştü. Aşağıda “Sonuç Bildirgesi”nin özetini yayınlıyorum;

“Üretici arkadaşlarımızın dillendirdiği gibi jeotermal elektrik santralleri havayı,suyu ve toprağı kirletmekte , iklimi değiştirmekte,üzüm üretiminde yarattığı hastalıklar nedeniyle daha fazla ilaç kullanılmak zorunda kalmaktayız. Böyle giderse bu ovalarda herhangi bir ürün üretilemez hale geleceğiz. Öyleyse Sendikamızın bundan sonraki birinci önceliği jeotermal elektrik santrallerine karşı mücadelemizi  yükseltmek olacak.

Altın madeni arama faaliyetleri nedeniyle Sarıgöl ovasında üzüm üretimi tehdit altında.Üreticiler üzümleri hastalanıp bozulmasın diye binlerce dönüm bağı naylon örtü altına almak zorunda kalıyor. Bu da fazladan masrafa ve doğanın kirlenmesine yol açıyor, buna karşı mücadele etmek önceliklerimiz arasında olacak.

“Büyük Şehir Yasası” köylülerin aleyhine olan bir yasadır. Başkanlık sisteminin uygulanmasının ilk adımıdır. Köylerin malvarlıklarına el konulmuş ve özelleştirilmiştir. Bu yasanın değiştirilmesi için yaptığımız mücadeleyi daha da etkin kılmak ve büyütmek  önceliklerimizden olacak.

Eğitim önemlidir, bu nedenle üyesi olduğumuz La Via Campesina (Çiftçi Yolu) üyesi bir çok çiftçi örgütünün yaptığı gibi üyelerimize agroekoloji eğitimi ve  sendikal eğitim vermek için bütün olanaklarımızı seferber edeceğiz.

Hükümet TARİŞ’i yok etmek, kayyum atayarak  malvarlıklarını satmak istiyor, Tariş’te yaşanan bütün yolsuzluklara, kötü idare edilmesine rağmen piyasayı azda olsa dengeleme işlevi gören Tariş’e sahip çıkacağız, demokratikleşmesi ve asıl işlevini yerine getirmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz. Tariş bize dedelerimizden mirasdır,miras yedi olmayacağız,kimseye de yedirmeyeceğiz.

Kooperatifçilik yasası değiştirilip demokratikleştirilmelidir, bu doğrultuda mücadele etmek önceliklerimiz arasında olacaktır.

Tarım sigortasının (TARSİM) üreticilerin lehine yeniden düzenlenmesi ve primlerinin düşürülmesine dönük mücadelemiz önceliklerimiz arasında olacaktır.

“Hal Yasası”nın yeniden düzenlenerek ve üreticiler lehine olması için mücadele etmek önceliklerimizden olacak.

Tüccarların ve şirketlerin üreticileri dolandırmasının önüne geçecek yasaların ve uygulamaların oluşturulmasına dönük çaba ve mücadelelerimizi yükseltmek, şirketlerin tek tek üreticilerle sözleşme yapmasını değil, üreticilerin ister sendika, ister kooperatif isterse köy derneği adıyla olsun örgütlendikleri örgütleriyle sözleşme yapılması için mücadele etmek  önceliklerimiz arasında olacak.

Suriye ve Irak savaşı nedeniyle bu bölgelere ihracatımız durmuştur. Uçak krizi de Rusya’ya ihracatımızı durdurmuştur. Bunun zararını da üreticiler çekmektedir. Barış için mücadele etmek önceliklerimiz arasında olacak.

Gıda tekellerine, dünyadaki ekolojik yıkıma, küresel iklim krizine karşı v.b “Gıda Egemenliği” mücadelesinin sadece üzüm üreticileriyle, sadece üreticilerle başarılamayacağını biliyoruz, bu nedenle bizimle aynı kaygıları taşıyan tüketicilerle, balıkçılarla, göçerlerle, akademisyenlerle v.b dostlarla sadece Türkiye’de değil Dünya ölçeğinde birlikte olmak için çaba sarf etmeye devam edeceğiz, onlarla dayanışma göstereceğiz.

“Üreten Biziz, Yöneten de Biz olacağız” diyorsak yeni bir toplumsal düzen için de mücadele etmek önceliklerimiz arasında olacaktır.

Getirdiğiniz öneriler ışığında akıl ve fikir birliği yapmak ve ortaklaştığımız konularda da sizlerle birlikte mücadelemizi büyütmek için bu tür Söyleşi ve Forum’ları farklı ilçe ve köylerde örgütlemek üzere hepimizin yolu açık olsun.”
 
< Önceki   Sonraki >
ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: 'Milli ve yerli' tarım IMF güdümünde.          16 Şubat 2018 tarihinde BirGün gazetesi Ekonomi sayfasında ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ile yapılmış bir röportaj yayınlandı. BirGün  sayfa editörü büyük bir ihtimalle röportajın uzun olması v.b nedenler yüzünden bazı bölümlerini yayınlamamış halbuki yayınlanmayan bölümler üzüm üreticilerinin ÜZÜM-SEN'in politikaları ve yapmak istedikleri açısından önemliydi, örneğin aşağıdaki son paragraf "Tarımda Adalet" arayışında olanlara doğrudan bir çağrıydı. Yayınlanan yazının tüm eksikliklerine rağmen BirGün'e teşekkür ederiz. Biz gazeteci değiliz, biz iş yapmak, örgütlenmek ve yukarıdan dayatılan tarım politikalarına aşağıdan yukarıya doğru müdahale etmek istiyoruz. Yöneticilerimizde yazı yazarken, röportaj verirken bu anlayışla hareket eder. Bu nedenle röportajın BirGün'de yayınlanmayan bölümlerini de ilave ederek internet sitemizde yayınlama ihtiyacı hissettik, bu bölümler italikle yazılmıştır.    www.uzumsen.org   ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: ‘Milli ve yerli’ tarım IMF güdümünde.                                                                                                                                                                                                         16.02.2018 BirGün – Ekonomi        MUSTAFA MERT BİLDİRCİN m.mertbildircin@gmail.com “Uluslararası emperyalist kurumlar ve şirketler, gıda egemenliğimizi elimizden almak için  yıllardır her türlü dayatmayı yapmakta,AKP de buna uygun tarım politikası izlemektedir.” AKP’nin seçim bildirgesinde, “Büyük hayalleri vardı, bu hayaller iktidarımız sayesinde gerçek oldu” dediği tarım üreticilerinin yaşadığı sorunlar her geçen yıl katlanarak arttı. AKP hükümetleri döneminde çiftçilere verilen destek oldukça yetersiz kalırken, üreticilerin ürünlerine sürekli maliyetlerin altında fiyatlar belirlendi. Üreticiler, girdi temin eden yabancı şirketlerin egemenliğine bırakılarak tarımda sömürü sürdürüldü. Tüketiciler ise tüccarlar eliyle yüksek fiyatlı ürünlere mahkûm edildi.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar."Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR 

Anketler

Kimler Sitede