Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün216
Bu ay5000
Toplam637955
İklim: Gerçek Problem, Yanlış Çözümler 3: REDD
Image
Bu size kalmış: isterseniz ormanda yaşamaya devam edin, ağaçlarınıza tırmanın... ya da şirket tarımı için çalışın ve gübre serpicinin üstüne tırmanın...
                          Çeviri:Umut KOCAGÖZ
“Ormansızlaştırma ve orman miktarının azalması dolayısıyla oluşan salınımları azaltmak” [REDD] çok kıymetli bir amaçtır, ve bu + da cilası! Sistem basit: bir ülke (ya da yerel bir nüfus, topluluk vb) kendi sınırları içerisinde bulunan bir ormanın içinde değerli bir kaynağa sahipse, ormansızlaştırma yapmamaktan dolayı ortaya çıkan iktisadi kaybı ve bundan dolayı atmosfere salınmayan karbon miktarını hesaplayacak. Sonrasında, sanayileşmiş ülkeler (veya kolektifler, STK’lar, çokuluslu şirketler) ormanlara sahip bu ülkelere, ormanlarını tahrip etmedikleri için para ödeyecekler. Ormanları korudukları için yaptıkları yatırıma karşılık salınımlarını/karbon kredilerini dengeleme imkanları sunulmuş olacak. Adil bir teklif! Dahası, karbon rezervlerinin arttırılması, sürdürülebilir orman yönetimi ve ormanların korunması durumu bahse dahil olduğunda ise + duruma geçecekler.
Devamını oku...
 
İKLİM: Gerçek Problem, Yanlış Çözümler 2: Biyoyakıtlar

Image                                            

   Çeviri:Umut KOCAGÖZ

Yanlış çözümleri savunanlara göre bazı yakıtlar “biyo” yakıt olarak biliniyor. Biyoyakıtlarla amaçlanan şey şöyle: üretilecek bu şeyin öyle bir değeri olacak ki, bizi toprağa olan bağımlılığımızdan kurtaracak, ve böylece, bitkilerden elde edilen ve her açıdan sınırsız olan bu enerjiyle beraber, ki bu durum fosil yakıtlar için geçerli değildir, sera gazı salınım miktarı azaltılacak!

Gerçekten öyle mi?

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 29 - 35 Toplam: 302
ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: 'Milli ve yerli' tarım IMF güdümünde.          16 Şubat 2018 tarihinde BirGün gazetesi Ekonomi sayfasında ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ile yapılmış bir röportaj yayınlandı. BirGün  sayfa editörü büyük bir ihtimalle röportajın uzun olması v.b nedenler yüzünden bazı bölümlerini yayınlamamış halbuki yayınlanmayan bölümler üzüm üreticilerinin ÜZÜM-SEN'in politikaları ve yapmak istedikleri açısından önemliydi, örneğin aşağıdaki son paragraf "Tarımda Adalet" arayışında olanlara doğrudan bir çağrıydı. Yayınlanan yazının tüm eksikliklerine rağmen BirGün'e teşekkür ederiz. Biz gazeteci değiliz, biz iş yapmak, örgütlenmek ve yukarıdan dayatılan tarım politikalarına aşağıdan yukarıya doğru müdahale etmek istiyoruz. Yöneticilerimizde yazı yazarken, röportaj verirken bu anlayışla hareket eder. Bu nedenle röportajın BirGün'de yayınlanmayan bölümlerini de ilave ederek internet sitemizde yayınlama ihtiyacı hissettik, bu bölümler italikle yazılmıştır.    www.uzumsen.org   ÜZÜM-SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu: ‘Milli ve yerli’ tarım IMF güdümünde.                                                                                                                                                                                                         16.02.2018 BirGün – Ekonomi        MUSTAFA MERT BİLDİRCİN m.mertbildircin@gmail.com “Uluslararası emperyalist kurumlar ve şirketler, gıda egemenliğimizi elimizden almak için  yıllardır her türlü dayatmayı yapmakta,AKP de buna uygun tarım politikası izlemektedir.” AKP’nin seçim bildirgesinde, “Büyük hayalleri vardı, bu hayaller iktidarımız sayesinde gerçek oldu” dediği tarım üreticilerinin yaşadığı sorunlar her geçen yıl katlanarak arttı. AKP hükümetleri döneminde çiftçilere verilen destek oldukça yetersiz kalırken, üreticilerin ürünlerine sürekli maliyetlerin altında fiyatlar belirlendi. Üreticiler, girdi temin eden yabancı şirketlerin egemenliğine bırakılarak tarımda sömürü sürdürüldü. Tüketiciler ise tüccarlar eliyle yüksek fiyatlı ürünlere mahkûm edildi.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar."Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR 

Anketler

Kimler Sitede