Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün216
Bu ay5000
Toplam637955
" Ama bizim, köylüler, çiftçiler olarak barışı inşa etmeye gücümüz yeter"

Röportaj: Umut KOCAGÖZ-Adnan ÇOBANOĞLUImage

Josie Riffaud “onlar yalnızca savaşlardan, çatışmalardan bahsediyorlar Ama bizim, köylüler, çiftçiler olarak barışı inşa etmeye gücümüz yeter. Barış ve dayanışma, ihtiyacımız olan şey bu! Ve bunu beraber çok iyi yapıyoruz!”

La Via Campesina’nın Fransa’daki üyelerinden ve La Via Campesina’nın COP21 Paris etkinliklerine ev sahipliği yapan örgüt olan Confédération Paysann}e’dan Josie Riffaud ve Christine Riba ile görüştük.

Devamını oku...
 
FRANSA'DA TOPRAKSIZ KÖYLÜ HAREKETİ

ImageFRANSA’DA TOPRAKSIZ KÖYLÜ HAREKETİ
Notre Dame des Landes - ZAD - Özerk Savunma Bölgesi
HAVAALANI PROJESİNE KARŞI 40 YILLIK MÜCADELE:
                                                    Umut KOCAGÖZ-Adnan ÇOBANOĞLU 

Fransa’da COP21 İklim Zirvesi kapsamında La Via Campesina (LVC) ve Avrupa La Via Campesina Koordinasyonu (ECVC) çeşitli etkinlik ve eylemler örgütledi.LVC delegeleri de bu etkinlik ve eylemlerin doğal katılımcılarıydı. Bu etkinliklerden bir tanesi, 11 Aralık tarihinde gerçekleştirilen Notre Dame des Landes -Özerk Savunma Bölgesi (ZAD)- ziyaretiydi.

Sabahın ilk ışıklarıyla bir otobüs dolusu, farklı ülkelerin çiftçi/ köylü  temsilcileri ve LVC  gönüllüleriyle beraber yola çıkıldı. Yaklaşık 5 saat süren yolculuk sonrasında büyük bir alana  yayılmış çiftliklerden ve tarlalardan oluşan Notre Dame des Landes -Özerk Savunma Bölgesi’ne (ZAD)- ulaşıldı. Orada yaşayan çiftçiler LVC katılımcılarını karşıladı.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 22 - 28 Toplam: 302
ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: 'Milli ve yerli' tarım IMF güdümünde.          16 Şubat 2018 tarihinde BirGün gazetesi Ekonomi sayfasında ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ile yapılmış bir röportaj yayınlandı. BirGün  sayfa editörü büyük bir ihtimalle röportajın uzun olması v.b nedenler yüzünden bazı bölümlerini yayınlamamış halbuki yayınlanmayan bölümler üzüm üreticilerinin ÜZÜM-SEN'in politikaları ve yapmak istedikleri açısından önemliydi, örneğin aşağıdaki son paragraf "Tarımda Adalet" arayışında olanlara doğrudan bir çağrıydı. Yayınlanan yazının tüm eksikliklerine rağmen BirGün'e teşekkür ederiz. Biz gazeteci değiliz, biz iş yapmak, örgütlenmek ve yukarıdan dayatılan tarım politikalarına aşağıdan yukarıya doğru müdahale etmek istiyoruz. Yöneticilerimizde yazı yazarken, röportaj verirken bu anlayışla hareket eder. Bu nedenle röportajın BirGün'de yayınlanmayan bölümlerini de ilave ederek internet sitemizde yayınlama ihtiyacı hissettik, bu bölümler italikle yazılmıştır.    www.uzumsen.org   ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: ‘Milli ve yerli’ tarım IMF güdümünde.                                                                                                                                                                                                         16.02.2018 BirGün – Ekonomi        MUSTAFA MERT BİLDİRCİN m.mertbildircin@gmail.com “Uluslararası emperyalist kurumlar ve şirketler, gıda egemenliğimizi elimizden almak için  yıllardır her türlü dayatmayı yapmakta,AKP de buna uygun tarım politikası izlemektedir.” AKP’nin seçim bildirgesinde, “Büyük hayalleri vardı, bu hayaller iktidarımız sayesinde gerçek oldu” dediği tarım üreticilerinin yaşadığı sorunlar her geçen yıl katlanarak arttı. AKP hükümetleri döneminde çiftçilere verilen destek oldukça yetersiz kalırken, üreticilerin ürünlerine sürekli maliyetlerin altında fiyatlar belirlendi. Üreticiler, girdi temin eden yabancı şirketlerin egemenliğine bırakılarak tarımda sömürü sürdürüldü. Tüketiciler ise tüccarlar eliyle yüksek fiyatlı ürünlere mahkûm edildi.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar."Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR 

Anketler

Kimler Sitede