Menu Content/Inhalt
Anasayfa

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Sayaç

Bugün111
Bu ay7201
Toplam629442
Çiftçi Sendikaları G8 Karşıtı Buluşmadaydı

                Çiftçi Sendikaları “G8 Karşıtı Buluşma”daydı.
        2007 Haziran ayı başında Almanya’nın Rostock kentinde G8’ler zirvesi toplanırken; Imageküreselleşme mağdurları da ortak protesto eylemleri düzenlediler. Dünya Çiftçilerinin Mücadele Örgütü Via Campesina’nın (Çiftçi Yolu) çağrısı üzerine Çiftçi Sendikaları Konfederasyonlaşma Platformu’nun temsilcisi olarak bizler de oradaydık. Gönüllü tercüman ve belgeselcimizle birlikte, 3 kişilik küçük bir heyet oluşturmuş 1 Haziran da Almanya’ya gittik.  Katılımcıların konaklaması için hazırlanan 3 adet kamp yeri hazırlanmıştı; katılımcıların beklenenin üstünde olması nedeniyle daha sonra 4.kamp yeri de açıldı. Bizim kamp yerimiz Baltık Denizi kenarındaydı. Aynı kurumlar üzerinden gelen katılımcıların,  çadırlarını aynı yere kurup bir arada olabilmeleri için kamp yeri bölümlere ayrılmıştı. Via Campesina’nın bölümünü bulmakta zorlanmadık.Çünkü dünya çiftçilerinin ortak simgesi haline gelmiş olan Via Campesina’nın bayrağı bizi kendisine çekti. Görevli Via Campesina temsilcisi, çadırımızı kurabileceğimiz yerleri gösterdi ve  bizleri kamp kuralları hakkında bilgilendirdi.(*)

Devamını oku...
 
Via Campesina (Çiftçi Yolu) G8 ile İlgili Rostock Basın Açıklaması (*)

Via Campesina (Çiftçi Yolu) G8 ile İlgili Rostock Basın Açıklaması (*)
Çeviri: Erhan KeleşoğluImage

G8 bariyerler arkasında, dışarıda ise alternatif çözümler çiçek açıyor
Heiligendamm zirvesinin ardından, G8'in inanırlığını ve meşruiyetini kaybettiği tüm çıplaklığı ile ortaya çıktı. Dünya ölçeğindeki her yüksek düzeyli toplantıda olduğu gibi, 6-8 Haziran'da Heilengendamm'da (Almanya) yapılan G8 Zirvesi de, dünyanın en zengin ülkelerinin liderlerini halk protestosundan korumak için dikenli teller arkasında ve bir iç savaş atmosferinde gerçekleşti. Bu yalnızca dünyanın geri kalan kısmının kaderine karar veren G8 liderlerinin gayri meşruluğunu ifade etmiyor. Aynı zamanda izlemiş oldukları neo-liberal ve yeni sömürgeci politikalara karşı kitlesel bir muhalefetin diğer yerlerde olduğu kadar kendi ülkelerinde de güçlendiğini gösteriyor.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 41 42 43 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 288 - 294 Toplam: 301
"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği" Forumu Yapıldı. Alaşehir’de 18 Ekim’de, Alaşehir’de Üzüm Üreticileri Sendikası (ÜZÜM-SEN) olarak “Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği” Forumu yaptık. Forumu yapma nedenimiz  üzüm üreticilerinin yaşadıkları sorunları kendilerinin dillendirmesi, önerilerinin ortaklaştırılması ve Üzüm-SEN’in bundan sonra yapacağı çalışma programına Üzüm-Sen’e üye olan, olmayan tüm üzüm üreticilerinin katkı koymasıydı. Bu amaca uygun olarak Üzüm-Sen üyeleri; Türkiye’de sofralık üzüm üretiminin merkezi sayılan Sarıgöl,Alaşehir ve Salihli’de köy köy dolaşıp üreticileri kahvehanelerde , açık alanlarda mini söyleşi ve forumlar yaparak üreticileri söyleşi ve foruma davet ettiler.“Foruma Davet” afişlerini ve jeotermal elektrik santrallerinin zararlarını anlatan afişleri işyerlerine, duraklara, duvarlara v.b astılar.

"Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği." Foruma Davet !Sorunlarımızı Tartışıyoruz "Üzüm Üreticilerinin Sorunları ve Gıda Egemenliği."DÜZENLEYEN: ÜZÜM ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÜZÜM-SEN)Tarih: 18 EKİM 2016 – SALISAAT:12.00 - 16.00 ArasıYer: Yıldırım Kapalı Düğün Salonu- Çarşı içiALAŞEHİR ÇİFTÇİ-SEN ve STK temsilcilerinin FAO “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı"ndaki konuşmaları.            Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa ve Orta Asya  Bölgesel Konferansı 4-5 Mayıs 2016 da Antalya’da yapıldı. Bölgesel Toplantı 2 yılda bir yapılmakta ve 53 ülke Bakan ve delege düzeyinde temsil edilmekte.               FAO Bölgesel Konferansı öncesi  çiftçi/köylü örgütleri,gıda  işkolunda çalışan işçi örgütleri,küçük üreticilerle dayanışma içinde çalışan tüketici örgütleri, yerli halklar ve küçük balıkçı örgütlerinin katıldığı 2 günlük “Sivil Toplum Konsültasyonu”(STK)  toplantısı yapıldı.Bu toplantıdan seçilen 4 delege  “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı”na  katılıp tartışma konuları hakkında görüş bildirdiler. Bu FAO Bölgesel Toplantıları için bir ilkdi. Bundan önceki “Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantıları”nda  sivil toplum konsültasyonu adına toplantıya katılınıyor, deklerasyon okunuyor ancak gündemdeki konular hakkında söz alıp  görüş bildirilemiyordu. Sivil Toplum Konsültasyonu delegelerinin görüşülen farklı konulara ilişkin söz alıp yapmış oldukları konuşmaları aşağıda bulabilirsiniz. Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Cambria","serif"; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Anketler

Kimler Sitede